Merhaba Arkadaslar,

öncelikle umuyorumki dogru bir bölüme konu acmisimdir.Arkadaslar benim bir sikintim olup nereye danisacagimi birtürlü bilemedigimden burada yazmaya karar verdim.Insallah bana bir yol gösteren olabilir. Ben yurt disinda dogup büyüyen birisiyim.Almanyada 16 Yasimdan beri Tekstil ilen ugrasiyorum.Ben almanyada Imitasyon Tekstil ürünü Üretip satmaktan Tutuklamis olup Tutuklu yargilanmistim.Toplam 5 Yil gibi cok agir bir cezaya carptirilmistim.Inanin sok oldum.Ceza evinde ilk günden beri cok zorluklar cektigimden cikabilmek icin bas vurmadigimiz yol kalmamisti.Durum böyle olunca , Denize düsen yilana sarilir misali beni sinir disi etmelerini istedim.Tüm evraklarim toparlandiktan sonra Hava limanina görürülüp Gümrüge teslim edildikten sonra Türkiyeye geldim.Türkiyede Hava limaninda kisa bir ifade verilmesi sonrasi serbest birakildim.Simdi bir kac haftadan beri Türkiyedeyim ve kendimi sudan cikmis bir balik gibi his ediyorum.Neyi nasil yapacagimi bilmiyorum.Ne haklarimin olup olmadigini bile bilmiyorum.Suan sigortam bile yok.2009-2011 Yillar arasi türkiyede calismis gözükmüstüm.Suan birtek adres kayit islemleri yapabildim.Yurt disinda ceza evinde calistigima dair belgelerim mevcut.Normalde ceza evinden cikinca bu belgeler sayesinde Mahkumlar Issizlik parasi alabiliyor.Acaba benim Bunlari burada kulanabilme gibi bir hakkim olabilirmi? Alman Büyükelciligi üzerindende zanedersem almanyadan issizlik parasi alabilmemde mümkün degil galiba.Üstelik birde kronik HepatitB hastasiymissim ben.Bunuda tesadüfden ceza evindeyken ögrendim.Böyle bir sag bir sola bakip duruyor ve nerelere bas vuracagimi bilmiyorum.Yasim ise suan 35.Henüz askerlikle ilgilide herhangi birsey yapmis degilim.Almanyadayken 39 yasima kadar tecil etmisdimaskerligi.Ancak bu hakkim sinir disi edilince ölüyormus.Simdi birde dün Almanyada yasayan büyük abimle Telefon görüsmesi yaptim.Kendiside bir yerde kulak misafiri olup, Kronik HepatitB hastalari askerlikten muhaf oldugunu duymus.Nekadar güvenlilir bir bilgi oldugunu bilmiyorum.Anladigim kadariyla birde Tedavi olmam gerekiyorumus bu hastalik yüzünden.Daha hastaligin tam olarak ne oldugunu bile anlamis degilim.Ancak neyi nasil yapacagimi bilmiyorum.Suan Ailemizin Evinde kaliyorum ve Hazirlari tüketmek durumundayim.Hazira bilindigi gibi dag dayanmaz ve 2 ay gibi bir süre sonra baya bir zorlanacagimi düsünüyorum.Nerelere Sigorta gibi islemler icin bas vurmam gerekiyor.Eger bana bir bilgi verip yol gösterebilirseniz inanin cok mutlu olacagim. Sizlere simdiden cok Tesekkür etmek istiyorum

Saygilarimla
Aliyunus

(Not. Sizlerden klavyem yüzünden cok özür dilemek istiyorum.Evdeki bilgisayarin Klavyesi almanca ve Üzerindeki Yazilim Linux / Ubuntu Yazilimi oldugundan birtürlü ayarlarindan Türkceye ceviremedim.Bu yüzden Türk karakterlerini henüz yazamiyorum.)