+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 15 ileti bulundu.

Konu: Vergi kaçırma mı?

Vergi kaçırma mı? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    ankara
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Vergi kaçırma mı?

Herkese merhaba,
    Ben Ankara'da okumakta olan bir üniversite öğrencisiyim. 2012 yılından beri iki senedir özel bir yurtta kalıyorum ancak bu sene çıkış yaptım. Yurt yönetimi hasar tespiti yapıp yorganımda leke ve çalışma sandalyemde kırık tespit etti ve benden sandelye için 100 TL yorgan için 29 TL istiyor. Ancak her iki üründe ikinci el yanı ben yurda girmeden önce başkaları tarafından kullanılmış ürünler. Yurt yönetimi bana sadece tahsilat makbuzu vericekmiş ve her hangi bir fatura vermiyicekmiş. Yani bir satış yapacaklar bana hem de zorla hem de herhangi bir fatura vermeyecekler. Benim gibi bir çok arkadaşım var ve yurt yönetimi senelerdir bunu yapıyor. Depozito yerine senet imzalatıyorlar 400 TL lik ve ödemezsen senedin elimizde diyorlar. Zaten devletten yıpranma olarak her sene gider olarak yorgan, nevresim takımı, çalışma sandelyesi gibi ürünleri gösterip vergiden düşürüyorlar diye biliyorum. Astronomik miktarda hem para kazanıyorlar hem de bu yolla vergi kaçırıyorlar. Ben bu durumu nereye şikayet etmeliyim?
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Hukuki NET Güncel Haber

Vergi kaçırma mı? konulu yargıtay kararı ara
    Vergi kaçırma mı? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    498
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Vergi kaçırma mı?

Elmayla armudu birbiriyle karıştırmışsınız.

Yurt yönetiminin fatura vermemesi normal, çünkü o malları size satmıyor, sadece (teorik olarak) yenisini almak için yapacağı harcamayı makbuzla size ciro ediyor.

Yıpranma olarak düşülen miktarın adı amortismandır ve tamamen yasaldır. Asıl merak etmeniz gereken şey, bu sandalye ile yorgan için biçilen değerler, yerine yenisini koymak için gereken değerler midir, yoksa amortismanı düşüle düşüle ifade etmeye başladıkları değer midir olmalıdır. Bu tür malzeme için biçilen ömür nedir, bunların satın alma tarihi nedir, satın alma fiyatı ve amortisman düştükten sonra kalan değer nedir? Bunları ben bilmiyorum, muhtemelen siz de bilmiyorsunuz. İlle de uğraşmak istiyorsanız bunları öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Veya eski eşya satanlardan aynı özelliklerde bir sandalye ve yorgan alıp vermeyi teklif edersiniz. Veya mahkemeye gitmeyi tercih edersiniz, bu konulardan hiç anlamadığınız için tutacağınız bir avukata en az 10 katı para ödersiniz, sonuçta kazansanız dahi kaybedersiniz.

Bir işyerinin astronomik miktarlarda para kazanması genellikle şehir efsanesidir. Kimse sizi o işyerinden hizmet almaya mecbur bırakmadı. Kimse fiyatları söyleyip kafanıza tabanca dayamadı. Bu argüman, bence sizin düzgün düşünmediğinizi gösteriyor.

Son olarak, vergi kaçırdığından şüphelendiğiniz bir mükellefi maliyeye şikayet edebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için en yakın vergi dairesine başvurabilirsiniz.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

2 sene kalan bir öğrenciden 129 lira, yani öğrenci başına senede 65 lira "haksız yere" alarak astronomik paralar kazanılması için o yurtta kaç kişi kalmalı?

Nerede
    ankara
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle evet biraz karıştırmış olabilirim gençliğime verip bağışlayın lütfen, cevabınız için teşekkür ederim. Kabaca hesap yapmanızı isterim 670 yataklı bir yurttan bahsediyoruz her öğrenciden çıkıl işlemi sırasında kabaca 100 lira alsalar durum ne olur sizce? Ayrıca bana denilen bakın 2011 senesinde biz bu sandalyeyi kdv dahil 100 Tl ye aldık. Ayrıca bu parayı ödediğim zaman yorgan ve sandalyeyi bana veriyorlar. Bir nevi ben kendi elimle onlardan bir mal satın almış oluyorum. Onlarda bu ürüne karşılık para ödediklerine göre makbuz değil fatura kesmek zorundalar. Ben kendi elimle onların ürünlerini yenilemiş oluyorum ve bu durumdan kar ediyolar. Şöyle düşünün evet gösterdikleri sandalyeyi internette araştırdım aynı tip ve modelde 90 Tl ye bile buldum bunlar 670 tanr sandalye alıyorlar ve malum perakende değil de toptan alış oluyor yani her türlü kazanç var. Bu sandalyeyi toptancıdan 70 liraya alıp hasarlı diye 100 lira alıyorlar benden ve fatura etmiyorlar . Bu vergi kaçırmak değil midir?
    Teşekkürler.

- - - Updated - - -

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    2 sene kalan bir öğrenciden 129 lira, yani öğrenci başına senede 65 lira "haksız yere" alarak astronomik paralar kazanılması için o yurtta kaç kişi kalmalı?
    Her sene 670 öğrenci değişiyor ve yurt bu ürünleri yıpranma olarak amortisman gösterip vergiden düşmüyor mu sizce? Ve hangi ürünün perakende ve toptan fiyatı aynı olabilir? Sandalye 100tl deniyor evet internette aynı ürün 90-100 tl ama siz toptan aldığınızda bu ürünü 100 tl den almıyorsunuz varın gerisini siz hesaplayın. Ben burda fatura edilmemesinden şikayetçiyim. Devlete verilmeyen 1 lira bile vergi kaçırmaktır o zaman herkes vergi kaçırsın o zaman herkes usulsüzlük yapsın bu mudur?

Ayrıca şöyle düşünerek daha rahat bir empati kurarsınız. Şenol bey eviniz kira diyelim ve ev sahibinize 1000tl depozito verdiniz 2 sene sonunda çıkıyorsunuz ve ev sahibiniz size diyor ki duvarların boyanması lazım siz bir usta buluyorsunuz 500tl ye yapıcak bi usta ev sahibiniz bi ustayla anlaşıyor usta 750 tl istiyor ev sahibi size 1000 liraya buldum bu adam yapıcak diyor depozitonuz gitti yani. Aynı durum 50tl lik sandalye 100lira oluyor hasarlı kullanılmış ikinci el hasarlı denilip satılıyor
    Konu batıkan06 tarafından (02-09-2014 Saat 20:28:03 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

670 gerçekten büyük rakam.
    EnginTarhan Bey'in "Fatura etmemesi normal" görüşüne katılmıyorum. Alınan her para karşılığı fatura kesilmelidir.

İletiler
    498
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben de senoleker bey'in görüşüne katılmıyorum Fatura, satılan mal ve yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı tutarı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tacir tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır (http://www.muhasebedersleri.com/tica...er/fatura.html). Yurt yönetimi normal olarak sandalye ve yorgan satışı yapmadığı için bunlara ilişkin fatura kesmemesi normaldir, tahsilat makbuzu kesmesi muhasebeye uygundur, bu tahsilat sonunda bilançoda kâr hanesine yazılacak ve vergisi ödenecektir.

Her ne kadar olayın bir satış olayı olduğu ısrarla öne sürülmekte ise de, yurt yönetimi tarafından istenen para bir ürünün satış bedeli olarak değil, verilen hasarın tazmin edilmesi için istenmektedir. Hasarın giderilmesi için en kolay ve en emin yol, hasarlı malın yerine yenisinin konmasıdır. Sandalye ve yorganın tamiri muhtemelen aynı paraya gelirdi, muhtemelen yeterli sağlamlıkta da olmazdı. Elbette bu arada yurt yönetiminin eskimiş malın yenisi ile değiştirilmesi olasılığı karşısında ellerini ovuşturarak beklediğini de varsayabiliriz, ama herhalde konumuz bu değil. Aynı marka aynı model aynı yaşta hasarsız ürün temin ederek hasarlı ürünün bedelsiz olarak değiştirilmesini istemek mümkün görünüyor, ama böyle sübjektif bir karşılaştırmada (hele yönetimde iyi niyet eksikliği varsa) anlaşmaya varmak zor görünüyor. Bu nedenle, eğer ille de bir değişim söz konusu olacaksa, soru sahibinin alım işlemini kendisi yaparak malı yurt yönetimine teslim etmesi önerilebilir, belki bu şekilde daha ucuza mal edebilir. Ancak, bu sefer de marka/model/renk/desen sorunu çıkabilecektir.

İlk cevabımda belirttiğim gibi, eğer genç arkadaşımız ille de bu işin peşini kovalamak istiyorsa tazmin edilmesi istenen malın amortisman düşüldükten sonraki değerinin hesaplanmasını isteyebilir, bu iş mahkemeye düşer, muhtelif masraflarla birlikte itiraz edilen bedel beşe ona katlanır, sonunda davayı kazandığı zaman duyacağı zafer duygusu, cüzdanından eksilecek beş on kat paranın acısını hafifletir mi, onu bilemem.

Nerede
    ankara
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim, sonuç olarak bu parayı ödeyeceğim ama hiç bir şekilde fatura alamıyacağım. Sağlık olsun varsın zenginliklerine zenginlik katsınlar. Astronoik rakam, astronomik kazancı sizde duyunca şaşıracaksınız. Yurtta kalan her öğrenci aylık 600tl yurt kira bedeli ödüyor, 600x670=402.000 lira aylık 402.000x12=4.824.000 senelik gelir tabi ki kimse silah dayayıp ayda 600tl öde demedi bana ama anlatmak istediğim nokta ne kadar para göz oldukları ve bana göre bu saçma sapan şrylerle yok sandalye bu kadar yok şu şu kadar diyerek daha da ilerlemeleri, 10 temizlik personeli, 1 bahçıvan, 2 tadilat tamirat ustası, 6 güvenlik, 4 insan kaynakları, 2 muhasebe, 1 müdür çalışan sayısı bu kadar. Senelik ettikleri kar cabası ve her öğrenciden istenen saçma sapan paralar. Bu kadar para gözlüğün döndüğü bir yerlerde mutlaka vergi kaçırma, eksil gelir gösterme, bir ton şey dönüyordur bunları gün geçtikçe öğreniyorum ve kızıyorum. Benim annem öğretmen, babam asker ben böyle yetiştirildim. 4 sene sonra maden mühendisi diplomamı alıp yoluma devam edicem ve haksızlık yapıldığını, devletin zarara uğtatıldığımı gördüğüm her yerde ve herkesin karşısında olacağım. Değerli cevaplarınız ve yardımlarınız için çol teşekkür ederim. Son olarak bir usulsüzlük yapıldığını düşündüğümüz iş yeri hakkında vergi dairesinden inceleme talep edebiliyor muyuz? Yani şüphelensek bile yapılıyor mu bu işlem?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı EnginTarhan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben de senoleker bey'in görüşüne katılmıyorum Fatura, satılan mal ve yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı tutarı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tacir tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır (http://www.muhasebedersleri.com/tica...er/fatura.html). Yurt yönetimi normal olarak sandalye ve yorgan satışı yapmadığı için bunlara ilişkin fatura kesmemesi normaldir, .....
    "Fatura" kelimesini tam doğru kullanmadığımı söyleyeyim. "Belge" diyeyim. Tahsilat makbuzu alacaklandıran belgedir. Bunun bir de borçlandıran belgesi olması gerek. Aksi halde yurt muhasebe kayıtlarına göre arkadaşımız yurttan alacaklı olur.
    Fatura, serbest meslek makbuzu, gider pusulası, parekende satış fişi ve benim bilmediğim diğerleri...
    Bunun gibi bir belge olmadıkça yurt ya o tahsilat makbuzunu resmi defterlere işlemeyecektir, işlerse de sayın batıkan06'ya BORÇLU olacaktır.

Nerede
    ankara
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    "Fatura" kelimesini tam doğru kullanmadığımı söyleyeyim. "Belge" diyeyim. Tahsilat makbuzu alacaklandıran belgedir. Bunun bir de borçlandıran belgesi olması gerek. Aksi halde yurt muhasebe kayıtlarına göre arkadaşımız yurttan alacaklı olur.
    Fatura, serbest meslek makbuzu, gider pusulası, parekende satış fişi ve benim bilmediğim diğerleri...
    Bunun gibi bir belge olmadıkça yurt ya o tahsilat makbuzunu resmi defterlere işlemeyecektir, işlerse de sayın batıkan06'ya BORÇLU olacaktır.
    Ben anlayamadım, yani şimdi ben size şöyle diyeyim yarın gidip ben bu ücreti ödeyeceğim ve onlar bana hem ürünleri hem de bir tajsilat makbuzu verip 100 tl sandalye 29 tl yorgan için tahsil edilmiştir diyecekler, her hangi bir fatura olmayacak yani. Sonra onlar bu tahsilat makbuzunu ne yapacaklar? Bağışlayın bu işlerden hiç anlamadığım için soruyorum, bana nasıl borçlu olacaklar ve ben sizce onlara bu konu da nasıl itiraz edebilirim?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"Borçlu olacaklar" sözünü, muhasebesel anlamda söyledim.
    Muhasebe tekniğinde, sizden bir para tahsil edildiğinde, şirketin kasası borçlu olur, siz de alacaklı olursunuz.
    Buna karşılık size bir borç tahakkuk ettirilmeli. Yani benim "fatura" dediğim bu. Bu "fatura"da ise siz borçlu olursunuz, yurttaki demirbaşların hesabı da alacaklı. Böylece yurttaki demribaşlar azalır, kasaya para girer ve sizin borç alacak birbirini götüreceğinden bir şey kalmaz.
    Ama bu demirbaş => sizin hesabınız işlemi yapılmazsa kasada fazlalık bir para ve size de borç olur ki bu şekilde bir muhasebe kaydı yapılmaz.
    SONUÇ:
    Yani size fatura bir belge verilmeli bu borcunuzla ilgili olarak,
    Eğer verilmiyorsa bu makbuzu muhtemelen resmi hesaplara işlemeyecekler.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

vergi kaçırma

site yönetiminin gider makbuzu usulsuzlugu

kira vergisi kaçırma cezası

vergi kaçıran ev sahibini nereye şikayet edebilirim

vergi kaçırma fatura

kira vergisi kaçırmak

Forum