+ Konuyu Yanýtla
3 / 3 Sayfa ÝlkÝlk 123
21 den 27´e kadar toplam 27 ileti bulundu.

Konu: Öldürülen kardeþin borçlarý ne olacak ?

Öldürülen kardeþin borçlarý ne olacak ? Hýzlandýrýlmýþ Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Kayýt Tarihi
    Jan 2012
    Nerede
    antalya
    Ýletiler
    26
    Dilekçeler Sözleþmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanýmlý Cevap: Öldürülen kardeþin borçlarý ne olacak ?

Alıntı Av.Engin Oðuz rumuzlu üyeden alýntý Ýletiyi Göster
    Hasýmsýz bir dava olduðu için bir kiþinin bile davayý takip etmesiyle diðerlerinin gelmemesi halinde düþmeyeceðini sanýyorum ama belli olmaz belki alacaklýlardan müdahil olan olur hasýmlý hale gelir düþebilir de riske girmeyin hepiniz birlikte notere gidip ayný vekaletle avukata vekalete verin 700 lira istemiþse bedava yani avukattan baþkasýna vekalet veremezsiniz mahkemelerde.
    az önce izmir adliyesini aradým davaya bakacak hakime sordular acaba herkezin gelmesi gerekiyormu. bulunduklarý þehirde dinlenebilirlermi diye: duruþmaya bakacak hakim olaya bilgisi olan davacýlardan birisi gelse yeterli demiþ. kalem bölümündeki bayan hakimin kafasýna takýlan birþey var onu öðrenmek istiyor sanýrým dedi bir karýþýklýk gibi birþeyden bahsetti ama oda bilmiyor . avukat tutmamýz icap edermi diye sordum hiç gerek yok dediler büyük ihtimalle ben gidicem mahkeme günü

Hukuki NET Güncel Haber

Öldürülen kardeþin borçlarý ne olacak ? konulu yargýtay kararý ara
    Öldürülen kardeþin borçlarý ne olacak ? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Kayýt Tarihi
    Bugün
    Nerede
    Avukat Dünyasý
    Ýletiler
    Ne kadar?

Kayýt Tarihi
    Feb 2013
    Nerede
    Ýstanbul
    Ýletiler
    14
    Dilekçeler Sözleþmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Bu iþler tuhafýma gidiyor. Yahu 6100 sayýlý hmk demiyor mu her türlü çekiþmesiz yargý iþleri yetkili mahkeme davacýnýn ikametgahý mahkemesi. medenin kanun mirasýn reddi için sýrf sulh hakimine beyan etmeyi þart koþmuþken ne diye adam istanbul' da oturuyorsa en son van'da ölen abisine hadi bütün aile toplanalým van' a gidelim yada avukat tutalým vekalet ücreti, harç, yol parasý ödeyelim vs. oluyor. Hem miras hükmen reddedilmiþ sayýlýr diyor mk, anayasada kimse dava açmak zorunda býrakýlamaz diyor ama gel gör ki hükmen reddedilmiþ mirasý vatandaþ koþtura koþtura red etmek zorunda kalýyor zahmet çekiyor. Senelerdir 200.000 TL' sini tahsil edemeyen maliye efendi reklam yayýnlýyor "Çeþitli tüm kayýtlar elimizin altýnda" hesabý, tüm hesaplarý gören maliye yada baþka bir alacaklý ne diye "MÝRAS HÜKMEN RED EDÝLMÝÞKEN" mirasçýlarýndan kelime oyunu ile alacaðýný koparmaya çalýþýyor.
    Dostum.: Davan süreyi kaçýrdýn gerekçesi ile red edilirse; çekinme hiç bir borcunu da asla ödeme, icra tebligatý gelirse tereke borca batýk mirasý kabul etmiyorum de durdur icrayý beklemeye koyul, ýsrar ederlerse Asliye Hukuk Mahkemesinde Alacaklýyý davalý göster ve mirasýn hükmen reddini talep et, alacaklýya þiþeyi uzat. Bu kadar.

Kayýt Tarihi
    Jan 2012
    Nerede
    antalya
    Ýletiler
    26
    Dilekçeler Sözleþmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba. 4 kasýmda antalyadan izmire gittim mahkemeye girdim. hakim bana dilekçemi ayný þekil onaylayýp onaylamadýðýmý sordu bende hepsi doðrudur efendim dedim biz ölümü sonradan öðrendik görüþmediðimiz için vefat eden abim ile dedim. bunun üzerine bir delil kanýtýn varmý dedi bize resmi bir evrak gelmedi sadece bir avukat aradý ozaman öðrendik kanýt yok. ama þahit isterseniz gösterebilirim tamam dedi davacýlardan kimse þahit olamaz dedi . eniþtemi þahit gösterdim 1 ay sonraya gün verdi davadan önce tanýk bulunduðu þehirde dinlenilecek ona göre gidiþatý etkilicek sanýrým. hakimin dediði tanýk sorduðumuz sorulara ayný sizler gibi cevaplarsa doðrularsa sorun olmaz gibisinden konuþtu bakalým ne olacak. 1 tanýk gösterdim yeterli gelir umarým fazla konuþturmadý beni hakim. sadece sordu cevapladým onun dýþýna çýkartmadý 5 dakika anca sürdü. bu arada bir ablamda bu sene vefat etti . ablam vefat ettiði için reddi miras davasý açamýyor hali ile ama bir avukata sormuþ eniþtem onlara gelebilirmiþ vefat eden abimin borcu yada mirasý bizler dava açtýðýmýz için . yani abim vefat ediyor abimden sonrada ablam vefat ediyor ablama gelecek miras eniþteme yeðenlerime intikal eder demiþ avukat ne kadar doðru bilemiyorum ama eniþtemlerde yarýn dava açýcaklar. ne iþmiþ ama çok strese soktu bizi. bu arada sormak istediðim birþey var hakim bana yetkisizlik kararý ile asliye mahkemesine sevk edeceðini söyledi once sonra bana sordu ne yapmak istiyorsunuz diye bende dedim borcunu yada mirasýný hiçbirþeyini istemiyoruz dedim bunun üzerine mirasýn kayýtsýz þartsýz reddi için dava ya kendilerinin devam edeceðini söyledi umarým doðru yol izliyoruzdur. hükmen reddi yapýlmasý diyen oldu forumda hükmen reddi ve kayýtsýz þartsýz reddi farklý þeylermi

- - - Updated - - -

Alıntı VatandasSerkan rumuzlu üyeden alýntý Ýletiyi Göster
    Bu iþler tuhafýma gidiyor. Yahu 6100 sayýlý hmk demiyor mu her türlü çekiþmesiz yargý iþleri yetkili mahkeme davacýnýn ikametgahý mahkemesi. medenin kanun mirasýn reddi için sýrf sulh hakimine beyan etmeyi þart koþmuþken ne diye adam istanbul' da oturuyorsa en son van'da ölen abisine hadi bütün aile toplanalým van' a gidelim yada avukat tutalým vekalet ücreti, harç, yol parasý ödeyelim vs. oluyor. Hem miras hükmen reddedilmiþ sayýlýr diyor mk, anayasada kimse dava açmak zorunda býrakýlamaz diyor ama gel gör ki hükmen reddedilmiþ mirasý vatandaþ koþtura koþtura red etmek zorunda kalýyor zahmet çekiyor. Senelerdir 200.000 TL' sini tahsil edemeyen maliye efendi reklam yayýnlýyor "Çeþitli tüm kayýtlar elimizin altýnda" hesabý, tüm hesaplarý gören maliye yada baþka bir alacaklý ne diye "MÝRAS HÜKMEN RED EDÝLMÝÞKEN" mirasçýlarýndan kelime oyunu ile alacaðýný koparmaya çalýþýyor.
    Dostum.: Davan süreyi kaçýrdýn gerekçesi ile red edilirse; çekinme hiç bir borcunu da asla ödeme, icra tebligatý gelirse tereke borca batýk mirasý kabul etmiyorum de durdur icrayý beklemeye koyul, ýsrar ederlerse Asliye Hukuk Mahkemesinde Alacaklýyý davalý göster ve mirasýn hükmen reddini talep et, alacaklýya þiþeyi uzat. Bu kadar.
    merhaba cevap için teþekkürler hükmen reddi nedir kayýtsýz þartsýz red nedir bunu açýklarsanýz sevinirim. mahkemede þuan tanýk dinlenmesi için 1 ay ileri tarihe atýldý gün. önce yetkisizlik den dolayý asliye mahkemesine sevk etmek istedi. borcu var diye dava açmýþsýnýz dedi bende sadece birisi aradý dedim borcunu mirasýný bilmiyorum dedim ama birþeyini istemiyoruz dedim bunun üzerine mirasýn kayýtsýz þartsýz reddi için davanýn sulh hukuk mahkemesinde devamýna diye devam etti

- - - Updated - - -

çok karýþýk bir konu bu miras olayý. bir kaç kaynakda þunlarý okudum.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Miras býrakanýn borcu için mirasçýlara borç ödeme ve haciz ihtarý geldiðinde ne yapýlmalýdýr ?

Miras býrakan borca batýk deðilse mirasý red etmemiþ mirasçý borçtan sorumludur. Ancak miras býrakan borca batýk olarak ölmüþse mirasçý mirasý red etmemiþ olsa bile miras borca batýklýk sebebiyle red edilmiþ sayýlacaðýndan, mahkemede dava açýp mirasýn borca batýklýðý tespit edilmelidir. Ancak bu þekilde mirasçýnýn borcundan kurtulma olanaðý vardýr.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Konu sevgitaneleri tarafýndan (09-11-2014 Saat 21:38:13 ) de deðiþtirilmiþtir.

Kayýt Tarihi
    Jan 2012
    Nerede
    antalya
    Ýletiler
    26
    Dilekçeler Sözleþmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Borcu mirasen size intikal edebilmesi için mirasçýsý olmanýz gerekmiyor mu?
    merhaba bana bu konuda yardýmcý olabilirmisiniz Engin Bey . Hükmen Reddi . kayýtsýz þartsýz reddi nedir. bizim davaya sulh hukuk hükmen reddi davasýndan devam ediyor. ama ablam ve abimde açtý dava onlarýnkini asliye hukuk a yollamýþlar hükmen reddi için . kayýtsýz þartsýz reddi miras yapýlýnca ayrýca birþey yapmaya gerek kalacakmý. hükmen reddi dahamý etkili

Kayýt Tarihi
    Apr 2003
    Nerede
    Ýstanbul
    Ýletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleþmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Hükmen red hakim kararýyla reddir diðeri mirasçýlarýn talebiyle reddir ikisinde de mahkeme karar veriyor aslýnda ama biri süresinde olduðunda hakimin pek insiyatifi yoktur mirasçýlarýn iradelerine dayanýyor yani, diðeri hakimin iradesine. Mirasýn kayýtsýz þartsýz veya gerçek reddinde terekenin durumuna bakýlmaz mirasçýlarýn iradesi yönünde þekli usuli þartlar oluþmuþsa red kararý verilir hükmen red'te terekeye bakýlýr borca batýk mý deðil mi batýksa kimsenin miras býrakanýn býraktýðýnýn karþýlamadýðý borcu üstlenmeyeceði temel varsayýmý ile red kararý verilir hükmen ifadesi biraz da bunu içeriyor. Siz öðrenme tarihini þahitle filan ispat yoluna gitmiþsiniz galiba bu yönüyle belki gerçek red veya kayýtsýz þartsýz red olarak görülüyor olabilir her ikisi de reddir ayný sonuçlarý doðurur birini kaçýrýnca diðeri açýlabilir zaten. Red kararýný alacaklý dosyalara ibraz etmek gerekir.
    Avukat da tuttunuz gene burda cevap arýyorsunuz ýsrarla.

Kayýt Tarihi
    Jan 2012
    Nerede
    antalya
    Ýletiler
    26
    Dilekçeler Sözleþmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hükmen red hakim kararýyla reddir diðeri mirasçýlarýn talebiyle reddir ikisinde de mahkeme karar veriyor aslýnda ama biri süresinde olduðunda hakimin pek insiyatifi yoktur mirasçýlarýn iradelerine dayanýyor yani, diðeri hakimin iradesine. Mirasýn kayýtsýz þartsýz veya gerçek reddinde terekenin durumuna bakýlmaz mirasçýlarýn iradesi yönünde þekli usuli þartlar oluþmuþsa red kararý verilir hükmen red'te terekeye bakýlýr borca batýk mý deðil mi batýksa kimsenin miras býrakanýn býraktýðýnýn karþýlamadýðý borcu üstlenmeyeceði temel varsayýmý ile red kararý verilir hükmen ifadesi biraz da bunu içeriyor. Siz öðrenme tarihini þahitle filan ispat yoluna gitmiþsiniz galiba bu yönüyle belki gerçek red veya kayýtsýz þartsýz red olarak görülüyor olabilir her ikisi de reddir ayný sonuçlarý doðurur birini kaçýrýnca diðeri açýlabilir zaten. Red kararýný alacaklý dosyalara ibraz etmek gerekir.
    Avukat da tuttunuz gene burda cevap arýyorsunuz ýsrarla.
    öncelikle cevap için çok teþekkür ederim avukat tutucakdýk evet görüþtük avukat izmirde biz antalyada . dava numarasý vs yolladýk sonradan avukata ulaþamadýk dönücem bi ye bir ara aradý oyle kaldý bende zaten çok az zaman kaldý ben giderim dedim davaya kendim girdim. avukat tutmuþ olsaydým sizi rahatsýz etmezdim ama malesef olmadý. bizim dava kayýtsýz þartsýz reddi miras olarak devam ediyor. bu öðrenme süresi içinde ablam ve diðer abimde dava açtýlar onlarýn dosyasýný bulunduðumuz þehirdeki sulh mahkemesi yetksizlik kararý ile asliye mahkemesine yolladý tereke davasý açýldý . bir hakimin bakýþý diðerinden farklý onu anladým. kayýtsýz þartsýz reddi miras davamýz kabul olunursa baþka bir iþlem yapmamýza gerek yok sanýrým? kabul olmazsa tereke davasýmý açmamýz lazým

Kayýt Tarihi
    Jan 2012
    Nerede
    antalya
    Ýletiler
    26
    Dilekçeler Sözleþmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Av.Engin Oðuz çok teþekkür ederim yardýmlarýnýz için. birinci mahkemede delil yada þahit istedi hakim. ikici duruþmada þahiti yanýmda götürdüm saðolsun duruþma hakimi çok yardýmcý oldu reddi miras isteðimizi kabul etti. diðer þehirlerdeki kardeþlerimde dava açtýlar ama asliye mahkemesine düþtü onlarýn. umarým þuan bizim aldýðýmýz reddi miras emsal sayýlýp diðer aile fertlerininde reddi mirasý hükmen reddi kabul olunur. not: bizim kayýtsýz þartsýz reddi miras olarak kabul edildi

+ Konuyu Yanýtla
3 / 3 Sayfa ÝlkÝlk 123

Bu sayfada bulunan kavramlar: