Merhaba,

1) Bir kira alacağım nedeniyle kiracı hakkında gerekli işlemi yapması için avukata vekaletname vermiştim. Vekaletin metni bende yok, ama kesinlikle bir genel vekaletname değil, o olay için geçerli bir vekaletnameydi.

2) Birkaç gün önce tamamen tesadüf eseri, aracımın hacizli olduğunu öğrendim. İcra müdürlüğünden araştırdım, bana borçlu olan eski kiracı 2012 yılında haciz koydurmuş, ihbarnamesi de avukata tebliğ edilmiş.

3) Avukatı aradım, haczin önemli olmadığı, 1 sene sonra kendiliğinden düşeceği (ama araç halen hacizli görünüyor), sadece satış olursa sıkıntı yaratacağı yolunda bir şeyler söyledi. Kafayı takmayacakmışım.

4) Haciz İzmir'de, ben de İstanbul'da olduğum için henüz İzmir'e gidip icra müdürlüğünde dosyayı tetkik edemedim, o nedenle bildiklerim yukarıda anlattıklarımla sınırlıdır.

Öğrenmek istediğim,
a) haciz evrakını teslim alıp bana 2 senedir haber vermeyen avukatın yasal sorumluluğu var mıdır?
b) bu haciz işlemine konu olabilecek herhangi bir borcum mevcut olmadığına fakat muhtemelen itiraz sürelerini geçirdiğime göre ne yapmam gerekir?
c) taşıt araçlarına konan hacizlerin 6 ayda bir yenilenmediği takdirde haczin düşeceği yolunda ifadeler okuyorum, doğruluk derecesi nedir, bunu kayıtlara işletmek için ne yapmam gerekir?

Teşekkürler,