Merhaba,

Öncelikle sorumu okuyup yanıtlayan kişilere peşinen teşekkür ederim.

Sorum şu şekilde:

A kişisi B kişinden bir yıl süreyle bir dükkan kiralamış ve dükkan şu anda boş olarak duruyor. Ben, bu dükkanda bir cafe açmak istiyorum. Aslında kiracı olan A kişisi bana şöyle bir teklifte bulundu:

Ben, bu dükkanda kendi adıma, faaliyeti cafe işletmeciliği olan bir vergi mükellefiyeti tesis ettireyim. Ayrıca, cafe için gereken tüm resmi (işyeri açma ruhsatı vs) evrakları da tamamlayayım ve bu dükkanı sana (benim istiğim üzerine 5 yıl süreyle) boş olarak kiraya vereyim. Benim adıma işletiyor gibi düşün, fakat hiçbir gelir/giderle alakam olmayacak. kendi işletmen gibi çalıştır. Bunlara karşılık da bana ayda 1.000- tl.( her sene yasal artış oranında artarak) kira ve aramızdaki anlaşma bitince iade edilecek 10.000- tl. de teminat ver, kar/zarar herşey senin...

Açıkçası çok şaşırdım ve yanıt vermek için birkaç gün süre istedim.

Cumartesi günü bir avukattan randevu aldım ve profesyonel danışmanlık talep edeceğim. Bu konu hakkında daha çok ayrıntıyı anlayabilmek ve görüşmemi en verimli halde sürdürmek için ön hazırlık yapmaya çalışıyorum.

Bazı konu başlıkları belirledim. Bunların dışında dikkat etmem gereken konular neler olabilir? Bu konulardaki fikirleriniz nelerdir? Paylaşırsanız çok memnun olurum.

Herkese iyi akşamlar.

1-Ev sahibi ile A kişisi arasında ne tür bir kira kontratı aramalıyım?

2-Ev sahibi ile aramda bir sözleşme olmalı mı?

3-A kişi ile aramda ne tür bir sözleşme olmalı? Kira mı? İşletme hakkı mı? ...

4-Ev sahibi ile kiracı arasındaki problemler beni ne derece etkiler? Ev sahibi ile bir sorun halinde ne yapabilirim?

5-A kişisi altı ay sonra, buradan çık, burası benim işyerim, diyebilir mi?