iyi günler,

Sizinle bir durumu paylaşmak istiyorum. Görüş ve yorumlarınız için teşekkürler.

Ben X üniversitesinde Öğr.Gör.Dr. kadrosundaydım. Görevli olduğum bölüm, rektörlük tarafından kapatıldı ve iki yıldır ÖSYM ile öğrenci alımı yapılmadı. Var olan öğrencilerle derslerimizi yürütüyoruz. Bir kaç ay önce rektörlük sözlü olarak bölüm öğretim elemanlarının diğer bölümlere transfer (13/B-4 maddesine göre) edileceğini söyledi. Şu anda yrd.doç.dr kadrosunun verilemiyeceği danışmanım üzerinden sözlü olarak bana bildirildi. Bunun üzerine başka üniversitelerde kadro aramaya çalıştım.
Bir ay önce Y üniversitesinde Yrd.Doç.Dr. kadrosuna başvurarak geçiş işlemlerini yapmaya çalıştım. Fakat X üniversitesi rektörlüğü sözlü olarak bana ihtiyacın olduğu ileride öğretim üyesi kadrosunun açılacağını ve Y üniversitesine gitmemem gerektiğini ifade etti. Ancak Y üniversitesine söz verdiğimi ve gitmem gerektiğini sözlü olarak söyledim.
Şu anda X üniversitesi muvafakat yazısını red etti. Bunun üzerine istifa yazısını verdim ancak onuda uygun değildir diye istifayı geri çevirdi. Bende (eş atama başvurusunu yapabilmem için) görevden çekilme sürecini 10 gün İş'e mazeretsiz gitmeyerek başlattım.

Bu durumda bölümüm kapatıldığı halde ve ben bir üst kadroya geçmek istediğim halde bana bu kadar zorluk gösterilmesi normal mi? muvafakat verilmemesi normal mi?
Başkalarına aynı zorluk gösterilmemesi için Y üniversitesinde göreve başladığımda X üniversitesi rektörlüğünü mahkemeye vermem (tazminat davası) durumunda sonuç ne olur? Burada kurum mu ceza alıyor yoksa bu süreci yaratan rektör mü?