Merhaba,
Aileme ait daire için bir emlka ofisinden teklif geldi ve kabul ettim, Emlak Komisyoncuları Odasının matbu bir sözleşmesini imzaladık.
Ancak yaklaşık 1 ay kadar sonra üst katımdaki mülk sahibi emlakçının verdiği fiyattan %125 daha fazla tutara dairelerini sattıklarını ve alıcının başka yerler de almak istediğini belirtti.
Bu arada benim dairem üst kattan biraz büyük.
Emlakçının fiyat belirlerken bir anlık zaafımdan faydalandığını düşünüyorum bu nedenle sözleşmemi iptal etmek istiyorum.

1.Sözleşmenin en altında 'Oda üyesine ait imza ve kaşe ihtiva etmeyen sözleşme geçersizdir' ibaresi var.
Bendeki nüshaya kaşe vurulmamış
2.Sözleşme süresi hep gün üzerinden konuşuldu ve sözleşmeye gün bazında yazıldı,ancak sözleşmede ay bazında yazılmış.
Yani 60 günlük sözleşme, 60 ay şeklinde görünüyor
3.Sözleşmede tarih boş bırakılmış.
4.Daireyi satmak için ailemden vekalet alacağımı beyan ettim, sözleşmede ise satış yapmak ve satış sözleşmesine imza atmak konusunda verilmiş noter vekaletnamesinin sözleşmeye eklenmesi gerekir yazmakta.
5.Alıcının hazır olduğunu beyan etmesine rağmen 1,5 aydır satış yapılmadı

Bu maddeler sözleşmeyi geçersiz kılar kanaatindeyim, ancak tabi bilir kişi değilim. O sizlersiniz

Sözleşmede belirtilen en önemli unsur tek taraflı fesih olamayacağı. Tek taraflı fesih sonucu tutarın %6'sını karşı tarafın ödeyeceği yazmakta. Sözleşmedeki hataların kötü niyetli yapılmadığını varsaysak bile ben yine de bu durumda daireyi başka birine satarsam, sözleşme yaptığım emlakçı hak iddia edebilir mi?

Bilgisi ve tecrübesi olanların cevapları için şimdiden teşekkürler.