Merhaba,

Ben durumumu kısaca özetlemek istiyorum.Eğer net bilgi alabilirsem çok sevinirim.

1 Temmuz 2010 yılı itibarı ile cafe açmak için bir dükkan gördüm.Emlakçı vasıtası ile dükkanı gezdim beğendim.2 katlı (düz giriş + alt kat)bir dükkandı.Kira sözleşmesini,emlakçı ve mal sahibi ile beraber yapıp karşılıklı imzaladık.Tadilat ve hazırlıklarımızı yaptıktan sonra açılış yaptık ve faaliyete başladık. Yaklaşık olarak 100.000 tl'ye yakın bir masraf yaptım.Bir süre sonra (yaklaşık 2-3 ay sonra) belediye,itfaiye gibi kurumlara işletme ruhsatı için müracaat ettim.Müracaat sürecimden sonra bana 1 ay sonra belediyeden bir heyet geldi,dükkanı inceledi cafe ruhsatı ile ilgili bir sıkıntım olmadığını uygun olduğunu ve ruhsat ücretlerini yatırıp ruhsatı alabileceğimi,söylediler.Fakat sadece alt kat ile ilgili bir yangın çıkışının olmadığını bunun için itfaiye'ye müracaat etmemi söylediler.
Buna istinaden itfaiye'ye müracaat ettim ve oradan da ilgili kişiler gelip inceleme yaptılar.zaten herşeyi ondan sonra öğrendim.benim kiraladığım dükkanın alt katı apartmanın sığınağı olarak gözüküp,bir şekilde kapatılıp,dükkan ile birleştirilmiş ve 2 katlı dükkan olarak ortaya çıkmış.Bu şekilde ruhsat alamayacağımı,kendilerinin bu şekilde zabıt tutarlar ise belediyeninde bana işletme ruhsatı vermeyeceğini bildirdiler.apartman yönetimi ile görüşmemi istediler.Ben ilk önce mal sahibini aradım ve durumu anlattım.Bana,zamanında bu alt kat için apartmana bir dükkan parası kadar daha neredeyse para ödediğini,tüm kat malikleri ile aralarında anlaştıklarını söyledi.Daha sonra apartman yöneticisi ile görüştüm,o da aynı şeyleri söyledi.
Bende bu durumdan dolayı hiçbir yere bir daha müracaat etmeden işlerime devam ettim.Çünkü o dükkana 100.000 tl'ye yakın bir masraf yaptım ve işletme ruhsatı alamadığım takdirde dükkana yaptığım masrafları çöpe atıp, gitmek demekti benim için.
1 Temmuz 2013 tarihinde mal sahibinin çok fazla kira artışı nedeni ile dükkanı kapattım.Tüm cafe malzemelerimi de internet sitesi aracılığı ile sattım.

Şimdi ben bu bana tek dükkanı 2 katlı olarak haberim olmadan kiraya veren mal sahibini ve apartmana ait olan sığınağı usulsüz işlemlerle başka birine para karşılığı veren apartman yönetimi hakkında dava açabilir miyim.Amacım tazminat almak veya para kopartmak değil sadece gerekli resmi kurumlardan ceza yemelerini sağlamak istiyorum.Belediye veya başka resmi kurumlara da şi,kayet edebilirim fakat,oralardan gelen kişiler fazla üstelemeden geri dönüyorlar.Bende 3 sene ruhsat almadan dükkanı işlettiğim için oradan biliyorum.oraya şikayet edip dilekçe versem bir iki gidip bir daha uğramayacaklar.bu nedenle mahkeme yolu ile nasıl bir ceza almalarını sağlayabilirim.

Rica etsem bu konu ile ilgili beni bilgilendirir ve yön gösterirseniz çok sevinirim.