+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.
    Nerede
    adana
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Dersaneden ayrıldığım halde ücretini ödemem gerekiyor mu?

bundan 6 ya da 7 ay önce kpss dersanesine kayıt yaptırdım 1300 tl yi yıl içinde taksitle bana aylık 120 tl dediler kabul ettim
    2 ay boyunca haftada 2 gün gidiyordum bir gün derste bir erkek öğretmen devamlı olarak kızlarla el şakası yapıyordu benim de sırtımı sıvazladı ben de bu du durumdan hiç haz etmedim ve sinirlenerek sınıftan ayrıldım hatta ordaki öğrenciler ne var bunda der gibi şeyler söyledi benimde kılık kıyafetimden anlaşılacağı gibi mutaassıp bir bayanım ve bu tür tacizleri kaldıramıyorum olaydan sonra aradan 3 yada 4 ay geçti hiç dersaneye gitmedim sonra telefonla aradılar ödemeniz birikmiş ödeme yapmanız gerekiyor diye bende başımdan geçen olayı anlattım illaki o öğretmenin ismini söylememi istediler ben bilmiyorum dedim inanın vatandaşlık dersine mi giriyordu türkçe dersine mi giriyordu hatırlamıyorum hoş bilsem bile söylemem kimsenin ekmeğine mani olmak istemem o adamın kişiliği böyle velhasılı kelam ben artık dersaneye gitmek istemiyorum sözleşmeyi imzaladığım için bütün borçları ödemem mi gerekiyor yada başıma böyle bir hadise geldiği için dava mı açmam gerekiyor?

Hukuki NET Güncel Haber

Dersaneden ayrıldığım halde ücretini ödemem gerekiyor mu? konulu yargıtay kararı ara
    Dersaneden ayrıldığım halde ücretini ödemem gerekiyor mu? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Adana
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: dersaneden ayrıldığım halde ücretini ödemem gerekiyor mu

Dershane ile yaptığınız sözleşmenin içeriği,fesih şartları vs nelerdir. Bunları belirtirseniz daha çabuk yardım alırsınız.
    Gerçekten bir taciz söz konusuysa, milli eğitim müdürlüğü, özel eğitim birimine şikayet edebilirsiniz. Bu konuyu 'ekmeğe mani olmak' şeklinde düşünmemelisiniz.

İletiler
    1.238
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sizin ne yapmanız gerektiğine başkaları karar veremez.Siz anladığım kadarı ile yaşadığınız rahatsızlık dolayısı ile ayrılmak ve paranızı almak istiyorsunuz.
    ama zaten ayrılmışsınız.keşke ayrılırken bu olayı anlatsaydınız ve senet falan varsa alsaydınız.
    bunları anlatınca dersanenin ne tepki verdiğini yazmamışsınız, sanırım olumsuz bakıyorlar.ısrarcı olursanız dersanenin fikrini değiştireceğini düşünüyorum.
    yoksa gidip milli eğitime şikayet edin.

Nerede
    adana
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

öncelikle soruma cvb verdiğiniz için çok teşekkür ederim dersane sözleşmesinin içeriğini bilmiyorum ama büyük bir ihtimalle gitsemde gitmesemde ödemek zorunda olduğumdur.
    bu olayı anlattığımda inanmadılar öğretmenin ismini vermemi istediler gerçekten bilmiyorum sokakta görsem tanımam dedim yaşadığım olayı hiç bir şekilde kanıtlayamam oradaki öğrenciler bile hiç böyle birşey yaşamadık demişler beni yalanlamışlar yani yakında icra kağıdı gelecek eşim milli eğitim bakanlığına şikayet edeceğini söyledi dersane müdürü gelip buraya bizimle konuşmanız lazım dedi eşim biz mağduruz ve haklıyız haksızın ayağına gitmem dedi ben çok tedirgin oluyorum işin mahkemeye varmasını istemiyorum eşimden habersiz parayı biriktirip bütün borcumu kapatmak istiyorum ve bu dersane meselesi artık bitsin istiyorum ama 900 tl az para değil nasıl biraraya getireceğim
    bu dersaneler insanları sömürmekten başka birşey yapmıyorlar türkiyede onbinlerce insan dersaneden dolayı icralık olmuşlar buna bir dur diyen çıksın artık!!!
    Konu ararat86 tarafından (01-05-2014 Saat 08:58:35 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Kayseri
    İletiler
    1.135
    Blog yazıları
    144
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Dersaneden ayrıldığım halde ücretini ödemem gerekiyor mu?

Sorunuz ile ilgili bir arama yapmıştım. Av. Bülent Özkan'ın benzer bir sözleşme iptaline verdiği cevabı size iletmek istedim:

"Özel dersaneler bilindiği gibi Milli eğitim denetimi altındadır. Ve özel dersaneler Milli Eğetim Bakanlığı özel dersaneler Yönetmeliğine göre hareket etmek durumundadırlar. Bu yönetmeliğe göz atmanızı öneririm. (R.G. 22.7.2005/25883)
    Öncelikli tavsiyem sözleşmenin iptal edilmemesi durumunda Milli Eğitim Müdürlüğüne şikayette bulunulmasının Dersane yönetimine ihtarıdır. Uygulamada dersaneler sözleşmke ekinde bono imzalatmaktadırlar. Bu bonolarda bedeli malen ahzolundu kaydı bulunmaktadır. Sözleşmeler belli bir hizmetin verilmesi karşılığı ücret ödenmesini hükme bağlar. Hizmet alınmadığı durumda sözleşmeye göre ücret ödenmesi talep edilemeyecektir. Fakat sözleşmenin tamamı incelenmeden bunu söylemek de doğru olmaz. Bedeli malen ahzolundu kaydı taşıyan bir senet söz konusu ise herhangi bir mal veya hizmetin alınmış olması gerekir. Somut olayda eğitim hizmeti verilmektedir. Fakat sözleşme taraflarından biri sözleşmeyi feshetmek istemektedir. Sözleşmede fesih şartları belirlenmiş ise ve bu şartlar olmadan sözleşme feshedilirse ve sözleşmede de muacceliyet kaydı var ise durum zor görünmektedir. Ama 2 yıl önceki sorunda mahkemeye bile gitmeden hem senetleri iade almış hem de sözleşmeyi feshetmeyi başarmıştık. Öncelikle yukarıda anılan yönetmeliğe göre sözleşmenin tamamını tetkik etmenizi ve Milli eğitime şikayette bulunulacağı, hizmet verilmemesine rağmen ücret talep edilemeyeceği yönünde bir ihtarname keşide edilmesini ve noter aracılığı ile dersaneye tebliğini öneririm. Sözleşmenin tamamının incelenmesi özellikle önemlidir.

Nerede
    adana
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ben Erkan eğitim kurumlarına gidip sözleşmeyi isteyebilirmiyim vermezler diye düşünüyorum ayrıca dersaneden ayrıldığımı resmi olarak gerçekleştirmedim ve dilekçe göndermedim bu dilekçe örneğini nerde bulabilirim bana yardımcı olabilirmisiniz?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ararat86 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    öncelikle soruma cvb verdiğiniz için çok teşekkür ederim dersane sözleşmesinin içeriğini bilmiyorum ama büyük bir ihtimalle gitsemde gitmesemde ödemek zorunda olduğumdur.
    bu olayı anlattığımda inanmadılar öğretmenin ismini vermemi istediler gerçekten bilmiyorum sokakta görsem tanımam dedim yaşadığım olayı hiç bir şekilde kanıtlayamam oradaki öğrenciler bile hiç böyle birşey yaşamadık demişler beni yalanlamışlar yani yakında icra kağıdı gelecek eşim milli eğitim bakanlığına şikayet edeceğini söyledi dersane müdürü gelip buraya bizimle konuşmanız lazım dedi eşim biz mağduruz ve haklıyız haksızın ayağına gitmem dedi ben çok tedirgin oluyorum işin mahkemeye varmasını istemiyorum eşimden habersiz parayı biriktirip bütün borcumu kapatmak istiyorum ve bu dersane meselesi artık bitsin istiyorum ama 900 tl az para değil nasıl biraraya getireceğim
    bu dersaneler insanları sömürmekten başka birşey yapmıyorlar türkiyede onbinlerce insan dersaneden dolayı icralık olmuşlar buna bir dur diyen çıksın artık!!!
    Çok güzel, siz konuşmak için sorun yaşadığınız işletmeye gitmezseniz,
    bir gün dersanenin avukatı ve haciz memurları sizin ayağınıza gelir haciz yoluyla alacaklarını tahsil etmek için.
    Alıntı İsmail Arslan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sorunuz ile ilgili bir arama yapmıştım. Av. Bülent Özkan'ın benzer bir sözleşme iptaline verdiği cevabı size iletmek istedim:

"Özel dersaneler bilindiği gibi Milli eğitim denetimi altındadır. Ve özel dersaneler Milli Eğetim Bakanlığı özel dersaneler Yönetmeliğine göre hareket etmek durumundadırlar. Bu yönetmeliğe göz atmanızı öneririm. (R.G. 22.7.2005/25883)
    Öncelikli tavsiyem sözleşmenin iptal edilmemesi durumunda Milli Eğitim Müdürlüğüne şikayette bulunulmasının Dersane yönetimine ihtarıdır. Uygulamada dersaneler sözleşmke ekinde bono imzalatmaktadırlar. Bu bonolarda bedeli malen ahzolundu kaydı bulunmaktadır. Sözleşmeler belli bir hizmetin verilmesi karşılığı ücret ödenmesini hükme bağlar. Hizmet alınmadığı durumda sözleşmeye göre ücret ödenmesi talep edilemeyecektir. Fakat sözleşmenin tamamı incelenmeden bunu söylemek de doğru olmaz. Bedeli malen ahzolundu kaydı taşıyan bir senet söz konusu ise herhangi bir mal veya hizmetin alınmış olması gerekir. Somut olayda eğitim hizmeti verilmektedir. Fakat sözleşme taraflarından biri sözleşmeyi feshetmek istemektedir. Sözleşmede fesih şartları belirlenmiş ise ve bu şartlar olmadan sözleşme feshedilirse ve sözleşmede de muacceliyet kaydı var ise durum zor görünmektedir. Ama 2 yıl önceki sorunda mahkemeye bile gitmeden hem senetleri iade almış hem de sözleşmeyi feshetmeyi başarmıştık. Öncelikle yukarıda anılan yönetmeliğe göre sözleşmenin tamamını tetkik etmenizi ve Milli eğitime şikayette bulunulacağı, hizmet verilmemesine rağmen ücret talep edilemeyeceği yönünde bir ihtarname keşide edilmesini ve noter aracılığı ile dersaneye tebliğini öneririm. Sözleşmenin tamamının incelenmesi özellikle önemlidir.
    Sonuçta bir sözleşme var,
    yaşanan bir tatsız yada uygunsuz olay nedeniyle artık oraya devam edilmiyor, ama bu uygunsuz olayı-sebebi sadece siz biliyorsunuz,
    yani, sorunu yaşamış, içinize atıp artık gitmeme kararı almışsınız. Olay sonrası yazılı olarak dershaneye bir ihtar gönderip bu sebeple sözleşmeyi feshettiğinizi bildirmiş olsaydınız, sorunsuz bir şekilde sıyrılma ihtimali bence daha yüksekti, sizi rahatsız eden davranışı sergileyen kişinin adını dahi bilmiyorsunuz, şu kişi yaptı diye nasıl şikayette bulunacaksınız???
    Bence dershane ile görüşüp sözleşmeden doğan borcu ödemeden nasıl çözüm bulabilirsiniz onu öğrenmeyi deneyin öncelikle.
    Beklerseniz olacak belli, dershane icra dairesi kanalıyla tahsil edecek alacağını.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bende yaklaşık 2 yıl önce bir yabancı dil kursuna yazılmıştım. Aylık 100 Tl falan birşey idi sanırım hatırlamıyorum. Daha sonra kursu beğenmediğim için bıraktım. Toplamda 2 ay gitmiştim bende sizin gibi. Daha sonra ertesi ay ödeme günü sekreter aradı. Ödeme yapmanız lazım dedi. Bende ben bıraktım gelmeyeceğim artık dedim. Oda o zaman buraya gelip ilişiğinizi kesmeniz lazım dedi. Halbuki böyle birşey isteyemez benden. Yurtdışındayım yada hastanede yatıyorum belki. Oraya gelmek zorunda değilim dedim. Daha sonra 3 ay sonra tekrar aradılar. 4 aylık ödenmemiş borcunuz var diyerek. Bu sefer sinirlendim. Atladım motora gittim kursa. Nedir derdiniz diye sordum. Bunlar her kurs açtığında milli eğitime isim listesi göndermiyormuş. Ona göre vergi veriyormuş. Eğer erken ilişik keserseniz 100 tl cayma bedeli bilmem kaç tl şu bedeli bu bedeli bana 700 tl gibi bir hesap çıkardılar. Allah'tan daha önce böyle işlerle çok uğraştığım için parmağında oynatan taraf ben oldum. Bu arada kursa yazılırken yazılı hiç bir metne imza atmadım. Sözleşme imzalamadım. İlk taksidi verdim bana sadece makbuz verdiler. Ahmak kafa anlasana işte kayış bir kurs olduğunu. Daha ne yazılıyorsun değil mi? Her neyse 1 ay sonra beni avukat sıfatıyla biri aradı. Ödeme yapmazsam mahkemeye verilecek ve icralık olacağımı söyledi. Allah kolaylık versin kardeşim gönder bana icrayı. İcraat görelim dedim telefonu kapattım. Uzun lafın kısası büyük ihtimal sizde kpss kursuna yazılırken sözleşme vs imzalamamışsınızdır. Yada imzaladınız mı hatırlıyor musunuz? Eğer imzaladı iseniz diğer arkadaşlarında dediği gibi içeriğine göz atın. Baktınız çok üstünüze geliyorlar. Bu taciz olayından ötürü mahkemeye vereceğim ve meb'e şikayet edeceğim sizi de. Sınıf arkadaşım şahit de. At zarfı yutar onlar. Çivi çiviyi söker.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php112228-Dersaneden-ayrildigim-halde-ucretini-odemem-gerekiyor-mu

dershane cayma bedeli

eyder dersanesi kimdir

dershaneden kaydi alirken fazla hesap cikardilar

dil kursunu milli egitim mudurlugune sikayet

dersane borcuna ilamsiz takip

erkan egitim kurumlari kpss kursu ucreti

http:www.hukuki.netshowthread.php112228-Dersaneden-ayrildigim-halde-ucretini-odemem-gerekiyor-mu

erkan adana kpss yayinlari n3ler

ingilizce kursuna gidip senet imzalayip kursa gitmeyince icralik olan davalar

kpss dershanesine taksit odemeyince avukata verilir mi

ingilizce kursu icra mahkemesi

erkan dershanesi taksidi kart ile odeme

dershane parasini ödemedim mahkemeye verilir miyim

dershanedr feshetme

dersane sözleşmesinden cayma

erkan egitim kurumlari dilek sikayet

tüketici hakları dersaneler

dersaneyle avukatlik olmak

dershane sözleşmesi cayma