İyi günler,
İnternette araştırma yaparken, siteyi gördüm ve avukat bilgili arkadaşların forumda birçok konuda yardımcı olduklarını gördüm.Belki bu konuda bana yardımcı olurlar diye konuyu açma gereği duydum..Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden çok teşekürler. Uzatmadan konuya gireyim;
Kayseride büyükşehir belediyeye bağlı alan içerisinde akrabama bağlı 1800m2 ve Dedeme bağlı 3200 m2 arsa vardı.(Anne tarafından dedemden bize düşüyor 3200 m2 ' nin yarısı) ilgili ilçede parsel sınırı 2000 m2 olduğu için annemler 1991 yılında, akrabamın sözüne güvenerek o da temiz parsel çıkarabilsin diye 500 m2'sini vermişler. Şimdi akrabam ile konuşuyorum parasal olarak 500m2 karşılığını veremeyeceğini söylüyor. İlgili bölgede pasel sınır 1000m2'ye düşmüş fakat imar yönetmeliğinde "10m'lik yola 25m cephesi olmadığı" için ordan arsamızı ayıramıyoruz, para olarakta ödeyemiyor. Belediyede ki abiler hisseli tapu yapın orda 100 m2 ev yapma izni verelim diyolar. Fakat bizim akraba hisseli tapuya yanaşmıyor "Alırken satarken zorluk çıkarır diyor." Burada 500 m2 için nasıl bir yol izleyebilirim bu konuda bilgisi olan varmı ?
Not: Aklıma oraya akrabam adına ev yaptırıp, sonra bana satışını yaptırmış gibi göstermek geliyor. (Onun eviyle birlikte 100 m2 eklediğimizde konut inşaat alanı kurtarıyor.) Onun arazisi üzerine 100 m2 ev yapıp bana satışını yapabilir mi ? ilerde sıkıntı yaşarmıyız ?
Başka bir önerisi olan arkadaş varsa şimdiden çok teşekür ederim.