+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.

Konu: Senedin geçerliliği

Senedin geçerliliği Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    191
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Senedin geçerliliği

Dersane isleten bir arkadasımın cekmecesinden bir senet calındı senedin uzerinde sadece borclunun adı borc tutarı ve borclunun imzası varmıs

bu senedin gecerliligi ne olur??

ne duzenleme tarihi ne vade tarihi ne de duzenleyenle ilgili bilgiler var

calınan bu senedin gecersizligi nasıl saglanır??
    cevaplarınızı bekliyorum...

Hukuki NET Güncel Haber

Senedin geçerliliği konulu yargıtay kararı ara
    Senedin geçerliliği konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    582
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

C) İptal kararı:

I - Umumi olarak:

1. Salahiyet:

Madde 573 #8211; Hisse senetleri, tahviller, intifa senetleri, (Münferit kuponlar hariç olmak üzere) kupon varakaları, esas kupon varakalarının yenilenmesine yarıyan kuponlar (Talonlar) gibi hamile yazılı senetlerin iptaline hak sahibinin talebi üzerine mahkemece karar verilir

Salahiyetli mahkeme borçlunun ikametgahı mahkemesi veya hisse senetleri hakkında anonim şirket merkezinin bulunduğu yerin mahkemesidir.

Dilekçe sahibinin senedin zilyedi bulunduğu ve onu zayi ettiği yolundaki iddialarının mahkemece kuvvetle muhtemel görülmesi lazımdır.

Sayfa 106

2855

Kupon varakası veya talonu bulunan bir senet hamilinin elinden yalnız kupon varakası veya talonu çıkmış olursa talebin haklı olduğunun ispatı için esas senedin ibrazı yeter.

2. Ödeme yasağı:

Madde 574 #8211; Dilekçe sahibinin talebi üzerine mahkeme senedin borçlusunu; hilafına hareket ettiği takdirde iki defa ödemek mecburiyetinde kalacağını ihtar ederek bedelini ödemekten meneder.

Bir kupon varakasının iptaline karar vermek lazımgeldiği takdirde vadeleri dava sırasında hulül eden münferit kuponlar hakkında faiz kuponlarının iptaline mütedair hükümler tatbik olunur.

3. İlan ile davet, müracaat müddeti:

Madde 575 #8211; Mahkeme, dilekçe sahibinin, senedin zilyedi bulunmuş ve onu zayi etmiş olduğuna dair verdiği izahatın doğruluğunu kuvvetle muhtemel görürse, belli olmıyan hamili ilan yoliyle senedi muayyen bir müddet içinde ibraz etmeye davet ve aksi takdirde senedin iptaline karar verileceğini ihtar eder. Müddetin en az altı ay olarak tesbiti lazımdır; bu müddet ilk ilan gününden itibaren işlemeye başlar.

4. İlan şekli:

Madde 576 #8211; Senedi ibraz hususundaki ilanın 37 nci maddede yazılı gazetede üç kere yapılması lazımdır.

Mahkeme lüzum gördüğü takdirde ayrıca münasip göreceği diğer şekillerde de ilanlar yapılmasına karar verebilir.

5. Hükümleri:

a) Senedin ibrazı halinde:

Madde 577 #8211; İptali istenen senet ibraz edilirse mahkeme, dilekçe sahibine senedin iadesi hususunda dava açması için bir mehil tayin eder.

Dilekçe sahibi bu mehil içinde dava açmazsa, mahkeme, senedi geri verir ve ödeme yasağını kaldırır.

b) Senedin ibraz edilmemesi halinde:

Madde 578 #8211; Senet tayin olunan mehil içinde ibraz edilmezse, mahkeme, senedin iptaline karar verir veya lüzum görürse başka tedbirler de ittihaz edebilir.

Hamile yazılı bir senedin iptali hakkındaki karar derhal 37 nci maddede anılan gazete ile ve mahkeme lüzum görürse başka vasıtalarla da ilan edilir.

İptal kararı üzerine dilekçe sahibi, masrafı kendisine ait olmak üzere yeni bir senet ihdasını veya muaccel borcun ifasını istemek hakkını haizdir.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    191
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

merhaba cevabınız icin tesekkur ederim ancak sanırım hak sahibi kavramının yerini burda pek bulamadıgını goruyoruz yani benim de tereddutum ondan

daha oncede belirttigim gibi sened su anda ucuncu kotu niyetli bir kisinin elinde ve senedin uzerinde yalnızca borc bedeli ve borclunun adı yazılı boyle bir durumda hak sahibi belli olmadıgı icin yani senedin odenecegi kisi belli olmadıgı icin nasıl bir feragat dusundunuz anlayamadım tam olarak

su anda yasal hamil ucuncu kisi ve o ucuncu kisi bu hakkından feraet etmeyecegine gore ki bu acıkca belli zaten neden senedi calıp sonrada senetteki hakkımdan feragat ediyorum desin degil mi???

boyle bir durum olsa zaten borclu ile senedin alacaklısını bir notere goturup senedin karsılıklı feshini saglayabiliriz

somut olayda senette duzenleyenle ilgili bilgiler olmadıgı icin ve senet bir ucuncu kiside oldugu icin bir sorun var
    yani borclu ve senedin asıl alacaklısı magdur durumda senedi calan su andaki senedin yasal hamili degil??

sanırım konuyu biraz daha acıklayabildim daha net bir cozum alabilirim diye dusunuyorum

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    582
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

hamiline ne demek.

senede zilyetsen haksahibisin demek.yani elinde bulundurman yeterli nama olursa ismi yazar alacaklının.

feragati nereden çıkardın.

çalan kendini veya yakını 3.kişiye ciro ederek alacaklı sıfatını kazanır.

çalan şuan elinde bulundurduğundan hamil kardeşim..ciro yaparak tedavüle koyabilir.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    191
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

ben derdimi anlatamıyorum sanırım... neyse sizinde takıldıgınız konu ile bir yere ulasacak gibi degiliz...

ben bu yazdıklarınızın hepsini biliyorum ustelik bu durumu engellemek icin oneri ve cevapları bekliyorum diyorum siz bana tekrar tekrar durumu anlatıyorsunuz

oncelikle nama yazılı senet ayrı bir kavram hamiline yazılı senet ayrı bir kavram diger yandan ben orda hamiline yazılı bir senetten bahsetmedim yani halime yazılı bir senet soz konusu degil ben orda yasal hamil yani senedi elinde bulunduran hak sahibi dedim...

senedi su anda elinde bulunduran kisinin hak sahibi oldugunu senedi istedigi gibi ciro edebilecegini ve kullanabilecegini bende biliyorum herhalde!! bana neden tekrar senedin kimin elinde oldugunu yada senedi elinde bulunduranın hamil oldugunu ve ciro ederek tedavule koyabilecegini soyluyorsunuz anlam vermek zor
    benim sordugum soruyu cevaplamak yerine bana mevcut durumu ozetliyorsunuz tekrar

ben zaten bu durumu onlemek icin ne yapılabilir yani su anda senedi elinde bulunduran bu kotuniyetli ucuncu kisinin senedi isleme koymasını nasıl engelleyebilirz diye sordum ve durumu da ozetledim ama siz once senedin nasıl iptal edilecegine dair kanun metinini yazdınız sonra da simdi senedin yasal hamili kimdir emre yazılı senet nedir onu anlatıyorsunuz acaba somut olaya getireceginiz bir cozumunuz var mı??

calınmıs bir sened ve aslında bu senedin asıl sahibi yani alacaklısı olmayan ancak su anda senedi elinde bulundurdugu icin yani zilyedinde bulundurdugu icin senedin yasal hamili olan bir kotuniyetli kisi var ve onun elindeki senedin iptali yada gecersizliginin saglanması gerekiyor

bu konuda yardımcı olabilecek konuya hakim bir arkadas varmıdır sitede????

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    582
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

madem o kadar çok biliyorsun.

neden soruyorsun.

başka imkan varsa ,yaz da biz de öğrenelim.

başka yol varmıymış.

ne sorduğundan haberin yok,artı yazdığımızı da okuyup anlamamakta direniyorsun.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    191
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

birincisi cok biliyorsan neden soruyorsun madem biliyorsun anlatta ogrenelim gibi cumleleri sarfedilmesi ne kadar bu platforma uyar tartısılır

diger yandan cok bilip bilmedigime gelince siz sanırım cok biliyorsunuz kendinizden eminsiniz ki baska bir yol var mı soyle de ogrenelim diyorsunuz ancak soyleyebildiginiz tek yol senedin iptali ancak somut olaydaki farklı durumun siz de farkında degilsiniz ustelik beni anlattıklarınızı anlamamakla sucluyorsunuz fakat siz benim anlattıgım durumu anlamamıs gorunuyorsunuz

ustelik madem bu isin cozumu bu kadar basit sizin yazdıgınız gibi ac iptal davasını olsun bitsin ise neden bir tek siz yazdınız bu konuya cevap da baskaları yazmadı

herneyse polemik yaratılacak bir durum oldugunu dusunmuyorum
    ben buraya polemik yaratıp birseyler yarıstırmak icin degil cozum onerileri almak icin girmistim ama nafile

bildiklerimi de size anlatmayayım simdi epey uzun surer
    ben buraya konu uzerinde farklı gorusleri alırım diye girdim yoksa bir senedin nasıl gecersiz kılınacagını veya bu gibi konuları yani ticaret hukuku ve kıymetli evrak hukukunu bu isin ustadı FIRAT OZTAN hocamdan ders alarak bu onura ererek ogrenmis oldugum icin bu konuya girmiyorum bile...

konu degisik bir konu oldugu ve degisik cozumler uretilebilecegi icin buraya yazdım ama sanırım hata etmisim...

size iyi calısmalar basarılar diliyorum...
    bizim gibi bilgisiz anlayıssız avukatlarla ugrasmak zordur ne de olsa

Nerede
    Bursa, Türkiye.
    İletiler
    2.735
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Arkadaşlar yönetim olarak gösterdiğimiz hoşgörünün sınırlarının olduğunu bilseler iyi olur sanıyorum. Her iki meslektaşımız da kınamaktan başka elimizden bir şey gelmiyor ne yazık ki.
    Öncelikle, biz, bu tür konuların, hukukçular arası forumda tartışılmasının daha uygun olacağı kanısındayız. Zira böyle bir sorun karşısında, herkese verilen yanıt gibi bir ön bilgi verilmesinin yeterli olmadığı, teknik bilgi ve birikimlerin de tüm meslektaşlarca aktarılması daha uygun düşecektir.
    İkinci olarak, her avukatın, tüm konularda bilgi sahibi olması beklenemez. Ben 23 yıllık meslek hayatımın sonrasında, iş hukukuna ilişkin forumlarda tek satır bile yazmadım. Eğer bir problemim olursa, ancak soru olarak sorarım.
    Ama ne bir avukat meslektaşım bana, çok biliyorsan neden soruyorsun diyebilir, ne ben elbet biliyorum ama farklı görüş peşindeyim diyebilirim.
    Son olarak, eğer saygı sınırlarını aşacak ve karşı tarafın zaaflarını kullanıacaksanız, lütfen foruma yazmayın.
    Hukukçulararası kapalı forumda bu konuda bir forum açacağım. İlgilenen arkadaşlar, gerekli bilgiye oradan ulaşsınlar

Nerede
    Kıbrıs
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

bu olayda şuna da dikkat çekmek isterim: olaydaki senet belli şekil şartlarına haiz olmayabilir.ancak bu durumlar kötüniyetli 3.kişiler tarafından da doldurabilir.bunun aksini de ancak bir senetle ıspatlayabilirsiniz.
    cevapları okumadım ancak senedin iptal davası açabilirsiniz.bu durumda senedi elinde bulunduran kişinin kötüniyetli edindiğini ıspatlamanız gerekiyor.yeterince delil sunabilirseniz sened iptal olunabilir.
    ayrıca sataşmalarınızdan dolayı kınıyorum eğer meslektaşlarım bu konuyu okuyup cevap vermiyorsa muhtemeen söylenecek daha fazla bir şey yoktur.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    191
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

herkes yine bana yukleniyor neden anlayamadım??

kime nasıl satasmısım?? acaba????

neyse bu siteye uye olmak zaten benim icin bir hataydı uyeligin silinmesi icin bakındım bulamadım yoneticilere mesaj attım ancak onlarda da herhangi bir tepki alamadım

sizlere bu sanal ortamda basarılar dilerim
    en basta girmemem gereken bir yerde bulunmak beni yeterince rahatsız etti herneyse cevaplarınız ve kınamalarınız icin tesekkurler ne yaptıysam!!

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

senedin geçerliliği

senette tek imzanin gecerliligi

Forum