Merhaba Avukat Arkadaşlar
bir forum sitesi üzerinden birisiyle konuştum. Bir çin alışveriş sitesinde alışveriş yapmak için puanı olduğunu belirtti. Benim de cep telefonuna ihtiyacım vardı ve ben bu şahısla iletişime geçtim sitedeki fiyatı 250 $ olan bir ürünü bana 475 TL'den adresime direk site üzerinden kargolatabileceğini söyledi, ürünün gümrükte takılması durumundaysa ücreti iade edeceğini söyledi. Neyse ben bu adamın sözüne kandım ve 475 TL'yi banka hesabına EFT yaptım. Ardından 3-4 gün sonra bana sitenin vermiş olduğu takip numarasını verdi ve ben de o takip numarasıyla PTT'nin internet sitesinden kargo takibini yapıyorum. Fakat çok çok yüksek bir ihtimalle dolandırıldım çünkü forumda o kişinin üyeliğinin çalındığını ve ödeme yapmış olduğum kişinin dolandırıcı olduğunu öğrendim. Ürün henüz elime ulaşmadı PTT kargo sisteminden takip ediyorum. Şimdi arkadaşlar bu üründen cep telefonu değil de başka şeyler çıksa mesela adam beni kandırıp kutuya küçük bir oyuncak koydurtmuş olsa ben bu şahısa yasal yönden ne gibi yaptırımlar uygulayabilirim. Çünkü büyük ihtimalle dolandırıldım ve bana telefon yerine başka bir ürün gelecek. Savcılığa suç duyurusunda bulunsam şahısın hesap numaralarını ekler bölümünde belirtsem ben bu 475 TL'yi geri alabilir miyim bu şahıstan? Tazminat davası mı açmalıyım yoksa normal bir dava mı?

Saygılarımı sunarım.