Merhaba. 15/01/2014 tarihinde, 2/11/2011 tarihinden beri çalışmakta olduğum işyerimdeki sözleşmem, ihbar ve kıdem tazminatlarım ödenerek feshedildi. Fesihte neden olarak, performans düşüklüğüm ve bir müşteri tarafından iletilen şikayet gösterilmiş. Çalıştığım süre boyunca firma tarafından sunulan herhangi bir performans kriteri veya prosedürü mevcut değil. Bu şekilde bir temel olmadan, Ocak 2013'te "performans değerlendirmesi" adı altında bir görüşme gerçekleştirildi ancak elle tutulur kriterler yoktu. Sonrasında Temmuz 2013'te bu görüşmenin takibi niteliğinde bir başka görüşme gerçekleştirildi ve bu tarihten sonra tarafıma her ay performansımın gidişatıyla ilgili geri bildirim yapılacağı ve gerekli noktalarda müdahele edileceği bilgisi verildi. Ancak bu geri bildirimler fesih tarihine kadar hiç bir şekilde yapılmadı. Ayrıca takip niteliğindeki bu 2. performans görüşmesinden sonra ben değerlendirmelerine itiraz edip, öne sürdüklerinin perfomans göstergesi olmadığını ileri sürünce ilgili müdür "tamam bunlar çok geçerli nedenler değil fakat sen de kabul etmelisin ki firmadaki diğer çalışanlara göre sana daha yüksek maaş veriyoruz ve bize maliyetin daha fazla" gibi bir söylemde/itirafta bulundu.

Müşteri şikayeti olarak aktardıkları konu ise ilgili müdürle müşteri arasında geçen bir telefon görüşmesine dayanıyor diye tahmin ediyorum çünkü benim bilgim dahilinde gelişen bir olay değil. Ancak bu şikayet konu edilerek fesihten yaklaşık 2 hafta önce tarafımdan bir savunma istendi ve ben de yaklaşık 3 sayfalık bir savunma yazarak herhangi bir ihmal veya benden kaynaklanan bir durum olmadığını, çeşitli yazışma ve konuları referans göstererek kendilerine ilettim. Buna rağmen fesihte, savunmamın yeterli bulunmadığı tarafıma bildirildi. Fesihten sonra ilgili müşteriyi arayarak kendisinin böyle bir şikayette bulunup bulunmadığını sordum ve müşteri kesinlikle böyle bir şikayette bulunmadığını ve gerekirse bir mahkeme durumunda tanıklık yapabileceğini belirtti.

İşyerinde 30 kişiden daha az sayıda işçi çalışıyor ve dolayısıyla iş güvencesi kapsamında değilim. Bu arada fesih bildirimini imzalamadım ancak işverenim noterden tarafıma fesih bildirimi gönderileceğini söyledi ve bu esnada, imzalamadığıma dair herhangi bir tutanak tutulmadı. Bugün yani 24/01/2014 tarihi itibariyle, noterden ulaşan herhangi bir bildirim yok. Fesihte göstermiş oldukları iki neden de kanımca ve yukarıda açıklamaya çalıştığım şekilde geçersiz ve bir kötüniyet var. Ancak 30 kişi sınırından dolayı bu geçersizliğe dayanarak herhangi bir dava açamayacağımı biliyorum. Fakat sizlere sormak istediğim;

1. İlerideki kariyerimi ve hatta itibarımı zedeleyecek nitelikte olan, bir nevi iftira şeklinde olup gerçekleri yansıtmayan fesihteki bu ithamları dayanak göstererek kötüniyet ve/veya manevi tazminat davası açmam mümkün olur mu?
2. İşverene karşı haklarımı arayabilmek için bunun dışında ne yapabilirim?
3. Feshin imzalanmamış olması ve noterden de bildirim ulaşmaması durumda bir değişiklik yaratır mı?

Cevaplarınız ve yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.