Merhaba arkadaşlar;
Ben geçen sene Haziran 2012 de bedelli askerlik için askerlik şubesine başvurdum. İlk taksiti yatırmadan önce ikinci taksiti yatırmadığım takdirde ilk ödediğim parayı geri alabilirmiyim, bunun bir süresi var mı, bedelli hakkım biter mi vs. gibi aklıma takılan soruları şubedeki görevli sivil memurlar olsun komutanlar olsun kimi bulduysam herkese sordum. Onlardan ikinci taksiti yatırmadığım zaman bedelli kapsamından çıkartılacağımı, normal statüm neyse o şekilde işleme tabi tutulacağımı, yatırdığım ilk taksit olan 15.000 TL’ yi ise askerliğimi yapıp geldikten sonra ne zaman istersem alabileceğimi ve para iadesi için bir zaman aşımı olmadığı yönünde bilgiler verdiler. Hatta “öyle bir durumda hem askerliğini yapacaksın hem de 15.000 TL’ ni geri vermeyecekler olmaz öyle şey o zaman devlet senin paranı gasp etmiş olur” gibi söylemlerde bulundular. Bende 15 Haziran 2012’ de ilk taksit olan 15.000 TL’ yi bankaya yatırdım ve diğer işlemleri de hallettim. Son günü 15 Aralık 2012 olan, 15.000 TL tutarındaki ikinci taksiti ödeyemedim. Daha sonra işim garanti olsun diye birkaç defa daha askerlik şubesine giderek sorularımı tekrar sordum ve aldığım cevaplar hep aynı oldu. Şubat 2013 tarihinde şubeden bana “ ikinci taksitimin yatırılmamış olarak göründüğünü eğer yatırdıysam makbuzlarla şubeye gelmemi yatırmadıysam bedelli askerlik kapsamından çıkarılacağımı” söyleyen bir yazı geldi. Ama orda da ödediğim paramı almam için belirli bir süreden zaman aşımından bahsedilmemiş. Elimdeki ilk taksiti yatırdığımda şubeden verilen evrakların hiç birinde de bu para iadesi ile ilgili bir yazı bulunmamaktadır. Sonra Ağustos 2013 de askere gitmek için şubeye başvurumu yaptım. Askere gidip geleceğim paramı alacam diye hesap ediyordum bu arada yine oradaki memurlara amirlere soruyorum kesin alırsın paran yanmaz falan dediler. İçlerinden biri hatta askerliğini yapmadan başvur paranı yine iade ederler dedi bende 16 Ağustos 2013 de şubenin istediği şekilde Ziraat bankasından hesap açtırarak uygun olarak bir dilekçe yazdım. Fakat şimdi Milli Savunma Bakanlığı olsun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olsun ikisi de durumu birbirinin üstüne atıyor ödediğim 15.000 TL’yi zaman aşımına uğradığı gerekçesi ile vermiyorlar. Hatta dilekçeme cevap bile vermediler şubedeki sivil memur telefonla aradığı zaman bilgi verdiler. Birkaç kez de ben aradım bana da hem ödediğin 15.000 TL paran yanar hem de askerliğini yaparsın dediler. Tarafıma şubeden verilen evrakların hiç birinde para iadesi ile ilgili her hangi bir süreden yada zaman aşımından bahsedilip bilgi verilmedi gibi şifahen çok yanlış bilgiler verildi. Şubeye gidiyorum o zaman aşımı yok diyen komutan ve sivil memurlarla görüştüm öyle belirli bir süre yok iddialarına devam ettiler sonra kanunu okuyup birkaç yeri aradılar ondan sonra süre varmış dediler ve hiçbir şekilde yardımcı olmadılar, şimdi ne olacak peki diyorum sizin yüzünüzden paramı vermiyorlar diyorum cevap veremiyorlar hepsi yere bakıyor bizde bilmiyorduk diyorlar. Bakanlıklardaki telefonla görüştüğüm memurlardan bazıları benim gibi yanlış bilgilendirilip mağdur olanların çok olduğunu, Bakanlar Kurulu’ nun toplanıp bu şekildeki mağdurlar için bir karar çıkartmayı düşündüğünü söylediler ama şuana kadar hiçbir açıklama yapılmadı ne zaman yapılacağı da belli değil ne yapacağımı nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum paramı nasıl geri alabilirim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler…