Merhabalar,

Öncelikle sirket bünyesinden bahsetmek istiyorum.Üretim yapan bir şirkette üretim bolumunde 2 kişi calısılıyordu. 2 işçinin bulundugu bu şirkette 1 mühendis 1 teknik müdür kalite kontrol mühendisi 1 kişi , satın alma 1 kişi olarak her bir birimi 1 kişi yönetiyor sadece üretime bağlı olan 2 işçi 2 mühendis(kalite kontrol+üretim mühendisi),1 teknik müdür (üretimden çıkan malzemenin kullanımında uzman olan kişi)

bir iş kazası sonucu üretimde 2 kişiden biri öldü. 1 kişi (N.S) üretim sahasında olmaması sebebiyle kurtuldu.

Kaza günü teknik müdürün ifadesi kesinlikle alınmıyor
işveren ifadesi alınıyor
2 mühendis sorumluluk kabul etmiyor üretimle alakası olan kisinin üretimde hayatta kalan diğer işçi olduğunu ifadesini veriyor.

Hayatta kalan işçi N.S. ise olay günü arkadasını kaybetmesinin verdiği üzüntüyle ifade verirken avukat istememesiyle birlikte is verenininde zor durumda olduğunu düşünmüş olmalı ki kolluk kuvvetlerine üretim sorumlusu kim dediğinde atılıyor ortaya,üretim sorumlusu gibi ''üretim sorumlusu olarak calısmaktayım,dışarıdaki varillerin miktarına bakmaya gittim,olay sırasında orada değildim.ben ona yapılacakları yapmasını söyledim ardından varillere bakmaya gittim '' ifadesini veriyor.

İşveren ve hayatta kalan işçi n.s. tutuklanıyor. İlk mahkemede tutuksuz yargılanma kararı alınıyor.

Bilirkişi raporunda ''yapmasını söyledim'' ve ''üretim müdürünün üretim esnasında işçinin basında bulunmaması' gibi tespitlerde bulunulmuş.

Mahkemedeki dosyada ''işveren tarafından tek taraflı üretim müdürü olarak atama yazısı'' bulunuyor.İşçinin bundan haberi yok tutuklu iken öğrenmiş .İlk mahkemede de bunu ifade etmiş.

İşçi üretim müdürü olmadığını söylüyor işveren ise üretim müdürüsün sen diyor.

İşçi hangi hallerde üretim müdürü olabilir ? Yazılı atama olmadan müdür olunabilir mi ?
Mahkeme tarafından Üretim müdürü kabul edilmesi ya da edilmemesi durumunda sorumluluğu ne olur ?