1. ‘‘31 Temmuz 2012 Tarihinde Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Sosyal Güvenlik Kurumu
(SGK) arasında imzalanan protokol gereği, artık TMMOB çatısı altında bulunan odalara kayıtlı tüm mühendis, mimar ve şehir plancıları belirlenen asgari ücretin altında çalıştırılamayacaktır.’’ Bu protokol gereği belirtilen meslek dallarında asgari ücretin 2013 yılı için brüt 2.700 TL olması belirlenmiştir.

Benim ise net maaşım 960 TL , brütü ise 1.260 TL yatırılmaktadır. Meslek kodumun SGK ya farklı bildirilmesinden dolayı sanırım bu haktan mahrum bırakılıyor olmam istifa aşamasında beni haklı kılar mı?

2. Çalışma saatlerimiz yazın sabah 08:00 ile akşam 19:00, kışın ise sabah 08:00 ile 18:00 ' dır. Resmiyette iş yeri 7,5 saat üzerinden gösteriyor. Fazladan çalışılan saatler mesai olarak değerlendirilmiyor. Ödemeler şahsım için örnek veriyorum, yıl boyu 1.260 TL brüt üzerinden 960 TL oluyor, sadece gelir vergisi nedeni ile aydan aya ufak tefek değişiklikler oluyor. Çalışma günlerimiz ise Pazar günü hariç 6 gündür, uzun saatler çalışıyor olmamıza rağmen. Bu durum haklı olarak istifa etmem için yeterli mi?

Bize mesai yapabilirim tarzında kağıtlar imzalatıldı ama dediğim gibi mesai 7,5 saat üzerinden değilde yazın 11 saat üzerinden, kışın ise 10 saat üzerinden değerlendiriliyor. Bu saatlerin üzerinde çalışılırsa mesai veriliyor yani.

3. Yıllık izinler konusunda mesela kışın kar yağışından dolayı iş yeri tatile girdiğinde, bu biz çalışanların yıllık izninden düşülüyor. Oysa ki benim bildiğim yıllık izin çalışan gerekli görürse kullanabileceği bir haktır, yanılıyor muyum?

4. Devletten vergi kaçırma adı altında ilk çalıştığım sene elime geçen net miktar 960 TL civarı iken, ikinci sene 300 TL elden verilerek 1.260 TL ye çıkartılmıştır, fakat brüt olarak yine 1.260 TL görünüyor SGK hizmet dökümünde. Elden para verilme olayı haklı olmamı sağlar mı?

Bu saydıklarım ya da bir kaçı eğer ki beni haklı kılıyorsa ne gibi bir yol izlemem gerekiyor? Ayrıca ihbar süresini beklememe gerek kalmayacak sanırım bu durumda.

Şimdiden cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim.

Sizlerden ricam sıraladığım maddelerin mahkeme sürecinden önce iş feshi etmemi sağlayıp sağlayamadığını belirtmeniz ve ne gibi bir yol izlemem gerektiğini özetlemeniz yönünde olacaktır. İşten ayrılmam gerekiyor gerçekten, ruhen ve psikolojikmen kaldıramıyorum artık. Çıkarken de iş bulma aşamasında ve borçlarımdan dolayı birikim anlamında ve hakkım olduğunu düşündüğüm tazminatı almak istiyorum. Çünkü kimse durduk yere işten ayrılmayı ve maddi anlamda sıkışık bir duruma düşeceğini bildiği halde bunu göze almaz, buyüzden mantıklı hareket etmemi sağlayacak cevaplar yazarsanız sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim.