+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 19 ileti bulundu.

Konu: Yeni Alkol Yasasi

Yeni Alkol Yasasi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Istanbul
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Yeni Alkol Yasasi

Merhaba ,

Oncelikle umarim dogru bir sekilde konu acmisimdir,eger degil ise ozurumu bastan bildirmek istiyorum,foruma yeni oldugum icin acemiligime vermenizi diliyorum.

Ben dun aksam alkol kontrolunde 1.39 promil cevrildim.
    Malesef ilk defa hic birzaman yapmamak icin cok ozen gosterdigim ickili araba kullanmayi basiretim baglanarak yaptim.
    Beni ceviren Polis beylerde durumumda hicbir sekilde gorunen alkollu bir durum olmadigini dile getirdiler.
    Ilk prosedurler gerceklestikten sonra karakola gittik ve ifade verdim.
    Sonra da konunun savciliga intikal edicegini , maddenin 179/3 olacagini ve kesinlikle para cezasi olacagini soylediler.

Fakat malesef bu yasa cok yeni oldugu icin hem internette hemde sitenizde yaptigim tum arastirmalarda cok detayli bilgi bulamadim.

Okudugum tek bilgi 100 promilin ustunun 2 sene hapis cezasi on gordugu.

Benim ricam , eger beni bu konuyla ilgili aydinlatabilirseniz cok minnetar olucagim.

Ogrenmek istedigim ;

Savci Bey dosyami kesinlikle mahkemeye sevk eder mi ?

Eger mahkemeye sevk edilir isem , cezam ne olur ?

Kesinlikle para cezasina cevrilebilr mi ?

Simdiden tum alakaniza tesekkur ederim ,

Saygilarimla

Hukuki NET Güncel Haber

Yeni Alkol Yasasi konulu yargıtay kararı ara
    Yeni Alkol Yasasi konulu hukuk haber
    Konu agudi tarafından (29-06-2013 Saat 15:07:18 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Yeni Alkol Yasasi

2 yıl hapis cezaları paraya çevrilir daha önceden sabıkanız yok ise hatta Hükmün açıklanmasının geriye bırakılması gibi cezalar verilir. 5 sene hüküm açıklanmaz bu süre içinde yeni bir suç işleyene kadar. Ama yeni yasada alkol için ayrı düzenleme varmı bilmiyorum.

Benim anlamadığım polis size alkollü bir durum yok demiş siz alkol çıktı demişsiniz.
    Konu ceceli341 tarafından (29-06-2013 Saat 15:15:37 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Benim anlamadığım polis size alkollü bir durum yok demiş siz alkol çıktı demişsiniz.[/QUOTE]

Alakaniza cok tesekkur ederim.
    Yeni yasa icinde bu gecerli mi acaba ?
    Haklisiniz, kendimi yanlis ifade etmisim.
    Demek istedigim 139 promil cikmasina ragmen goruntu olarak hicbir sekilde alkollu gostermedigimi ifade etmek istediler.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı agudi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Benim anlamadığım polis size alkollü bir durum yok demiş siz alkol çıktı demişsiniz.
    Alakaniza cok tesekkur ederim.
    Yeni yasa icinde bu gecerli mi acaba ?
    Haklisiniz, kendimi yanlis ifade etmisim.
    Demek istedigim 139 promil cikmasina ragmen goruntu olarak hicbir sekilde alkollu gostermedigimi ifade etmek istediler.[/QUOTE]

Sizin ehliyetinize el koydularmı?

Bu kanunda haksızlık var zaten ben 2 birada kafam iyi olur 100 promilin altında çoıksa ne olur.
    Bazı arkadaşlarım 300 promillik kadar içerler benden sağlam olur.

BU durumda bunu doktor raporu ile belirlemekte fayda var. Yani şahıs alkollüdür ama trafiğe çıkmasına engel değildir gibi yada şahıs az alkollü olsada tarfiğe çıkması sakıncalıdır. gibi rapor falan olmalıdır diye düşünüyorum.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yeni yasa mı yoksa eski yasa mı tam olarak geçerli ona da bakmanız lazım.Yeni yasa resmi gazetede yayınlandı mı bilemiyorum.Ancak muhtemelen yeni yasadan işlem göreceksiniz lakin çok kendinizi sıkıntıya sokmayın.2 sene ile yargılanacak olsanız dahi hakim takdirine göre beraat dahi alabilirsiniz(tabi düşük bir ihtimal).Yüksek ihtimal ise ertelenmiş bir para cezası veya hagb alacak ve bir daha dikkatli olmak şartıyla herhangi bir sıkıntı yaşamayacaksınız.Geçmiş olsun.

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Evet, ehliyetimi bana iade etmekle beraber , ehliyetime 6 ay men cezasi verildi.

Insanlarin alkol toleransi konusunda size kesinlikle katiliyorum ama bu konu malesef kanun nezdinde pek onem tasimiyor.Halbuki dediginiz gibi bir kontrol cok faydali oabilirdi.

Ilk verdiginiz kiymetli bilgi icin tekrar cok tesekkur ederim ama cok merak ettigim acaba bu yeni yasada da paraya cevrilme gecerli mi degil mi ? Bununla ilgili kesin bilgiyi nasil alabilrim acaba ?

- - - Updated - - -

Alıntı Bill187 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yeni yasa mı yoksa eski yasa mı tam olarak geçerli ona da bakmanız lazım.Yeni yasa resmi gazetede yayınlandı mı bilemiyorum.Ancak muhtemelen yeni yasadan işlem göreceksiniz lakin çok kendinizi sıkıntıya sokmayın.2 sene ile yargılanacak olsanız dahi hakim takdirine göre beraat dahi alabilirsiniz(tabi düşük bir ihtimal).Yüksek ihtimal ise ertelenmiş bir para cezası veya hagb alacak ve bir daha dikkatli olmak şartıyla herhangi bir sıkıntı yaşamayacaksınız.Geçmiş olsun.
    Icimi rahatlattiginiz icin cok ama cok tesekkurler. Ne yazik ki yasa o kadar yeni ki emsal veya kesinlik olmadigi icin insan urkuyor.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

MADDE 19 – 2918 sayılı Kanunun 48 inci maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı
    MADDE 48 – Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri almış olan sürücüler ile alkollü olan sürücülerin karayolunda araç sürmeleri yasaktır.
    Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılır.
    Kişinin yaralanmalı veya ölümlü ya da kollukça müdahil olunan maddi hasarlı trafik kazasına karışması hâlinde, ikinci fıkrada belirtilen muayeneye tabi tutulması zorunludur. Teknik cihaz ile yapılan ölçüme itiraz eden veya bu cihaz ile ölçüm yapılmasına müsaade etmeyen bu sürücüler, en yakın adli tıp kurumuna veya adli tabipliğe veya Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kuruluşlarına götürülerek uyuşturucu veya uyarıcı madde ya da alkol tespitinde kullanılmak üzere vücutlarından kan, tükürük veya idrar gibi örnekler alınır. Bu işlem bakımından 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 75 inci maddesi hükümleri, beşinci fıkrası hariç olmak üzere uygulanır.
    Trafik kazası sonucunda kişinin ölmesi veya teknik cihaza üfleyemeyecek kadar yaralanmış olması hâlinde, üçüncü fıkra hükümlerine göre bu kişilerden kan, tükürük veya idrar gibi örnekler alınır.
    Yapılan tespit sonucunda, 0.50 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullandığı tespit edilen sürücüler hakkında, fiili bir suç oluştursa bile, 700 Türk Lirası idari para cezası verilir ve sürücü belgesi altı ay süreyle geri alınır. Hususi otomobil dışındaki araçları alkollü olarak kullanan sürücüler bakımından promil alt sınırı 0.21 olarak uygulanır. Alkollü olarak araç kullanma nedeniyle sürücü belgesi geri alınan kişiye, son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru beş yıl içinde; ikinci defasında 877 Türk Lirası idari para cezası verilir ve sürücü belgeleri iki yıl süreyle, üç veya üçten fazlasında ise, 1.407 Türk Lirası idari para cezası verilir ve sürücü belgeleri her seferinde beşer yıl süreyle geri alınır. Sürücü belgelerinin herhangi bir nedenle geçici olarak geri alınmış olması hâlinde belirtilen süreler, geçici alma süresinin bitiminde başlar.
    Yapılan tespit sonucunda, 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen sürücüler hakkında ayrıca Türk Ceza Kanununun 179 uncu maddesinin üçüncü fıkrası hükümleri uygulanır.
    Hususi otomobil sürücüleri bakımından 0.50 promilin, diğer araç sürücüleri bakımından 0.20 promilin üzerinde alkollü olan sürücülerin trafik kazasına sebebiyet vermesi hâlinde, ayrıca Türk Ceza Kanununun ilgili hükümleri uygulanır.
    Uyuşturucu veya uyarıcı madde aldığı tespit edilen sürücülere 3.600 Türk Lirası idari para cezası verilir ve sürücü belgesi beş yıl süreyle geri alınır. Bu kişiler hakkında ayrıca Türk Ceza Kanunu hükümleri uygulanır.
    Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmeyen sürücülere 2000 Türk Lirası idari para cezası verilir ve sürücü belgesi iki yıl süreyle geri alınır.
    Sürücünün uyuşturucu veya uyarıcı madde kullandığından şüphe edilmesi hâlinde 5271 sayılı Kanunun adli kolluğa ilişkin hükümleri uygulanır.
    Alkollü olarak araç kullanması nedeniyle son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru beş yıl içinde sürücü belgeleri ikinci defa geri alınan sürücüler Sağlık Bakanlığınca, usul ve esasları İçişleri, Millî Eğitim ve Sağlık bakanlıklarınca çıkarılacak yönetmelikte gösterilen sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine; üç veya üçten fazla geri alınan sürücüler ise psiko-teknik değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar.
    Sürücü belgelerinin geçici geri alma işlemleri bu Kanunun 6 ncı maddesinde sayılan görevliler tarafından yapılır.
    Bu madde hükümlerine göre geri alınan sürücü belgesinin iade edilebilmesi için; ilgili kişi hakkında trafik kurallarına aykırılık dolayısıyla bu Kanun hükümlerine göre verilmiş olan idari para cezalarının tamamının tahsil edilmiş olması; uyuşturucu veya uyarıcı madde alması nedeniyle sürücü belgesi geri alınanların ayrıca sürücü olmasında sakınca bulunmadığına dair resmi sağlık kurumlarından alınmış sağlık kurulu raporunun ibraz edilmesi şarttır.
    Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin tespiti için kullanılacak teknik cihazların sahip olacağı asgari koşullar ile diğer usul ve esaslar yönetmelikte gösterilir.”

BU KANUNA GÖRE SİZ TCK 179 A GÖRE YARGILANIRSINIZ.

5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 179
    Trafik güvenliğini tehlikeye sokma
    (1) Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşımının güven içinde akışını sağlamak için konulmuş her türlü işareti değiştirerek, kullanılamaz hale getirerek, konuldukları yerden kaldırarak, yanlış işaretler vererek, geçiş, varış, kalkış veya iniş yolları üzerine bir şey koyarak ya da teknik işletim sistemine müdahale ederek, başkalarının hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından bir tehlikeye neden olan kişiye bir yıldan altı yıla kadar hapis cezası verilir.

(2) Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek halde olmasına rağmen araç kullanan kişi yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

TCK da değişiklik yok sadece alkol kanunundaki şartlar değişmiş.

Bu durumda üst sınırı 2 yıla kadar olan bir yargılama olur. tam 2 yıl olur diye şart yok . 3 ayda olabilir bunun üstünden indirimler olur. sonra paraya çevrilir, Önceden sabıkanız yok ise HAGB kararı verilebilir. Belli olmaz hakim sizi Alkolün zararları ile ilgili eğitim kitap okuma vs gibi cezalarda verebilir. Ama hapis yada para ödemezsiniz. trafik cezasını ödersiniz o ayrı. Mahkemeye az alkollü gitmenizde fayda var.

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ayirdiginiz vakite ve zahmete cok cok tesekkur ederim.
    TCK'nin ayni olmasi cok icimi rahatlatti , beni bu konuda aydinlattiginiz icin minnettarim size.

Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Mahkemeye az alkollü gitmenizde fayda var.
    Konu agudi tarafından (29-06-2013 Saat 16:19:26 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    BU durumda bunu doktor raporu ile belirlemekte fayda var. Yani şahıs alkollüdür ama trafiğe çıkmasına engel değildir gibi yada şahıs az alkollü olsada tarfiğe çıkması sakıncalıdır. gibi rapor falan olmalıdır diye düşünüyorum.
    Buna asla katılmıyorum. Örneğin 1 milyon promil alkollü olsa da hiç belli etmeyen bir adamın bile, 1 promil alkollü iken dahi, sıfır promile göre reflekslerinin zayıfladığı bir gerçek.
    Bu yüzden alkol aldığı bilinen kişilerin araç kullanması suçsuz insanların hayatını tehdit eden bir risk olduğundan kesinlikle suç olmalıdır. Yani sınır, "alkol kullandığını teknik olarak ispat eden" sınır olmalıdır.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Buna asla katılmıyorum. Örneğin 1 milyon promil alkollü olsa da hiç belli etmeyen bir adamın bile, 1 promil alkollü iken dahi, sıfır promile göre reflekslerinin zayıfladığı bir gerçek.
    Bu yüzden alkol aldığı bilinen kişilerin araç kullanması suçsuz insanların hayatını tehdit eden bir risk olduğundan kesinlikle suç olmalıdır. Yani sınır, "alkol kullandığını teknik olarak ispat eden" sınır olmalıdır.
    Ben TCK yönünden hürriyeti bağlayıcı ceza verilecek bir kişi için söyledim.
    Kendine yada başkasına zarar verildiği durumlarda zaten TCK hükümleri belli

Ortada zarar yok, ehliyetini al ceza kes hapise ne gerek var.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

alkollü araç kullanma hapis cezası paraya çevrilmesi

100 promil alkol yasası

100 promil üzeri mahkemehttp:www.hukuki.netshowthread.php106005-Yeni-Alkol-Yasasi100 promil üstü alkol yasası100 promıl ustu hapıs cezası1 promil üstü alkol cezası100 promil üstü hapistck 1793 hagb etkiler mitck 179 madde 2014 af100 promil üstü alkol mahkemealkollü araç kullanma cezası 2014 mahkeme alkol hapis cezasının para cezasına çevrilmesi100 promil üstüalkol mahkemealkollu kaza yapan surucuye hapis varmi paraya cevrilirmi1 promil üstü alkol verilen cezaalkollu arac kullanmanin para cezasina cevrilirmiayni aracta alkollu ölümlü trafik kazasi hapis cezasi altsiniri100 promilin üstünde araç kullanmaktürk ceza kanunu 1793 531 promil ustu ceza 1.00 promilin üstü kesin mahkemeye sevk edilir mialkollü araç kullanma cezasının para cezasına dönüştürülmesicmk da hukmun aciklanmasinin geriye birakilmasinda 5 yil denetime tabi tutulmasina kararari dusurulmesi icin negerek
Forum