Merhaba,

Kasım 2012'de oturma ruhsatı (yapı kullanım izin belgesi) alınan sıfır dairemize aynı ayda taşındık. Oturma ruhsatımızın teknik yapı özellikleri bölümündeki ortak alan kısmında kapalı otopark ve su deposu da yazmaktadır. Ancak; gelin görün ki aracı olan tek daire sahibi sadece biz olmamızdan dolayı şimdiye kadar hiçbir apartman sakini apartmanın kapalı otopark, hidrofor eksikleriyle alakadar olmadı. Aracı olmayan arsa sahibi olarak daire sahibi olan yöneticiye, tüm eksikleri belirtmeme rağmen o da mütahidin tarafında yer alarak umursamaz oldu her defasında. Yöneticiye, apartmana dair bizi rahatsız eden birçok sorunu yazarak verdi ve toplantıda görüşülmesini, bunun sadece bizim değil herkese ait sorunları kapsadığını söyleyerek durumla ilgilenmesini rica ettim. Sağolsun, ertesi gün doğrudan mütahide kağıdı götürerek sanki sadece sorunu biz yaşıyormuşuz gibi bizi sorun çıkaran traf olarak lanse ederek mütahitle karşı karşıya getirdi.

Daha fazla seyirci kalamayarak konutumuzun bağlı olduğu yapı denetim firmasına durumu bildirerek tespitte bulunmalarını sağladım. Akabinde, önceleri umrunda olmayan mütahit hızla kapalı otoparkın faaliyete geçirilmesi için çalışmalara başladı. Kapalı otoparkın sıva yapıldığı ve zemine şap atıldığı gün mütahitle karşılaşan babama da merak etmemesini mühendisleri kapalı otoparkı inceleterek havalandırma için pencere açtıracağını söylemiş.İnşaat yapım aşamasında da pencere açacarak veya fan kurarak kapalı otoparkın ve kömürlüklerin birlikte bulunduğu zemindeki aşırı rutubet ve ıslaklık sorununu çözeceğini söylemişti. Gel gelelim bugun ve yarın kapalı otopark boyanıyor, fakat havalandırma yapılması konusunda bir girişim yok. Yöneticiyi ve apartman sakinlerini etkisi alan mütahit; yine onu ilgilendiren bir şey olmadığını, sözleşmede ve projede pencere açılmasıyla ilgili birşey yazmadığı için oralı olmayarak apartman olarak para toplanıp bizim havlandırma açtırmamız konusunda ikna etmiş onları.

Yukarıda da belirttiğim gibi otomobili olan ve park sorunu yaşayan tek ev sahibi biziz. Mevcut haliyle aracı havalandırmasız olarak kapalı bu otoparka park etmek zamanla arabanın çürümesine yol açacağı gibi; egsoz gazlarından çıkan zehirli gazlarında ortamı boğmasına yol açacaktır. Kapalı otoparkın yukarı açılır panjurlu kapısı alttan biraz açık bırakmamı da diğer apartman sakinleri, içeiye fare,kedi girme riski karşısında istemiyor. Bu durumda da 7 aydır otorduğumuz dairenin 1 kez bile kapalı otoparkını kullanamadım. Sadece 1 kiracı, boyası dökük eski ve umrunda olmayan arabasını günübirlik kapalı otoparka bırakıp ertesi gün çıkarıyor. Yani kapalı otopark, park etmeye elverişli değildir bizim açımızdan.

Kapalı otoparkın havalandırılması konusunda, TMMOB Kocaeli Şubesi'nden makine mühendisi Celalittin Kırbaş "Kapalı Otoparklarda Mimari ve Mekanik Havalandırma Projelendirme Esasları" adlı yazısında havalandırmanın kapalı otoparklarda uygulanması gereken sistemlerden biri olduğunu belirtmiştir (http://debisan.com/files/otopark%20h...d%C4%B1rma.pdf).

Oturma ruhsatında yazılı olan ve apartmanda var olduğu belirtilen su deposunu gören bilen yoktur. Mütahidin yanlış beyanda bulunması söz konusudur.

Mütahitten ayrıca bazı garanti belgelerini alamıyoruz. İnşaat sırasında, evle ilgili her türlü garanti belgesi veya faturayı almak istediğimizi üstüne basa basa söyledik. O da problem olmayacağını söyledi. Taşındıktan birkaç ay sonra, iç kapı kollarının çoğunun krom kaplaması kalktı ve paslanma başladı, aynı şekilde bir musluğunda kaplaması kalktı. Kapı kollarını takan marangoz şehir dışında olduğu için onlarla irtibatı kesilmiş ve garanti belgesi yokmuş. Musluğu aldığını söyleyerek garanti belgesini verdiği yer de, musluğun onlardan alınmadığı ve garanti belgesinin de o musluğa ait olmadığını söylüyor. Biliyorum ki, hiçbir ürün garanti belgesi satılamaz ve bu durumda mütahidin yağtığı kaçak bir malı bizr satmış olmaktan farksızdır.

Kapalı otoparkımızın havalandırmasından ve su deposundan mütahidin sorumlu olduğu konusunda; makine mühendisleri odası, yapı denetim firması veya ilgili hangi merci ile görüşerek en kısa zamanda çözüme ulaşabilirim? Alamadığımız garanti belgeleri ile ilgili olarak sanayi bakanlığına mı şikayette bulunayım?

İlginiz için teşekkür ederim.