+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 16 ileti bulundu.
    Nerede
    South Africa.
    İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Ekşi Sözlük meğerse mahkeme tarafından kapatılmış

http://sozluk.sourtimes.org/
    bu adrese hemen her gün uğramak benim ve pek çok kişi için bir alışkanlıktı yıllardır.
    fakat bir süredir siteye bu adresten erişmek mümkün olmuyor.
    neyse ki ekşi sözlük hakkında bir kapatma mevcut değil, yalnızca bu adres mahkeme kararında anıldığından ekşi sözlük http://84.44.114.44/
    ya da http://sourtimes.org/ adreslerinde halen faaliyette.
    polise gelen bir ihbar, bu sitede uyuşturucu kullanımı övülüyormuş...
    peşinden hemen çıkan mahkeme kararı ve kapatma kararı!!!

google de bomba nasıl yapılır bilgilerine bile ulşamak mümkün sanırım. pek çok kavramı açıkça yazmak değil, şöyle kenarından ima etmek bile bir sürü sayfaya ulaştırıyor insanları.
    umarım bir türk mahkemesi www.google.com adresini kapatmaya kalkmaz. dünyaya hatta evrene rezil oluruz.

bir kapatma faciası da müyap yüzünden yaşandı. müyap ın başvurusuyla mp3 ile ilgisi bile olmayan onlarca site kapatıldı . bu sitelerin arasında kazaa gibi programları barındıran download siteleri de var. kapatılmanın ucundan dönen büyük siteler de var. www.programmerkezi.com www.inndir.com gibi saygın arşiv sitelerinin yanısıra film altyazı siteleri de kapatılacaktı az daha.

ekşisözlük türkler in internet üzerindeki en büyük eseri bence. devasa bir sözlük, özgür tartışma platformu. ünü ülke sınırlarını aştı. aklınıza gelen her konuda açılmış bir başlık mutlaka var. bazen dozu kaçan espri, bazen kaliteli mizah, bazen ansiklopedik bilgiye ulaşılabiliyor. artık kartele dönüşen medyaya çok başarılı bir alternatif oluyor ekşisözlük...bu haliyle büyük ansiklopedi projesi wikipedia yı gölgede bırakıyor. böyle bir sivil oluşum başka bir ülkede olsa kültür bakanlığı o siteyi korumaya alır,destekler , buna eminim. .ama ülkemizde kapatılabiliyor, kimsenin gık ı da çıkmıyor. ne bir kınama- ne de bir tepki.
    böyle bir sitenin polise gelen bir ihbar telefonu(!), peşinden hemen çıkan mahkeme kararı ve telekom un uygulamasıyla engellenmeye çalışılması düşündürücü.

detaya inmeye gerek yok. ab uyum yasalarıyla basın bu gün hiç olmadığı kadar özgür. o kadar özgür ki danıştay üyeleri nin resimlerini, adreslerini vererek adam öldürmeye azmettirecek kadar serbestler.
    fransız anayasa ve siyaset bilimci duverger in halkın ahmaklaştırılması diye bir kitabı vardı. ülkemizin yaşadığı süreç bu ahmaklaşma-duyarsızlaştırılma süreci.

her gün usanmadan sıkılmadan istanbul un sanat aleminin rezilliklerini , saçma sapan dizileri, insanları kabadayılığa özendiren filmleri yayınlayan tv. ler ahlakı bozmuyor.

fakat bir elinde kuran diğer elinde bilgisayar formatına uymayan gençlerin uğrak yeri ekşisözlük uyuşturucuyu özendiriyor, gençlerin ahlakını bozuyor. yani ahmaklaşmak istemeyenlerin sığınakları da engellenmek isteniyor.

ben internetin kendi kuralları olduğu, kanunlarla sınırlamanın mümkün olmadığı, internetin kendi kurallarını yaratmakta olduğunu anlamayan-anlamak da istemeyen zihniyeti kınıyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

Ekşi Sözlük meğerse mahkeme tarafından kapatılmış konulu yargıtay kararı ara
    Ekşi Sözlük meğerse mahkeme tarafından kapatılmış konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Ekşi sözlük için alexa da çıkan sonuç:
    Traffic Rank for sourtimes.org: 1,427

Yazıları okudum ve uyuşturucu kullanımı öven bir ifadeye rastlamadım. Hatta yazıların birisini alıntı yapmak istiyorum:
    "dünyada bünyeye en çok zarar veren maddedir. uzun vadede akciğer kanseri, gırtlak kanseri ve daha bilimum kansere yol açtığı yetmiyormuş gibi kısa vadede de inanılmaz zararları vardır. göz bölgesinde morluklara sebep olur, iktidarsızlık yapar, geçici körlüğe yol açar, baş bölgesinde 1cm çapında sivilceler çıkartır, götü büyütür, felç eder, kan kusturur, beyne kalıcı hasar verir hatta bazı deneklerde kol, bacak gibi uzuvların eklemlerinden koparak düştüğü bile görülmüştür."

Kişisel görüşüm, Türk Telekom'un asıl domain yerine sub-domain i kapatmayacağıdır. Yani, sadece sub-domain olan http://sozluk.sourtimes.org/ ın kapatılması, şaka mahiyetinde yapılan bir fiil olabilir.

İletiler
    1.053
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

http://turk.internet.com/haber/yazig...3?yaziid=15596

Yayınlanan habere göre "Erişim Engelleme" kararı dün itibariyle kaldırıldı:

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Ekşi sözlük gibi bir sitenin mahkeme kararıyla kapatılmasına karşıydım fakat yargının kararı sonucu kapatılma fiilinin neden tam olarak gerçekleştirilmediği konusunda bir çözüm bulamıyorum.

Eğer sitenin erişimi tüm Türkiye'de kapatılacak şeklinde bir mahkeme kararı verilmişse, Türk Telekom'un yapması gereken sadece bir sub-domain in ADSL kullanıcıları tarafından kapatması demek değildir.

Bu arada temel iki görüşü açıklamak istiyorum. Doktrindeki birinci görüş, internetin kendi adaletini sağlamasıdır. Yani sanal olgular dolayısıyla gerçek hayattan müdahale yapılamaz. İnternet, kendi düzenini kendi kurar. İkinci görüş ise, devletlerin internete müdahale etmesi, bazı kurallar koymasıdır. Benim de katıldığım ikinci görüş, kullanım açısından bazı sakıncalar doğursa da sağlıklı sonuç verir. Eğer internetin kendi adaletini kendisinin sağlamasını beklersek bilişim suçlarının oldukça yaygınlaştığını ve kişilerin ve toplumun menfaatlerinin zedelendiğini görürüz. Ülkemizde "internet hakkında kanun" un bir an önce çıkması taraftarıyım.

Nerede
    South Africa.
    İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Ekşi sözlük gibi bir sitenin mahkeme kararıyla kapatılmasına karşıydım fakat yargının kararı sonucu kapatılma fiilinin neden tam olarak gerçekleştirilmediği konusunda bir çözüm bulamıyorum.

Eğer sitenin erişimi tüm Türkiye'de kapatılacak şeklinde bir mahkeme kararı verilmişse, Türk Telekom'un yapması gereken sadece bir sub-domain in ADSL kullanıcıları tarafından kapatması demek değildir.

Bu arada temel iki görüşü açıklamak istiyorum. Doktrindeki birinci görüş, internetin kendi adaletini sağlamasıdır. Yani sanal olgular dolayısıyla gerçek hayattan müdahale yapılamaz. İnternet, kendi düzenini kendi kurar. İkinci görüş ise, devletlerin internete müdahale etmesi, bazı kurallar koymasıdır. Benim de katıldığım ikinci görüş, kullanım açısından bazı sakıncalar doğursa da sağlıklı sonuç verir. Eğer internetin kendi adaletini kendisinin sağlamasını beklersek bilişim suçlarının oldukça yaygınlaştığını ve kişilerin ve toplumun menfaatlerinin zedelendiğini görürüz. Ülkemizde "internet hakkında kanun" un bir an önce çıkması taraftarıyım.

<div align="right">Ekleyen: Emrah Yavuzcan - 30/05/2006 : 13:24:55</div id="right">
    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">
    ekşi kapansa da açıktı evet... nedeni de hakimin bilgi eksikliği olabilir diye tahmin ediyorum. tek bir adresi yasaklamakla siteyi de kapatabileceğini düşünmüş olabilir. ya da hakim belki de siteyi kapatmayı aslında istemiyordu. kim bilir...

ben internet hakkında, tüm sakıncalarına rağmen, ilk görüşe taraftarım. denetim, hele hele hükümetlerin denetimi, internetin ruhuna ters düşer kanısındayım. ille de bir yasa çıkarılacaksa bu çok ama çok esnek bir yasa olmalı.

Nerede
    istanbul, şişli, Türkiye.
    İletiler
    1.653
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    1

Tanımlı

Malesef o yasanın pek esnek olacağını sanmıyorum. Basın organlarının tabi olacağı prosedüre dahi tabi tutulmaya çalışıldığını dahi söyleyebilirim.
    Bu konuda acil bir düzenlemeye ihtiyaç var diyeceğim ama 2-3 işgüzarın yapacaklarından da korkmaktayım.
    Örneğin, yayın yapacak sitenin önceden ilgili mercilere her gün ne yayınlayacağını bildirmesi istenilecek. Bu durumda hukuki.net kapanır. Neden mi? Mevzuat gibi statik kısımları dışında forum, haber vs. gibi aktif kısımlara ne ekleneceğini bilmemiz dahi mümkün değil.
    Diğer taraftan internetin illegal amaçlarla kullanıldığı hepimizin malumu. Kanımca sitenin sahibinin kim olduğunun belirli veya belirlenebilir olması yeterlidir. ICANN kuralları da bunu zorunlu hale getirmiştir.

Ekşi sözlük olayına gelirsek; malesef ilk mahkeme kararı hatalı çıkmıştır. Bunun en önemli sebeplerinden biri hakimlerin konu hakkındaki (malesef) yetersizlikleri ve belli gurupların etkisinde kalmalarıdır. Uygulamada sitesinde mp3 adı geçen birçok site Müyap'ın şikayetiyle erişime kapatılmıştır. (sadece telekomdan bağlananlara).

İnternet sitelerini gezdiğinizde web gerçeğini sindirmiş hukukçu bulmak dahi zorken hukuk sitesi azlığı dahi konu hakkındaki yetersizliği gözler önüne sermektedir. İçinde sadece seks kelimesi veya mp3 kelimesi geçtiği için site kapatmak bu konulardaki eksikliğimizin tezahürüdür.

Bu eksiklik nasıl kapatılır? Önce eğitimle. Ancak bu süreçte konu hakkında bilgisi olan hukukçu bilirkişilere ihtiyaç bulunmaktadır ki bilebildiğim kadarıyla neredeyse yok denecek azdır ve hatta yoktur.

Tüm bunların doğal sonucu olarak hepimizin beğenerek izlediğimiz ekşi sözlük hukuki hata sonucu kapatılmış ancak doğru bir karar ile yayına geri dönmüştür.

Şu unutulmamalıdır ki: İnternet TV., Radyo veya Gazete değildir.
    İNTERNET &gt; "Sen nereyi istiyorsan orayı gez" dir.
    Diğer medya gibi alternatifsiz değildir. Özgür düşücedir.

(Özgür düşünce derken meraklılarına Ekşi sözlüğün temelini oluşturan wiki kuramını da anlatmış olayım. Wikipedia denilen özgür düşünce akımının ("internet özgürlüktür, özgür ansiklopedi" ) bir türevidir ekşi sözlük...
    Hukuki net ekibi olarak biz de benzerini oluşturmayı yıllar önce düşünsek de bunun moderasyonu (kontrolü) çok zor olduğundan bu fikirden vazgeçtik. Dileyen istediğini yazar veya yazılanı değiştirir, yönetim gerekirse siler veya eski hale getirir mantığı işler. )
    Örnek: http://tr.wikipedia.org/wiki/Ana_Sayfa

Not: Yorulduğumdan ara veriyorum ilgi görürse daha fazla bilgiyi vermeye çalışacağım.

Saygılarımla.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    23
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Çok güzel değerlendirmeler, yorulduğunuza değmiş. Devamınıda en kısa zamanda rica ederim.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

İstedikleri kadar erişim yasağı koysunlar.. Sonuçta proxy server üzerinden her türlü siteye girilebilinmektedir.
    Proxylerin ip numaralarıda değişmekte bunada yasak getirmeleri mümkün değil.
    Üctetsiz proxy liseside burada ,
    http://www.samair.ru/proxy/ [8D]

Nerede
    istanbul, şişli, Türkiye.
    İletiler
    1.653
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    1

Tanımlı

Bombacin bunlar geçici çözümler. Üstelik proxy üzerinden bağlanmayı bilen sayısını bilmeyen sayısına bir oranlarsanız pek faydası olmayacağını göreceksiniz.
    Konuyu yasal boyutlarda değerlendirmek en akıllıcası.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Av. Pazarbaşı'ya katılmakla birlikte, DSL dönüştürücü programların virüs veya spy taşıma riskinin oldukça fazla olduğunu belirtirim. Yine proxy ile siteye giriş yapmak, o sitenin engellenmiş olması gerçeğini ortadan kaldırmamaktadır. Tartışılması gereken, bir internet sitesi kapatılabilir mi, kapatılamaz mıdır...

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: