1965 Aralık doğumluyum.

1985 yılında babamın maddi durumu yetersiz olduğundan üniversite eğitimim sırasında başladım çalışmaya. 01.Temmuz.1985 başlangıcı ile.

Özel sektör gibi Allahın kahrettiği bir ortamda 8000 gün SSKya prim ödedim. Tüm bu 28 yıl boyunca 7 ayrı özel şirkette alın terimi akıttım. Bağkur yada emekli sandığı çalışmam olmadı.

Devletim, doksanlı yılların sonunda hortumlattığı SSK batıyor deyip, ben ve benim gibi onbinlerce vatandaşını mağdur etti ve yaş haddini getirdi.

Boynumuzu büktük, 2014 aralığı yani 49 yaşı beklemeye başladık.

Bunun son 2 yılı çok zorlu geçti. Çünkü özel sektörde 45 yaşından sonra istihdam etmek istemiyor patronlar. Hem 40 lı yaşlarındaki aile sahibi olmuş insanların maaş beklentisi onlara ağır geliyor, hem o yaştaki adamları 25-30 yaşındaki adamlar gibi ezemiyorlar, hem de bizlerin fiziki dezavantajları bir çok açıdan sorun oluşturuyor. (örneğin uzun mesai saatleri, haftasonu ful gün çalışmalar vs.)

Yakın bir zamanda bir dost, sen asteğmen yaptın, hem 12 ay asteğmen hizmetin var bunun primlerini Silahlı Kuvvetler Emekli sandığına yatırmıştır, onu birleştir. Hem yedek subay öğrenci olarak yaptığın 4 aylık süreyi borçlan, böylece yaş haddini geri çektir diye akıl verdi.

Askerliğimi 1990 yılında yaptım, 4 ayı öğrenci (er gibi) 12 ayı asteğmen.

Her kafadan bir ses çıktı. Kimi dedi ki 1 yıllık asteğmenlik yıpranmanın payı 3 ay yaş haddin geri çekilir dedi.
Bir kısmı hizmet birleştirmeye gerek yok, 4 aylık yedek subay öğrenciliğini ssk başlangıcını 4 ay geri çeker, temmuz yerine nisan 1985te başlamış sayılırsın. Bu şekilde olunca yaş haddin 12 ay geri çeker dedi. (Çünkü dilim usulü yaş haddi kondu, eğer ben 1985 temmuz yerine 1985 mayısta 2 ay önce başlasaydım yaş haddim 2013 aralık olacaktı.)
Kimi ikisini birden iste, 3 ay + 12 ay kazan dedi ki, bunu çok iyimser buluyorum.

Allah rızası için bir SGK uzmanı yada hukukçumuz bana bir cevap yazsın. Ben hangi hareketi izleyerek borçlanma mı, borçlanma + hizmet birleştirmesi mi, sadece hizmet birleştirmesi mi, sadece yıpranma mı, yoksa yıpranma + borçlanma mı bilimum kombinasyonlardan hangisi ile en kısa sürede emekli olabilirim? Ve hangi tarihte olabilirim..

Saygılar, sevgiler, teşekkürler.