Merhaba,
Biz 4 kişi işten çıkarıldık. Bir kamu kuruluşuna ait taşeron firmada çalışmaktaydık, 3 arkadaşım şirkette 7 aylık bir zaman geçirdi bu sebeple bunları bulunduğu bölgeden ve o işten alıp şirketin başka taşeronluk yaptığı yere geçmesi için zorladılar kimse kabul etmedi imza atmadı, muhtemelen devamsızlıktan tazminatsız atılacaklar. Ben bu şirkette 6 aylık bir süre çalıştım işten ayrıldım askerlik görevimi yaptım 1 ay sonra elverişsiz raporu verdiler geri döndüm tekrar başladım.
Yani 1 ay boşluğum oldu 2 ay çalıştıktan sonra beni performans düşüklüğünü sebep göstererek işten çıkarttılar tazminat hakkım olmadığı için. Fakat performansım diğer çalışan 21 kişi arasında 2. sırada bunların kayıtlarıda mevcut şirkette. Bizim işten çıkarılmamız için bir kaç kişi ortaklaşa bir tuzak kurmak istemiş fakat eline yüzüne bulaştırmış bu 4 kişi rüşvet aldı şeklinde bir ithamda bulunmuşlar patrona. Patronda hepimizi çıkarttı söz hakkı vermedi. Ayrıca böyle bir şey yok bunu ispat edipte çıkartamadılar farklı sebepler buldular performans düşüklüğü gibi. Biz rüşvet olayına karışmadığımız gibi böyle bir olayın olmadığını da her türlü ispat edebiliriz. Bunu ispat etmemizi şirket kabul etmedi. Ayrıca bize iftira atan kişiyi bulduk ve o da bundan dolayı pişman olduğunu söyleyip 4 arkadaşıma iftira attım işlerinden oldular vicdanen kendimi rahatsız hissediyorum bu sebepten dolayı istifa ediyorum. Şeklinde istifa dilekçesi yazdı verdi ve istifasını etti. Bu dilekçenin fotokopisi bizde mevcut.
Şimdi biz hakkımızı mahkeme yoluyla çözmek istiyoruz. Ben şirkete ihbar süresi verilmeden ve performansım düşük olmadığı halde ortalamanın üstünde olduğum halde 1 gün içinde çıkarıldığım için maddi tazminat davası açabilir miyim. Açarsam bu performanslar incelenip haklı olduğum görüldüğünde 2 aylık çalışma süreme rağmen hak talep edebilir miyim?
2- Diğer arkadaşlarım farklı bir kurumun işini yapmak için görev değişikliğine zorlanıyor. Bu ithamlar yüzünden sürgün şeklinde gönderiliyor bezdirip işten kendisi çıksın diye. Bunlar bu durumu kabul etmeden şirkete bir dava açabilir mi?
3- 4 Kişi bu ithamlarla karşı karşıya kaldığımız için bu kurumun istanbul içindeki bir çok şubesinde çalışan arkadaşlarımıza olaylar aksettirildiğinden dolayı herkese kendimizi anlatmak durumunda kalıp, insanların hırsız gözüyle bakmaları, ailemize karşı zor durumda kalmamız ve şeflerimiz, amirlerimiz tarafından şüpheli gözlerle bakılması onurumuzu zedelemektedir. Bununla ilgili şahitlerimiz çok sayıda mevcut bu ithamlardan dolayı ayrı bir manevi huzurumuzu kaçırdığı için şahitler huzurunda tazminat davası açabilir miyiz?
Bu konuyla ilgili yardımcı, yol gösterici ve işimizi halledebilecek bir avukat varsa çok memnun olacağız. Teşekkür ederim şimdiden. İyi çalışmalar