+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.

Konu: Belirli Süreli Sözleşmemi fesih edebilir miyim?

Belirli Süreli Sözleşmemi fesih edebilir miyim? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Ankara
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Belirli Süreli Sözleşmemi fesih edebilir miyim?

Merhabalar,

7 Aydır bir özel firmada mühendis olarak çalışmaktayım. İşe alım sırasında bana teklif ücretsiz gmail e-posta hesabımdan, bir word dosyası ile yapıldı. Bu dosyanın içerisinde adım, soyadım, sözleşme sürem (1 yıl), maaş miktarım, maaş sayısı, ek olanak ve hizmetler, yıllık izin sürem ve başlangıç tarihim yazıyor. Bu bilgilerin aynısı e-postanın içerisinde de yazıyor. Bana teklif bu şekilde yapıldı ben de kabul ediyorum şeklinde bir cevap göndererek kabul ettim. Herhangi bir sözleşmeye, belgeye ıslak imza atmadan bu şekilde teklif alıp kabul etme sürecinden geçtim. (Sanırım bu daha çok şirket içindeki işlemler ve bürokrasiler için gerekliydi.)

Şu an işten ayrılma niyetim var ama ne yapacağımı, haklarımı, vs tam olarak bilemiyorum. En çok öğrenmek istediğim şey, yarın ben ayrılmak istiyorum ya da istifa ediyorum dediğim zaman bu belgeler (e-posta teklif) ve olmayan belgeler (ıslak imzalı belirli süreli iş anlaşması) somut bir kanıt olarak kullanılabilir mi? İşveren benden tazminat vs talep edebilir mi?Ya da ben böyle bir durumda itiraz edebilir miyim? Ücretsiz bir e-posta adresinden yapılan teklif somut bir belge midir? Islak imzam olmadan anlaşmış olmam hukuki olarak bir problem çıkartır mı?

Kendimce düşününce ücretsiz bir e-posta adresinden yapılan yazışmalar çok kanıt niteliğin olmayıp, ıslak imza ile bir sözleşmeye imza atmamış olmam işverenin benden her hangi bir talepte bulunamayacağını, bir tazminat vs problemim olmayacağını çıkartıyorum, aynı şekilde işten atılırsam ben de talep edemeyebilirim.

Ama bu konuda siz değerli arkadaşlarımdan, işin profesyonellerinden, bilgi almak istedim. Cevaplarınız dört göz ile bekliyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

Belirli Süreli Sözleşmemi fesih edebilir miyim? konulu yargıtay kararı ara
    Belirli Süreli Sözleşmemi fesih edebilir miyim? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    .
    İletiler
    1.381
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Belirli Süreli Sözleşmemsi Sözleşmeyi fesih edebilir miyim?

Sözleşmelerin yazılı olma mecburiyetleri yok.
    Yazılı olmayan sözleşmelerde iş kanunu geçerlidir.
    Sözleşme varlığının ispatı ücret bordrosu, Bankaya yatmış ücret, SGK bildirimindeki brüt ücret vs bunlar hepsi iş sözleşmesinin varlığının ispatı için yeterli delillerdir.
    İş kanuna göre 1 yıl dolmadığı icin belirli süreli iş sözleşmesi fesih koşullarına bağlısınız.

Ama her ihtimale karşı 4 hafta önceden yazılı taahütlü mektupla iş fesih bildiriminizi yapın.

İŞ KANUNU
    İŞ SÖZLEŞMESİ, TÜRLERİ VE FESHİ
    TANIM VE ŞEKİL
    Madde 8 - İş sözleşmesi, bir tarafın (işçi) bağımlı olarak iş görmeyi, diğer tarafın (işveren) da ücret ödemeyi üstlenmesinden oluşan sözleşmedir. İş sözleşmesi, Kanunda aksi belirtilmedikçe, özel bir şekle tabi değildir.
    Süresi bir yıl ve daha fazla olan iş sözleşmelerinin yazılı şekilde yapılması zorunludur. Bu belgeler damga vergisi ve her çeşit resim ve harçtan muaftır.
    Yazılı sözleşme yapılmayan hallerde işveren işçiye en geç iki ay içinde genel ve özel çalışma koşullarını, günlük ya da haftalık çalışma süresini, temel ücreti ve varsa ücret eklerini, ücret ödeme dönemini, süresi belirli ise sözleşmenin süresini, fesih halinde tarafların uymak zorunda oldukları hükümleri gösteren yazılı bir belge vermekle yükümlüdür. Süresi bir ayı geçmeyen belirli süreli iş sözleşmelerinde bu fıkra hükmü uygulanmaz. İş sözleşmesi iki aylık süre dolmadan sona ermiş ise, bu bilgilerin en geç sona erme tarihinde işçiye yazılı olarak verilmesi zorunludur.
    TÜRÜ VE ÇALIŞMA BİÇİMLERİNİ BELİRLEME SERBESTİSİ
    Madde 9 - Taraflar iş sözleşmesini, Kanun hükümleriyle getirilen sınırlamalar saklı kalmak koşuluyla, ihtiyaçlarına uygun türde düzenleyebilirler.
    İş sözleşmeleri belirli veya belirsiz süreli yapılır. Bu sözleşmeler çalışma biçimleri bakımından tam süreli veya kısmi süreli yahut deneme süreli ya da diğer türde oluşturulabilir.

BELİRLİ VE BELİRSİZ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİ
    Madde 11 - İş ilişkisinin bir süreye bağlı olarak yapılmadığı halde sözleşme belirsiz süreli sayılır. Belirli süreli işlerde veya belli bir işin tamamlanması veya belirli bir olgunun ortaya çıkması gibi objektif koşullara bağlı olarak işveren ile işçi arasında yazılı şekilde yapılan iş sözleşmesi belirli süreli iş sözleşmesidir.
    Belirli süreli iş sözleşmesi, esaslı bir neden olmadıkça, birden fazla üst üste (zincirleme) yapılamaz. Aksi halde iş sözleşmesi başlangıçtan itibaren belirsiz süreli kabul edilir.
    Esaslı nedene dayalı zincirleme iş sözleşmeleri, belirli süreli olma özelliğini korurlar.
    BELİRLİ VE BELİRSİZ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİ AYIRIMIN SINIRLARI
    Madde 12 - Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan işçi, ayırımı haklı kılan bir neden olmadıkça, salt iş sözleşmesinin süreli olmasından dolayı belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılan emsal işçiye göre farklı işleme tabi tutulamaz.
    Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçiye, belirli bir zaman ölçüt alınarak ödenecek ücret ve paraya ilişkin bölünebilir menfaatler, işçinin çalıştığı süreye orantılı olarak verilir. Herhangi bir çalışma şartından yararlanmak için aynı işyeri veya işletmede geçirilen kıdem arandığında belirli süreli iş sözleşmesine göre çalışan işçi için farklı kıdem uygulanmasını haklı gösteren bir neden olmadıkça, belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışan emsal işçi hakkında esas alınan kıdem uygulanır.
    Emsal işçi, işyerinde aynı veya benzeri işte belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılan işçidir. İşyerinde böyle bir işçi bulunmadığı takdirde, o işkolunda şartlara uygun bir işyerinde aynı veya benzer işi üstlenen belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılan işçi dikkate alınır.

SÜRELİ FESİH

Madde 17 - Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir.

İş sözleşmeleri;

a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra,

b) İşi altı aydan birbuçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra,

c) İşi birbuçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra,

d) İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra,

Feshedilmiş sayılır.

Bu süreler asgari olup sözleşmeler ile artırılabilir.

Bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.

İşveren bildirim süresine ait ücreti peşin vermek suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir.

İşverenin bildirim şartına uymaması veya bildirim süresine ait ücreti peşin ödeyerek sözleşmeyi feshetmesi, bu Kanunun 18, 19, 20 ve 21 inci maddesi hükümlerinin uygulanmasına engel olmaz. 18 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca bu Kanunun 18, 19, 20 ve 21 inci maddelerinin uygulanma alanı dışında kalan işçilerin iş sözleşmesinin, fesih hakkının kötüye kullanılarak sona erdirildiği durumlarda işçiye bildirim süresinin üç katı tutarında tazminat ödenir. Fesih için bildirim şartına da uyulmaması ayrıca dördüncü fıkra uyarınca tazminat ödenmesini gerektirir.

Bu maddeye göre ödenecek tazminatlar ile bildirim sürelerine ait peşin ödenecek ücretin hesabında 32 nci maddenin birinci fıkrasında yazılan ücrete ek olarak işçiye sağlanmış para veya para ile ölçülmesi mümkün sözleşme ve Kanundan doğan menfaatler de göz önünde tutulur.
    Konu Hakkaniyetli tarafından (19-02-2013 Saat 22:40:11 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    580
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bir yıl ve daha uzun süreli belirli sözleşmeler yazılı şekilde yapılmak zorunda olduğundan dolayı iş akdiniz belirsiz süreli sayılır çünkü sözleşmedeki şekil şartını yerine getirmemişsiniz. bu sebeple 1 yıl dolduğunda da sözleşme kendiliğinden sona ermez. istifa etmek istediğiniz için sözleşmenin belirli olmaması sizin için bir avantaj. siz yinede istifa etmeden 4 hafta önce ihbar süresine uyarak istifanızı bildirinki ihbar tazminatı ödemeyin. haklı bir nedeniniz yoksa işvereniniz haksız fesihten dolayı sizden tazminat talep edebilir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle açıklayıcı ve çok değerli cevaplarınız için teşekkür ederim, ellerinize ve emeğinize sağlık. Cevaplarınıza yönelik soracağım başka sorular oluştu aklımda

Alıntı Hakkaniyetli rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Süresi bir yıl ve daha fazla olan iş sözleşmelerinin yazılı şekilde yapılması zorunludur. Bu belgeler damga vergisi ve her çeşit resim ve harçtan muaftır.
    [B]Yazılı sözleşme yapılmayan hallerde işveren işçiye en geç iki ay içinde genel ve özel çalışma koşullarını, günlük ya da haftalık çalışma süresini, temel ücreti ve varsa ücret eklerini, ücret ödeme dönemini, süresi belirli ise sözleşmenin süresini, fesih halinde tarafların uymak zorunda oldukları hükümleri gösteren yazılı bir belge vermekle yükümlüdür.
    Bu bahsedilenlerin bir kısmı daha önce anlattığım e-posta içeriğinde vardı ama bir kısmı da yoktu. Sanırım belirtilmediği için ve sizin de anlattığınız şekilde belirli iş sözleşmesi fesih koşullarına bağımlı kalıyorum. Fesih halindeki hükümleri gösteren kısım özellikle benim için önemli ama sanırım bunları belirtmedikleri için kanundaki belirli süreliye dahil oluyorum.

Alıntı hukukçu85 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    bir yıl ve daha uzun süreli belirli sözleşmeler yazılı şekilde yapılmak zorunda olduğundan dolayı iş akdiniz belirsiz süreli sayılır çünkü sözleşmedeki şekil şartını yerine getirmemişsiniz. bu sebeple 1 yıl dolduğunda da sözleşme kendiliğinden sona ermez. istifa etmek istediğiniz için sözleşmenin belirli olmaması sizin için bir avantaj. siz yinede istifa etmeden 4 hafta önce ihbar süresine uyarak istifanızı bildirinki ihbar tazminatı ödemeyin. haklı bir nedeniniz yoksa işvereniniz haksız fesihten dolayı sizden tazminat talep edebilir.
    Sözleşmedeki şekil şartı dediğiniz bunun yazılı şekilde yapılmamış olması değil mi?

Her iki cevaba ve aklımdaki asıl soru ise şu oldu; Eğer ki bu bilgiler ışığında düşünürsek, yarın istifamı verdiğimde hemen ayrılmak istediğimde ödemem gereken tazminat ne kadar olacaktır? Belirli süreli iş sözleşmesi fesih koşullarına bağımlı kalıyorum ama sözleşmem de belirsiz süreli sayılıyor şartları uymadığı için. 4 haftalık ihbar sürem var diye hesaplıyoruz, bu durumda ben hemen fesih işlemi yapmak için sadece 4 haftalık yani 1 aylık maaş miktarı mı tazminat öderim? Yoksa kalan 5 aylık süreç için de bir yaptırım olabilir mi? Ya da geçtiğimiz 7 aylık dönem için de bir hak elde edebilir mi işveren? Tabii şirketimin buna bakış açısı nasıl olur tam bilemiyorum belki de anlayış gösterirler. Yani bütün bu bilgiler ışığında, yarın işten ayrılabilmem ve fesih işlemini tamamlayabilmem için en kötü şartlar altında ödemem gerekecek tazminat mikarı ne olacaktır?

Yeniden çok teşekkür ediyorum

Nerede
    .
    İletiler
    1.381
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Hemen işi bırakırsanız 4 haftalık ücretiniz kadar erken fesih cezası ödersiniz.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

mail yoluyla bildirilmiş bir işe başlatma talebini dile getiren iş sözleşmesi ve gene mail yoluyla belirtilen sözleşmedeki şartları kabul ediyorum ifadesi,
    sözleşmenin yazılı olması gerekliliğini sağlamaz mı sn.hukukçu85? Yazı mutlaka kağıt üzerinde mi olmalı?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hemen işi bırakırsanız 4 haftalık ücretiniz kadar erken fesih cezası ödersiniz.
    Buna ek olarak başka bir durum oluşabilir mi? haksız fesih, vs. Geçmişe yönelik yapılan ödemeleri ve kalan süredeki "zarar" sebebiyle vesaire bir durum oluşabilir mi yoksa en fazla 4 haftalık ücret kadar mıdır?

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    mail yoluyla bildirilmiş bir işe başlatma talebini dile getiren iş sözleşmesi ve gene mail yoluyla belirtilen sözleşmedeki şartları kabul ediyorum ifadesi,
    sözleşmenin yazılı olması gerekliliğini sağlamaz mı sn.hukukçu85? Yazı mutlaka kağıt üzerinde mi olmalı?
    Mailin ücretsiz bir sağlayıcı tarafından (gmail) verildiğini ve sözleşmede kanun ve iş hukuğuna yönelik maddelerin olmadığını da yenidem belirtmek isterim. Belki bir önemi vardır.

Nerede
    .
    İletiler
    1.381
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı buraktibet rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Buna ek olarak başka bir durum oluşabilir mi? haksız fesih, vs. Geçmişe yönelik yapılan ödemeleri ve kalan süredeki "zarar" sebebiyle vesaire bir durum oluşabilir mi yoksa en fazla 4 haftalık ücret kadar mıdır?

EVET

Mailin ücretsiz bir sağlayıcı tarafından (gmail) verildiğini ve sözleşmede kanun ve iş hukuğuna yönelik maddelerin olmadığını da yenidem belirtmek isterim. Belki bir önemi vardır.
    Evet 4 haftalık ücret kadar ceza ödemeniz isverenin tüm magduriyetleri icindir.

Her konunun belirtilmesi gerekmez.
    Belirtilmeyen konularda ilgili is kanunu maddeleri gecerlidir.
    Konu Hakkaniyetli tarafından (20-02-2013 Saat 13:21:48 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

EVET
    Çok özür dileyerek cevabınızı tam olarak anlamadığımı söylemek istedim. Buna ek olarak başka bir durum oluşabilir mi? haksız fesih, vs. Geçmişe yönelik yapılan ödemeleri ve kalan süredeki "zarar" sebebiyle vesaire bir durum oluşabilir mi sorusuna mı EVET yoksa en fazla 4 haftalık ücret kadar mıdır sorusuna mı EVET tam olarak cevabınızı çıkartmadım.

Teşekkürler

Nerede
    Ankara
    İletiler
    580
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sn. Kırcalı,
    elbetteki yazı yalnızca bir kağıt üzerine olmak zorunda değil istenirse bir ağaca kazınarak bile sözleşme hazırlanabilir fakat yazılılık şartı ıslak imzanında zorunlu olması şartını kapsamaktadır. istisnani olarak ticaret kanununda tarafların tacir olması şartıyla bazı işlemlerini güvenli elektronik imza kullanmaları şeklinde yazılı olarak yapılmış kabul edilmesi düzenlenmiştir. Yargıtay iş sözleşmesinin nitelikli hallerinden birinin (çağrı üzerine çalışma, belirli iş sözleşmesi vs.) sözleşme unsurlarında eksiklik bulunması halinde sözleşmenin baştan itibaren geçersiz sayılmamasını, belirsiz süreli sözleşme şeklinde kabul edilmesini ve ona göre hüküm verilmesini içtihat etmiştir.
    Konu hukukçu85 tarafından (21-02-2013 Saat 02:18:26 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

http:www.hukuki.netshowthread.php103379-Belirli-Sureli-Sozlesmemi-fesih-edebilir-miyim

belirli sureli is sozlesmesi istifa

belirli süreli iş sözleşmesi istifa

belirli is sozlesmesinde istifa hakki

belirli sureli sozlesme istifabelirli süreli sözleşme istifa etmeksözleşme süresi dolmadan istifabelirli sureli is sözleşme feshi örneğibelirli süreli iş sözleşmesinde istifabelirli süreli iş sözleşmesi feshiiki ay dolmadan istifa edebilir miyimbelirsiz süreli iş sözleşmesi madde eklenebilirmibelirsiz sureli is sozlesmesi istifa dilekcesisüresi dolmadan sözleşme feshi belirsiz süreli is sözleşmesi işçi istifasiBELİRLİ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİNDE İŞBIRAKMA DİLEKÇESİiş sözleşmem var işi bırakabilir miyimbelirli sureli is sozlesmesi isten cikmayillik sozlesmede yil dolmadan fesih etme2 ay dolmadan istifasozlesme suresinden once istifa edilmesiiş sözleşmemi nedensiz fesh edebilir miyimbelirli iş süresi istifa dilekçesibelirli sureli is sozlesmesi fesihbelirli sureli islerde istifa
Forum