+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: Düğün iptali kapora geri alınabilirmi ?

Düğün iptali kapora geri alınabilirmi ? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Diyarbakır
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Düğün iptali kapora geri alınabilirmi ?

Daha öncede forumda arama yaptım fakat benzeri bir konuyu bulamadım.

ayın 17 sinde düğün salonu ile abim anlaştı fiyat 3.500 tl ben tanıdık vasıtasıyla daha uygun ve güzel bir yer buldum fiyatı 2700 tl

3500 tl lik yer 400 kişi iken ben 500 kişiye 2700 tl lik buldum. Bunun üzerine gidip eski düğün salonu ile konuşmaya karar verdim fakat kaporayı vermeyeceklerini söylediler. Tamam Kına yı burda yapalım üstünü tamamlayalım diye çözüm sundum. Hayır kesinlikle olmaz 350 lira yanar diyor. 2 günde kaç müşteri geri gönderdim diyor bir sonraki açıklamasında ise isterseniz ileri tarihede alaibliriz diyor.

Açıkçası 350 lira çok para değil ki yeni düğün salonu ile de pek fark etmiyor ama haksız kazanç sağlaması ve bana orda yaptığı saygısızlıklar çok canımı sıktı.

tüketici haklarına gittim durumu izah ettim kapora geri verilmez denildi. Ama düğün içinde herhangi bir sözleşme yapılmadı. Hiç değilse bir dilekçe yazalım dedim. Onuda yazmadılar. Ordan biri düğü salonunun sahibini tanıyorum dediğinde bir birine bakıp göz kırptıklarını gördüm.

Ne yapmamı önerirsiniz Örnek bir dilekçe varmıdır ?

Bu arada ilginç bir not daha düğün 4 nisan da Yani daha 2.5 ay var.

Hukuki NET Güncel Haber

Düğün iptali kapora geri alınabilirmi ? konulu yargıtay kararı ara
    Düğün iptali kapora geri alınabilirmi ? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1.045
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Düğün iptali kapora geri alınabilirmi ?

Benim de bildiğim ve gördüğüm kadarıyla kaparo geri verilmez, tabi karşıdaki kıyamet gibi iş yapan biri olur, sen yoksan başkası var der iki kuruş paraya tenezzül etmezse geri de verebilir ama vermiyor ise yapacak bir şey olduğunu zannetmiyorum. Sonuçta bu ticaret, adam size de dediği gibi o günü isteyen bir çok kişiyi geri çevirmiş olabilir. Onun kaçırdığı fırsatı kim telafi edecek o halde?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    873
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bilgilendirme:

kapora İt. caparra
    a. (kapo'ra) huk. Güvenmelik.

Bilgilendirme:

güvenmelik, -ği
    a. huk. Sözleşme yapılırken, taraflardan birinin diğerine işten caymayacağını belirtmek amacıyla önceden verdiği güvence parası, kapora.
    Güncel Türkçe Sözlük
    güvenmelik İng. earnest money, deposit
    Bir mal veya hizmetin satışı sırasında taraflar arasında kesin sözleşme yapılmadan önce alıcının satıcıya satış bedelinden düşülmek üzere ödediği para.
    BSTS / İktisat Terimleri Sözlüğü 2004

Kapora bu anlaşmadan caymayacağınızın güvencesi olarak verdiğiniz paradır. Bu anlaşmadan caydıysanız güvence olarak verdiğiniz parayı geri isteyemeyeceğiniz kanısındayım.
    Hukukçu değilim, tüm yazdıklarım kendi yorumlarımdır.

“The future is unknowable but the past should give us hope.” –Winston Churchill

Nerede
    Diyarbakır
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yapılmış bir sözleşme yok ve 2 gün sonra istenen bir para var. 2 günde kaç müşteri geri cevirmiştir nisan 5 e ihtimal % desi tutulabilir. Ha o gün önemli bir günse neden tarih degişebilirsiniz deniyor. ?

Bunuda geçtim bu olayda bir sebepsiz zenginleşme bulumuyormu ?
    Haksız bir kazanç yok mu ? iş bu halde yapılacak e doğru karar ben hakim olsam belli bir % lik keserim. ki daha bir haftam dolmamış. düğüne 2 ay var satılacak olsa 1 haftayı geçer 2 ay da da satılır.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1.045
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kapora verdiğinize dair elinizde ne var?

Nerede
    Diyarbakır
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı cagjackal rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kapora verdiğinize dair elinizde ne var?
    evet makbuz var.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar benımde sormak istedıgım bısey var lutfen yardımcı olursanız sewınırım öncelikle iyi çalışmalar kişisel danışmanlık sitesi olmadığını okudum fakat başka çarem kalmadı lütfen yardıncı olun nısan 14 de düğünüm vardı ıptal oldu kaporayı gerı ıstemıyorum dogal olarak fakat şahıs düğünüde ıptal edemicenı ederse sozlesmedeki parayı odememız gerektıgını soyluyor ve senet falanda yok kanunda bunun yerı varmıdır lütfen cok acıl yardım

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    873
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı fatih1453 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhabalar benımde sormak istedıgım bısey var lutfen yardımcı olursanız sewınırım öncelikle iyi çalışmalar kişisel danışmanlık sitesi olmadığını okudum fakat başka çarem kalmadı lütfen yardıncı olun nısan 14 de düğünüm vardı ıptal oldu kaporayı gerı ıstemıyorum dogal olarak fakat şahıs düğünüde ıptal edemicenı ederse sozlesmedeki parayı odememız gerektıgını soyluyor ve senet falanda yok kanunda bunun yerı varmıdır lütfen cok acıl yardım
    aranızda bir sözleşme varsa sözleşme maddeleri bağlayıcı olur,

ama sözleşme de böyle bir madde yok ise karşı tarafa iptal ettiğinizi bildirmeniz (bu bildiriyi ileride itilaf çıkması durumunda belgeleyebilecek bir şekilde yapınız) yeterli olur diye düşünüyorum.
    Hukukçu değilim, tüm yazdıklarım kendi yorumlarımdır.

“The future is unknowable but the past should give us hope.” –Winston Churchill

Nerede
    istanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

yeni konu açacak yer bulamadığım için buraya yazmıştım fakat açtım yardımınız için teşekkür ederim.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    348
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arrow Cevap: Düğün iptali kapora geri alınabilirmi ?

Alıntı frmax rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    aranızda bir sözleşme varsa sözleşme maddeleri bağlayıcı olur,

ama sözleşme de böyle bir madde yok ise karşı tarafa iptal ettiğinizi bildirmeniz (bu bildiriyi ileride itilaf çıkması durumunda belgeleyebilecek bir şekilde yapınız) yeterli olur diye düşünüyorum.

6098 SAYILI BORÇLAR KANUNU

DOKUZUNCU BÖLÜM
    Vekâlet İlişkileri
    BİRİNCİ AYIRIM

Vekâlet Sözleşmesi
    A. Tanımı
    MADDE 502- Vekâlet sözleşmesi, vekilin vekâlet verenin bir işini görmeyi veya işlemini yapmayı üstlendiği sözleşmedir.
    Vekâlete ilişkin hükümler, niteliklerine uygun düştükleri ölçüde, bu Kanunda düzenlenmemiş olan işgörme sözleşmelerine de uygulanır.
    Sözleşme veya teamül varsa vekil, ücrete hak kazanır.
    B. Kurulması
    MADDE 503- Kendisine bir işin görülmesi önerilen kişi, bu işi görme konusunda resmî sıfata sahipse veya işin yapılması mesleğinin gereği ise ya da bu gibi işleri kabul edeceğini duyurmuşsa, bu öneri onun tarafından hemen reddedilmedikçe, vekâlet sözleşmesi kurulmuş sayılır.
    C. Hükümleri
    I. Vekâletin kapsamı
    MADDE 504- Vekâletin kapsamı, sözleşmede açıkça gösterilmemişse, görülecek işin niteliğine göre belirlenir.
    Vekâlet, özellikle vekilin üstlendiği işin görülmesi için gerekli hukuki işlemlerin yapılması yetkisini de kapsar.
    Vekil, özel olarak yetkili kılınmadıkça dava açamaz, sulh olamaz, hakeme başvuramaz, iflas, iflasın ertelenmesi ve konkordato talep edemez, kambiyo taahhüdünde bulunamaz, bağışlama yapamaz, kefil olamaz, taşınmazı devredemez ve bir hak ile sınırlandıramaz.
    II. Vekilin borçları
    1. Talimata uygun ifa
    MADDE 505- Vekil, vekâlet verenin açık talimatına uymakla yükümlüdür. Ancak, vekâlet verenden izin alma imkânı bulunmadığında, durumu bilseydi onun da izin vereceği açık olan hâllerde, vekil talimattan ayrılabilir.
    Bunun dışındaki durumlarda vekil, talimattan ayrılırsa, bundan doğan zararı karşılamadıkça işi görmüş olsa bile, vekâlet borcunu ifa etmiş olmaz.
    2. Şahsen ifa, sadakat ve özen gösterme
    a. Genel olarak
    MADDE 506- Vekil, vekâlet borcunu bizzat ifa etmekle yükümlüdür. Ancak vekile yetki verildiği veya durumun zorunlu ya da teamülün mümkün kıldığı hâllerde vekil, işi başkasına yaptırabilir.
    Vekil üstlendiği iş ve hizmetleri, vekâlet verenin haklı menfaatlerini gözeterek, sadakat ve özenle yürütmekle yükümlüdür.
    Vekilin özen borcundan doğan sorumluluğunun belirlenmesinde, benzer alanda iş ve hizmetleri üstlenen basiretli bir vekilin göstermesi gereken davranış esas alınır.
    b. İşin üçüncü kişiye gördürülmesi hâlinde
    MADDE 507- Vekil, yetkisi dışına çıkarak işi başkasına gördürdüğünde, onun fiilinden kendisi yapmış gibi sorumludur.
    Vekil başkasına vekâlet vermeye yetkili ise, sadece seçmede ve talimat vermede gerekli özeni göstermekle yükümlüdür.
    Vekâlet veren, her iki durumda da vekilin kendi yerine koyduğu kişiye karşı sahip olduğu hakları, doğrudan doğruya o kişiye karşı ileri sürebilir.
    3. Hesap verme
    MADDE 508- Vekil, vekâlet verenin istemi üzerine yürüttüğü işin hesabını vermek ve vekâletle ilişkili olarak aldıklarını vekâlet verene vermekle yükümlüdür.
    Vekil, vekâlet verene tesliminde geciktiği paranın faizini de ödemekle yükümlüdür.
    4. Edinilen hakların vekâlet verene geçişi
    MADDE 509- Vekilin, kendi adına ve vekâlet veren hesabına gördüğü işlerden doğan üçüncü kişilerdeki alacağı, vekâlet verenin vekile karşı bütün borçlarını ifa ettiği anda, kendiliğinden vekâlet verene geçer.
    Vekilin iflası hâlinde vekâlet veren, bu alacağın kendisine geçmiş olduğunu iflas masasına karşı da ileri sürebilir.
    Vekâlet veren, vekilin kendi adına ve vekâlet veren hesabına edinmiş olduğu taşınır eşyanın iflas masasından ayrılarak kendisine verilmesini isteyebilir. Vekilin sahip olduğu hapis hakkından iflas masası da yararlanır.
    III. Vekâlet verenin borçları
    MADDE 510- Vekâlet veren, vekâletin gereği gibi ifası için vekilin yaptığı giderleri ve verdiği avansları faiziyle birlikte ödemek ve yüklendiği borçlardan onu kurtarmakla yükümlüdür.
    Vekil, vekâletin ifası sebebiyle uğradığı zararın giderilmesini vekâlet verenden isteyebilir. Ancak vekâlet veren, kusuru bulunmadığını ispat ederek bu sorumluluktan kurtulabilir.
    IV. Birlikte vekâlet verenlerin ve birlikte vekillerin sorumluluğu
    MADDE 511- Bir kişiye birlikte vekâlet verenler, vekile karşı müteselsil olarak sorumludurlar.
    Vekâleti birlikte üstlenenler, vekâletin ifasından müteselsil olarak sorumludurlar ve yetkilerini başkalarına devir hakları olmadıkça, vekâlet vereni, ancak birlikte yaptıkları fiil ve işlemleriyle borç altına sokabilirler.
    D. Sona ermesi
    I. Sebepleri
    1. Tek taraflı sona erdirme

MADDE 512- Vekâlet veren ve vekil, her zaman sözleşmeyi tek taraflı olarak sona erdirebilir. Ancak, uygun olmayan zamanda sözleşmeyi sona erdiren taraf, diğerinin bundan doğan zararını gidermekle yükümlüdür.
    2. Ölüm, ehliyetin kaybedilmesi ve iflas
    MADDE 513- Sözleşmeden veya işin niteliğinden aksi anlaşılmadıkça sözleşme, vekilin veya vekâlet verenin ölümü, ehliyetini kaybetmesi ya da iflası ile kendiliğinden sona ermiş olur. Bu hüküm, taraflardan birinin tüzel kişi olması durumunda, bu tüzel kişiliğin sona ermesinde de uygulanır.
    Vekâletin sona ermesi vekâlet verenin menfaatlerini tehlikeye düşürüyorsa, vekâlet veren veya mirasçısı ya da temsilcisi, işleri kendi başına görebilecek duruma gelinceye kadar, vekil veya mirasçısı ya da temsilcisi, vekâleti ifaya devam etmekle yükümlüdür.
    II. Hükümleri
    MADDE 514- Vekilin sözleşmenin sona erdiğini öğrenmeden önce yaptığı işlerden, vekâlet veren ya da mirasçıları sözleşme devam ediyormuş gibi sorumludur.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

düğün salonuna verilen kapora geri alınır mı

duyun kaporalari sozlesme metinleri

kapora geri alınır mı

verilen kapora geri alınır mı

http:www.hukuki.netshowthread.php102881-Dugun-iptali-kapora-geri-alinabilirmi

kapora iadesi fotografcilik

https:www.hukuki.netshowthread.php102881-Dugun-iptali-kapora-geri-alinabilirmi

kapora iadesi tüketici hakları

düğün salonu kapora

Tutulan dugun salonu iptal olur mu

dugun salonu kapora

kapora geri verilir mi

düğün salonu parası iadesi

düğün iptal oldu

tüketici hakları kanunu kapora

dugun iptal oldu dugun salonu parasini alabolir miuim

düğün salonu kaporası

salon kaporanin iadesi

dugun sozlesme parasi iade

dugunsalonukiralamasi kaparo

satilik dügün salonu almanyagelinlik kaporasi geri alinirmigelinlik senedi iptal olur mukapora geri ödenir misalon kaporasini geri almak
Forum