Merhabalar Saygı Değer Arkadaşlar Yardımcı Olurmusunuz Lütfen ,
2003-2004 eğitim ve öğretim yılında ÖSS’yi kazandım ve tercih ettiğim üniversiteye ( Bişkek Sosyalbilimler üniversitesi , Lengustik Tercüme Teorisi ve Pratiği bölümü , BİŞKEK/KIRGIZİSTAN ) yerleştim. Üniversitenin Özel Koşullar ve Açıklamalar kısmında 200.uncu Ve 176,ıncı maddeler mevcuttu.
200. Madde : Bu üniversitede eğitim ücretli olup, yıllık ücreti 600-700 ABD Doları arasında olacaktır. Eğitim ücreti iki taksitte ödenebilecektir. Hazırlık sınıfı vardır, ücreti 400 - 550 ABD Doları arasıdır. Hazırlık sınıfı öğretim süresi sütununda gösterilen yıllara dahil değildir. Öğretim dili Kırgızca ve Rusça olup, programa göre değişmektedir. Üniversitenin yurdu vardır, aylık ücreti 15 ABD Dolarıdır.

176. Madde : Kılavuzda yer alan bu Üniversiteye ait programlara ÖSYM tarafından yerleştirilen öğrencilerin alacakları diplomalara ilgili mevzuata göre diploma denklik belgesi verilecektir. Bu üniversitenin kılavuzda yer almayan diğer programlarından veya bu ülkedeki diğer üniversitelere ait programlardan mezun olanların diploma denklik başvuruları reddedilecektir. Bu ülkedeki yükseköğretim programlarına ÖSS sonucu yerleştirilmeyen kişilerin mezun olmaları halinde diplomalarına denklik belgesi verilmeyecektir. Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarında öğrenim görecek öğrencilerin öğrenciliklerini tanıtmaları, Milli Eğitim Bakanlığı veya yurtdışı temsilciliklerimizde öğrenci dosyası açtırmaları ve vize almaları gerekmektedir.(Bu Üniversite ve yaşam koşulları hakkında ayrıntılı bilgiye, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın www.yok.gov.tr internet adresinden ulaşılabilir.)

Nihayetinde 2010 yılında mezun oldum ve diplomamı denklik için YÖK’e gönderdiğimde,bana denklik verilemeyeceğini öğrendim.Nedeni ise 180.Madde ( 180.Madde benim öğrenim gördüğüm üniversitenin özel koşullar ve Açıklamalar kısmında mevcut değildir.Kırgızistandaki başka üniversitelerin özel koşullar ve Açıklamalar kısmında mevcut olması benim bundan sorumlu olduğum anlamına gelmez diye düşünüyorum.)

180. Madde : Bu programdan mezun olan öğrencilerin, diplomalarının denklik işlemlerinin yapılabilmesi için Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’ndan (KPDS) en az 70 puan almaları gerekmektedir.

Bunun üzerine YÖK ile bir kısır döngü yazışma sürecine girdik ve 180.Maddenin bizim özel koşullar ve Açıklamalar kısmında olmadığına dair yazıştık ama bu seferinde 176.Maddede “ÖSYM tarafından yerleştirilen öğrencilerin alacakları diplomalara ilgili mevzuata göre diploma denklik belgesi verilecektir.” Denmektedir. YÖK’ün beni sorumlu tuttuğu ilgili mevzuatlar ( Denklik Yönetmelikleri ) 11 Mayıs 2007 Cuma Sayı:26519 , 16 Eylül 2008 Salı Sayı:26999 , 6 Kasım 2010 Cumartesi Sayı:27751 , Oysaki ben ilgili mevzuatı , denklik yönetmeliğini hepsini inceleyerek seçmiştim bu üniversiteyi.2003-2004 eğitim öğretim döneminde sınava girdim Hukuken bildiğim kadarıyla bu demek oluyor ki yukarıdaki yönetmeliklerden önce yayımlanan bir yönetmelik varsa eğer ona tabii olmam gerekir.Diğer yönetmelikler gibi T.C Resmi Gazetede yayımlanan 22696 sayılı 14 Temmuz 1996 Pazar Yönetmeliğinden sorumlu olmam gerekmektedir.

Bu ayrıntıyıda YÖK kuruluna bildirdim ama halen beni diğer yönetmeliklerden sorumlu tutup sınava tabi olmam gerektiğini dile getiriyor.
22696 Sayılı 14 Temmuz 1996 , Pazar Denklik Komisyonu Kararı :
Denklik Komisyonu ve Denklik Kararı
Madde 4 — Diplomalarin on incelemesi Diploma Denklik Komisyonunca yapilir, komisyonca oluşturulan öneriler Yükseköğretim Yürütme Kurulu Kararı ile kesinleşir.
Diploma Denklik Komisyonu, Yükseköğretim Kurulu Başkani tarafından görevlendirilen Yükseköğretim Yürütme Kurulu üyelerinden birinin başkanlignda, Milli Komiteler Üst Kurulu tarafından önerilen kişiler arasindan Yükseköğretim Genel Kurulu tarafından seçilen en az 2 ögretim üyesinden oIuşur. Sözkonusu komisyon gerektiği kadar alt komisyonlar kurabilir.
Yapılan incelemeler
Madde 5 — Diploma denklik komisyonunca,
a) Belgelerin orijinal olup olmadığı, üzerlerinde kazıntı, silinti ve benzeri tahrifatın bulunup bulunmadığı,
b) Belgelerin başvuran kişiye ait olup olmadığı,
c) Diplomayı veren üniversite veya yükseköğretim kurumunun ve eğitimin yapıldığı proğramın tanınmış ve itibarlı bir kurum ve program olup olmadığı,
d) Diplomanın alındığı eğitim programının Türkiye'deki üniversitelerde verilmekte olan hangi düzeydeki egitim programları ile eş değer olduğu,
araştırılır.
Diplomanın, uluslararası düzeyde veya ikili anlaşmalarla tanınan bir üniversiteden alınmış olmasına rağmen, eğitim programının türü, niteliği, düzeyi konusunda tereddüte düşüldüğü durumlarda, kişiden üniversitenin resmi kataloğu ve ek belgelerle birlikte eğitimin yapıldığı ülkede hangi tarihlerde bulunmuş olduğunun, pasaport veya diğer belgelerle kanıtlanmasi istenir. Gerekirse o ülkedeki Türk Eğitim Müşavirliğinin veya Eğitim Ataşeliğinin gorüşlerine başvurulur ve ihtiyaç halinde belgeler bir yükseköğretim kurumuna incelettirilerek gorüş alınır.
İncelemelerin Sonuçları
Madde 6 — Akademik belgelerin orijinal olmadığı, üzerinde tahrifat yapıldığı veya belgelerin kişiye ait olmadığı tespit edildiğinde denklik işlemi yapılmaz ve bu kişiler hakkında yasal işlem yapılmak üzere Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulur.
Yapılan incelemeler sonucunda;
a) Önlisans diplomalarının denklik işlemleri kabul veya ret şeklinde bir karara bağlanır. Kabul edilenlere denklik belgesi verilir.
b) Lisans diplomalarının denklik işlemlerinde, diplomanın alındığı kurumun uluslar¬arası veya ikili anlaşmalarla tanınmış; bir kurum olduğu, egitimin yapıldığı programın Türki¬ye'deki benzeri eğitim programına denk olduğu, eğitim düzeyi ve öğrenim alanı açıkça tes¬pit edilenlere "denklik belgesi" verilir.
Ancak lisans eğitimi düzeyi ve içeriği konusunda bir tereddüt hasıl olduğunda oğrenci, usul ve esasları Yükseköğretim Kurulunca belirlenen ve bir sınıf geçme, ders geçme sınavı niteliğinde olmayan ancak öğrencinin almış olduğu derslerin kapsamının ve öğrencinin kazanması gereken en az bilgi düzeyinin tespitine yönelik özel bir "seviye tespit sınavı"na da tabi tutulabilir. Bu sınav ve belgelerin birlikte değerlendirilmesi sonucunda aşağıdaki hususlardan birine karar verilir.
1 - Lisans diplomasının denkliği kabul edilenlere denklik belgesi verilir.
2 - Eğitim düzeyi önlisans düzeyinde olduğu tespit edilenlere önlisans diploması denklik belgesi verilir. Bu kişilerden dileyenler Türkiye'de lisans denklik tamamlama programına devam edebilirler.
3 - Eğitim düzeyi üniversiteler bir eğitime denk görülmeyenlerin talepleri reddedilir ve herhangi bir denklik belgesi verilmez.
c) Yüksek lisans denklik işlemleri kabul veya ret şeklinde karara bağlanır. Kabul edi¬lenlere denklik belgesi verilir.
d) Kişilerin, her ne ad altında olursa olsun yurtdışından açık, ekstern, giyabi eğitim gibi devam zorunluluğu bulunmayan bir eğitim-öğretim sonunda aldıkları sertifika veya diplomalara denklik verilmez.
Modern eğitim teknolojileri kullanılarak eğitim veren "uzaktan eğitim" programlarının tanınmışlığı Yükseköğretim Kurulu’nca ayrıca incelenerek karara bağlanır.

Bu yönetmeliğe ( 14 Temmuz 1996 Pazar , 22696 Sayılı Resmi Gazete ) göre benim denklik almamda bi sorun olmadığı açıkça ortadadır ama YÖK’ün neden beni süründürdüğüne akıl sır erdiremiyorum ve üç yıldır denklik bekliyorum