+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.

Konu: Magazada isi gider paylasimi

Magazada isi gider paylasimi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    konya
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Angry Magazada isi gider paylasimi

Merhabalar,
    240 ² site icinde dükkanim var. Kömürlü kaloriferden dogalgaza gecis yapilacakken 1 kisi haric herkez bireysel istedi o kisi ise hukukcu ben istemedigim müdettce olmaz % 100 oy gerek bireysele gecis icin dedi. Mantigim almadi arastirdim ama bulundugum yöredeki dogalgaz firmasinin kararlari öyle imis, mecburen herkez kabul etti. Merkeziye gecildi benim dükkan in 5 tapusu oldugu icin karsima 5 abonmanlik 5 baglanti payi vesaire toputopuda 5 petek var magazada suana kadar bana 20bin TL mal oldu, devamida gelecek zannederim.

Bu kisi magazanin üstünde oturuyor magazam bos oldugu halde bana kalorifer yakmak zorunda oldugmu aksi takdirde alttan soguk geldigni, yakmazsam zorla girip acacaklarini magazam bosta olsa en az 15 derecenin üstünde olmasi gerektigni söylüyorlar. Suana kadarda isi ölcer takdirmadilar ses yok yani isteyen yok herkez hukukcu beyin ipoteginde zannediyorum. Yani ben istersem isi ölcer takmak zorundalarmi? Magazam bos oldugu mühletce kaloriferlerimi tamamen kapatabilirmiyim. Sene sonunda ödedigim fazla parami geri alma imkanim varmi.

Bunlar yetmiyormus gibi magaza 2 daire büyüklügünde diye asansörü hic görmedigim halde 2 asansör, 2 kapici, bütün giderleri 2 aliniyor tektif ettigim halde kimse den tik yok yani herkez sadece kendini düsünüyor. Bu konuda yapacak birseyim yok biliyorum. Kaloriferden ayirin dedigim halde bunuda kabul etmiyorlar kalorifer konusunda birseyler yapilabilecegni zannediyorum ama bu seferde avukar bey asagidan soguk gelir diye hayir deyip milleti kendi yanina aliyor. Yardimci olursaniz sevinirim.

Hukuki NET Güncel Haber

Magazada isi gider paylasimi konulu yargıtay kararı ara
    Magazada isi gider paylasimi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Magazada isi gider paylasimi

Sizin açınızdan çok iç açıcı değil muhakkak, ancak söylediklerinin hepsi doğru.
    Ancak "2 daire büyüklüğünde diye" 2 katı alınmaz. Bunun için bağımsız bölüm başına ya da arsa payı başına alınmalı diye biliyorum.
    Ortak yerlerde ısı yalıtımı dışa karşı. İçte yalıtım yok. Dolayısı ile eğer bir kişi bağımsız bölümünü ısıtmazsa, ona bitişik olanlar gereğinden fazla enerji harcamak zorunda kalırlar. Dolayısı ile "15 derece" kuralını teknik açıdan doğru buluyorum.

Nerede
    .
    İletiler
    1.381
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Metin metin rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhabalar,
    240 ² site icinde dükkanim var. Kömürlü kaloriferden dogalgaza gecis yapilacakken 1 kisi haric herkez bireysel istedi o kisi ise hukukcu ben istemedigim müdettce olmaz % 100 oy gerek bireysele gecis icin dedi. Mantigim almadi arastirdim ama bulundugum yöredeki dogalgaz firmasinin kararlari öyle imis, mecburen herkez kabul etti. Merkeziye gecildi benim dükkan in 5 tapusu oldugu icin karsima 5 abonmanlik 5 baglanti payi vesaire toputopuda 5 petek var magazada suana kadar bana 20bin TL mal oldu, devamida gelecek zannederim.

Bu kisi magazanin üstünde oturuyor magazam bos oldugu halde bana kalorifer yakmak zorunda oldugmu aksi takdirde alttan soguk geldigni, yakmazsam zorla girip acacaklarini magazam bosta olsa en az 15 derecenin üstünde olmasi gerektigni söylüyorlar. Suana kadarda isi ölcer takdirmadilar ses yok yani isteyen yok herkez hukukcu beyin ipoteginde zannediyorum. Yani ben istersem isi ölcer takmak zorundalarmi? Magazam bos oldugu mühletce kaloriferlerimi tamamen kapatabilirmiyim. Sene sonunda ödedigim fazla parami geri alma imkanim varmi.

Bunlar yetmiyormus gibi magaza 2 daire büyüklügünde diye asansörü hic görmedigim halde 2 asansör, 2 kapici, bütün giderleri 2 aliniyor tektif ettigim halde kimse den tik yok yani herkez sadece kendini düsünüyor. Bu konuda yapacak birseyim yok biliyorum. Kaloriferden ayirin dedigim halde bunuda kabul etmiyorlar kalorifer konusunda birseyler yapilabilecegni zannediyorum ama bu seferde avukar bey asagidan soguk gelir diye hayir deyip milleti kendi yanina aliyor. Yardimci olursaniz sevinirim.
    öncelikle ISI pay ölcer takilsin 15 derece o zaman mecburiyet.

Vatandaş 'ısı ölçer'i unuttu
    Doğalgaza yeni zam geleceğine dair haberler, 'ısı pay ölçer' cihazlarını yeniden gündeme getirdi.

Yasal zorunluluğa rağmen Türkiye'deki dairelerin sadece yüzde 20'si bu cihazı taktırdı. İlgisizlik Çevre Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Bakanlık, yeni yönetmelikle para cezalarını uygulamayı hedefliyor. Uzmanlar ise 'Havalar soğudukça komşu kavgaları artacak' diyor

Havaların soğuyup kaloriferlerin yanmaya başlamasıyla yeni bir sorunumuz olacak. Çünkü 2 Mayıs 2012'de 'zorunlu hale gelen' sistemle ısınan apartmanlarda ısı pay ölçer uygulaması yeterli ilgiyi görmedi. Yasal süre dolmasına karşın bugüne kadar 2 milyona yaklaşan daireden sadece yüzde 20'sinin bu sisteme geçtiği belirtiliyor. Isı pay ölçer üreten ve uygulayan şirketlerin yöneticileri 'Kaloriferler yanmaya başladıktan sonra sıkıntı ve tartışmalar da artacak. Apartmanlar eylül-ekim ayında ellerini çabuk tutup bu sisteme geçmeli' uyarısı yapıyorlar. Vatandaşların çoğu bu yeni uygulamadan habersiz, bilgi sahibi olanların önemli bir bölümü de ya yöneticiyi ya da komşularını ikna edemiyor. Ancak yasa, kat sakinlerine çeşitli haklar sunuyor. En etkili yaptırım aidat parasını ödememe. Kat sakinleri, yakıt aidatı toplayan yöneticiyi 'haksız aidat topluyor' diyerek mahkemeye verebilir. Bu durumda da yöneticiye yasaya muhalefet suçundan 1.600 lira para cezası uygulanabilir...

SÜRE UZATIMI YOK

AKŞAM'A konuşan Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Daire Başkanı Erdal Çalıkoğlu, yasanın çıkış tarihinin 2007 yılı olduğunu anımsatarak 'Bakanlık olarak 5 yıl geçiş süresi tanıdık ve Mayıs ayında bu süre bitti. Sisteme olan ilgi az, vatandaş sürenin uzatılacağını bekledi ancak böyle bir karar yok, uzatım kesinlikle olmayacak. Vatandaşlar bir an önce, kaloriferler yanmadan bu sisteme geçsinler. Çalıkoğlu, işleyişi şöyle anlattı: İTİRAZ EDENE DE CEZA VAR Apartmanlar toplantı yapıp karar almak zorunda. Toplantıda çoğunluk kabul ederse otomatikman ısı pay ölçer kurulur. Çoğunluk kabul etmezse, kimlerin itiraz ettiği de karar defterine yazılır. İtiraz eden, yasa karşısında sorumlu duruma düşer. Dairesine ısı pay ölçer taktırmak isteyen kişi yasal yollara başvurursa itiraz eden herkes ceza alır.

MALİYETİ 500-600 TL

DAF Enerji Satış Müdürü Sibel Taşdemiroğlu: 'Araya yaz girince unutuldu, yaptıran sayısı çok az. Vatandaşlar süre uzatımı bekliyor. 30 daireli apartman için montaj süresi sadece 1 gün. 5-6 petekli bir daire için maliyet 500-600 TL arasında. Zaten şirketlerin çoğu taksit de yapıyor.' Şirketleri kim denetleyecek? SİSTEMİ kullanmak için 5 yıl süre verilmiş olmasına karşın yasal boşluk sayısı çok fazla. Isı pay ölçer üretip bayileri aracılığıyla satışını yapan Honeywell yetkilileri 'Sistemi üreten ve uygulayan şirketlerin denetimi de boşlukta. Avrupa standartlarını referans alan çok sayıda uygulama yasalaştırıldı ancak hem uygulamada hem de denetiminde boşluklar var. Bunların giderilmesi, sistemi olan ilgiyi de artıracak ve amacına da ulaştıracak' yorumunu yapıyor.

ENVER'den Taner Yıldız'a: 'İzin verin biz denetleyelim'

ENVER Derneği İstanbul Şube Başkanı Rasim Mazlum: Enerji verimliliği için önemli bir yenilik. Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) olarak destekliyoruz ancak aksaklıklar var. Enerji Bakanı Taner Yıldız görüştük ve dernek olarak sistemin koordinasyonunu sağlamaya talip olduğumuzu ilettik. Vatandaş, yönetici, üretici ve uygulayıcı firmalar ile kamunun buluştuğu bir hakem platformu görevini dernek olarak üstlenebiliriz.'

Bakanlık yeni bir yönetmelik hazırlıyor

SİSTEMİ Enerji Bakanlığı başlattı ancak şimdi sorumluluk Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda. Bakanlık da sistemin yeterli ilgiyi görmemesi üzerine var olan eksiklikleri giderecek yeni bir yönetmelik üzerinde çalışıyor. Isı pay ölçer üreten ve uygulayan firmaların denetimini ve kontrolünün esaslarını belirleyecek olan bu yönetmeliğin bir ay içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor. Yönetmelik ile her ilin valiliğinde bu işten sorumlu bir merkez oluşturulacak. Bu merkez hem vatandaşların başvuracağı bir fonksiyona sahip olacak hem de denetimleri yapacak. Apartmanların sisteme geçip geçmediklerini de denetleyecek olan bu birimle ısı pay ölçerin kullanımının yaygınlaşması hedefleniyor.

Isı pay ölçer nedir?

Her radyatöre monte edilerek dairenin toplam ısı harcamasını hesaplayan sistem. Buna göre de gider paylaşımı sağlanıyor.

Kombiden farkı ne?

Pay ölçerli sistemde her daire en az 15 derece sıcaklıkta tutulmalı. Kombili binada komşular kombisini kullanmadığı zaman ısıtma daha zorlaşıyor. Ödenen para da artıyor.

Radyatör kapalı olsa para ödeniyor mu?

Bu sistemde radyatörleri tamamen kapatamazsınız. Yönetmeliğe göre evin sıcaklığı 15 derecenin altına düşürülemez.

Termostatik zorunlu mu?

Termostatik vana, istenilen sıcaklığa ulaştığında devreye girer ve sıcak su akışını keser. Böylece tasarruf yapılmış olur.

Okuma nasıl yapılır?

Okuma için eve girilmez. Sayaçlar, görevlilerin el bilgisayarına sinyal gönderiyor. Toplanan veri, anlaşmalı şirketin veri merkezine iletiliyor.

Açık ya da kapalı olduğu görülüyor mu?

Her radyatöre monte edilerek dairenin toplam ısı harcamasını hesaplayan sistem. Buna göre de gider paylaşımı sağlanıyor.

Kimin ne kadar ödediği bilinecek mi?

Okuma sonrası oluşturulan özet rapor apartman duyuru panosundan en az 3 gün süre ile ilan edilmek zorunda.

Parayı kim bölüştürüyor?

Destek veren şirketlerin sunduğu yazılım programı hizmeti aracılığıyla otomatik olarak hesap yapılır.
    Konu Hakkaniyetli tarafından (06-01-2013 Saat 01:32:57 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    konya
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sizin açınızdan çok iç açıcı değil muhakkak, ancak söylediklerinin hepsi doğru.
    Ancak "2 daire büyüklüğünde diye" 2 katı alınmaz. Bunun için bağımsız bölüm başına ya da arsa payı başına alınmalı diye biliyorum.
    Ortak yerlerde ısı yalıtımı dışa karşı. İçte yalıtım yok. Dolayısı ile eğer bir kişi bağımsız bölümünü ısıtmazsa, ona bitişik olanlar gereğinden fazla enerji harcamak zorunda kalırlar. Dolayısı ile "15 derece" kuralını teknik açıdan doğru buluyorum.

Ya böyle birsey olurmu benim mantigim almiyor. Benim evimde nekadar yakacagma ben karar veririm komsum isinmiyormus banane. Herkezin cebi ayri, biz insaniz kene degilki baskalarinin sirtindan gecinelim. O zaman isi ölcer takmaya gerek yok. Zaten herkezde kim fazla yakacak yarisinda. Kimse yanlis anlamasin galiba bizim millet olarak sicak kanli olmamiz sicagi sevdigmizden. Ama sapkamizi alip karsimiza koyalim. Dogal gaz demek döviz demek disa giden döviz demek. Inanin suan oturdugum evde isi ölcer gelmeden önce komsum tuvaleti bile hep sicak tutar ama camida hep acik tutardi, ne zaman isi ölcer geldi cam kapandi tuvaletin kaloriferide kapandi. Tabii bu arada hepimiz tasarruf ettik aylik 250 tl olan yakit, isiölcerlerin takilmasi ise 150 TL düstü. Ama benim bulundugum evde kimse yakma zorunlulugunda degil yani en az 15 felan diye birsey yok. Tasarruf budur. Zaten ben herseyden önce (herkezin kendi bilecegi) kendi vicdanimda sorumluyum. Daha cok isinmak isteyen daha cok petek dösetir alet ölcüyor yaktigi kadar öder. Benim vicdanim bunu kabul etmiyor yaaa.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İşte bu sebepler yüzünden, bana "çadır mı 120 metrekare son model daire mi" deseler, ben çadırı yeğlerim.
    Param yoksa sarınırım battaniyeme, otururum. Elektriğim kesilirse ay ışığıyla aydınlanırım.
    Ama böyle "sosyal" yaşayınca, ne yazık ki bir takım ortaklıklar oluyor. Olmak zorunda da.

Nerede
    konya
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İşte bu sebepler yüzünden, bana "çadır mı 120 metrekare son model daire mi" deseler, ben çadırı yeğlerim.
    Param yoksa sarınırım battaniyeme, otururum. Elektriğim kesilirse ay ışığıyla aydınlanırım.
    Ama böyle "sosyal" yaşayınca, ne yazık ki bir takım ortaklıklar oluyor. Olmak zorunda da.

Ortakliklar olmak zorunda anliyorum, ama bu kaloriferde yani bunun kanundaki yeri böyle ise insanlari sadece harcaya sevk ediyor. Artik ilk toplantida bende deyim elektrik ve suyu tek saatten kullanak. Icimizde ay isiginda yasayanlar var(Sözüm size degil, ki bu sekilde yasamakta zenginde olsalar fakirde insanlarin özel yasam tarzidir saygi duyarim) suya alerjisi olanlar var beles olursa tedavisi kolay olur falan Benim sicak kanli komsularim.

Yani sözün kisasi dostum bu sekilde deniliyorki benim cebime ayda 10 bin giriyor seninkine sadece bin giriyor beni ilgilendirmez yakacan benim dört kösem sicak olacak sende benimle beraber isin ayni parayi öde mutfakdaki dolabin beni ilgilendirmez. Ama bilmiyorlarki ac insan üsür.

Saygilar...

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

KALORİFERDE ISI ÖLÇER

Forum