+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: Toplu Sms Gönderimi

Toplu Sms Gönderimi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    ankara
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Toplu Sms Gönderimi

Merhaba arkadaşlar,
    2 gündür uyuyamıyorum bende size danışmak istedim.
    Bir toplu sms sitem var.,sitede başlıklı sms ve başlıksız sms adında 2 grup sms gönderim şekli var ve sitenin en altında ise

T.C. Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) 'dan İşletmeci Yetkilendirmesine Sahip **** İletişim Hizmetleri Ltd. Şti.. ad ve hesabına sunulmaktadır, şeklinde bir ibare geçmektedir.
    **** olan yerde ana şirket ismi yazıyor,çünkü sms alımlarını onlardan yapıyorum.

Kısacası ana firma bana bayilik verdi,onların aracılığıyla firmalara sms satıyorum,onlar bana fatura kesiyor ve gelen faturalar bir şahıs şirketine ait adrs farklı vs.. - ben ise üstüne karımı koyup satıp musterime fatura kesiyorum.
    Şu ana kadar 1 firmaya başlıklı sms sattım ve imza sürküsü,kimlik fotokopisi ve başlıklı smsde gidecek smslerde başlık seçimi için bir form doldurup bana fax ile ilettiler,bende bunları ana firmaya faxlıyorum çünkü onlar istiyor bu belgeleri. ancak formda gene **** iletişim hizmetleri adına başlık bu olsun şeklinde bir ibare var,yani gene benim şirket ismim geçmiyor.

BTK dan uyarı gelmiş benim sitemi sormuşlar ana şirkete benim sitemde başlıksız sms ibaresi olduğu için suç oluyormuş ve yetkilendirme belgem olmadığı için ben suçlu duruma düşüyor muşum.ana şirket beni aradı. bende hemen sitemi kapattım.

Ana firma yetkilisyle konuşurken ağzından kaçırdı zaten faturalar bizim adımıza değil ! dedi,adamlar sahtekar ve bende kanunları bilmediğim için çok zor duruma düşeceğim.
    sadece 1 kişiye satış yaptım

ancak bu firma bu sitenin açılışına kadar biliyorlardı,herşeylerden haberi var.bu durumda para cezası vs.. almam mümkün müdür arkadaşlar?

Şimdi bazı arkadaşlar ceza gelebilir diyorlar.Bu konudaki yorumlarınız nedir arkadaşlar...

Hukuki NET Güncel Haber

Toplu Sms Gönderimi konulu yargıtay kararı ara
    Toplu Sms Gönderimi konulu hukuk haber
    Konu SeyyaQ tarafından (13-12-2012 Saat 10:34:55 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Toplu Sms Gönderimi

5809 sayılı EHK 60. maddesi 4. fıkrasına göre başlıksız sms satışı yapmak YASAKTIR.

Kimin adına hizmet verdiğinizin bir önemi yoktur.

Btk tarafından işletmeci yetkisi verilen firma da başlıksız sms satışı yapamaz.

Başlıksız sms operatörün kampanya olarak bireylere verdiği bir kontör ü açık hat olarak temin edip bunu ticari amaç ile kullanmaktır.

Bu sebeple 1000 günden 10.000 güne kadar adli para cezası ile cezalandırılmanız gerekir.

İşletmeci size bayilik vererek yasal yani başlıklı sms satışında aracılık etmenize olanak sağlar bunun dışında bir satış yapmanıza izin veremez
    öyle bir yetkisi yoktur.

Sizin web sitenizi kapatmanız çok önemli bir konu değildir, sonuçta BTK tespitlerini yaparak idari olarak davanızı açmaktadır.

Savcılıkta suç unsuruna göre işlem yapacaktır.

haberleşme kanunu yandaki linkten bulabilirsiniz http://www.avrasyatelekom.com/dosyal...sme_kanunu.pdf

Bu sizin düştüğünüz durumun herkese örnek olması gerekir, bir daha sizde başlıksız toplu sms satışı yapmaz ve bu tür durumlarla karşı karşıya kalmazsınız.

Elektronik haberleşme kanununda maddeler çok açıktır, şuana kadar işlem uygulanan 100 den fazla web sitesi mevcuttur, umuyoruz ki başlıksız toplu sms gönderenlere çok daha ağır cezalar uygulanır ve sektör rahat bir nefes alır.

Alıntı SeyyaQ rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba arkadaşlar,
    2 gündür uyuyamıyorum bende size danışmak istedim.
    Bir toplu sms sitem var.,sitede başlıklı sms ve başlıksız sms adında 2 grup sms gönderim şekli var ve sitenin en altında ise

T.C. Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) 'dan İşletmeci Yetkilendirmesine Sahip **** İletişim Hizmetleri Ltd. Şti.. ad ve hesabına sunulmaktadır, şeklinde bir ibare geçmektedir.
    **** olan yerde ana şirket ismi yazıyor,çünkü sms alımlarını onlardan yapıyorum.

Kısacası ana firma bana bayilik verdi,onların aracılığıyla firmalara sms satıyorum,onlar bana fatura kesiyor ve gelen faturalar bir şahıs şirketine ait adrs farklı vs.. - ben ise üstüne karımı koyup satıp musterime fatura kesiyorum.
    Şu ana kadar 1 firmaya başlıklı sms sattım ve imza sürküsü,kimlik fotokopisi ve başlıklı smsde gidecek smslerde başlık seçimi için bir form doldurup bana fax ile ilettiler,bende bunları ana firmaya faxlıyorum çünkü onlar istiyor bu belgeleri. ancak formda gene **** iletişim hizmetleri adına başlık bu olsun şeklinde bir ibare var,yani gene benim şirket ismim geçmiyor.

BTK dan uyarı gelmiş benim sitemi sormuşlar ana şirkete benim sitemde başlıksız sms ibaresi olduğu için suç oluyormuş ve yetkilendirme belgem olmadığı için ben suçlu duruma düşüyor muşum.ana şirket beni aradı. bende hemen sitemi kapattım.

Ana firma yetkilisyle konuşurken ağzından kaçırdı zaten faturalar bizim adımıza değil ! dedi,adamlar sahtekar ve bende kanunları bilmediğim için çok zor duruma düşeceğim.
    sadece 1 kişiye satış yaptım

ancak bu firma bu sitenin açılışına kadar biliyorlardı,herşeylerden haberi var.bu durumda para cezası vs.. almam mümkün müdür arkadaşlar?

Şimdi bazı arkadaşlar ceza gelebilir diyorlar.Bu konudaki yorumlarınız nedir arkadaşlar...

Nerede
    Kayseri
    İletiler
    1.135
    Blog yazıları
    144
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Başlıklı sms, başlıksızından yanılmıyorsam daha pahalı bir hizmet... Eğer bu doğru ise görünen o ki yapılan düzenleme güç ve imkan sahiplerini koruma amaçlı çıkmış...

Fakat bir de ÇİN diye bir gerçek var!

Ne alaka mı?

Kapitalizmin en büyük korkusu sonradan olma dava sahibi kapitalistlerdir...

Bu da alakasız oldu ise, sözü uzatmaya gerek yok demektir...

Nerede
    istanbul
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Verdiğiniz cevabın konu ile bir ilgisi bulunmuyor,

Başlıklı sms daha pahalı başlıksız sms ucuz diye bir yanılgı içerisindesiniz.

Başlıksız sms diye litaratürde bir uygulama bulunmuyor.

Bu sadece merdivenaltı firmaların operatörün verdiği kampanyalı sms leri ticari şekile dönüştürüp mevzuat ve kanunlara aykırı hareket etmesi sonucu
    kendi kendilerine çıkardıkları bir sistemdir.

Dolayısı ile sistem güç ve imkan sahibini korumuyor. Serbest piyasa diye bir şey var.

Örneğin biz Avrasya Telekom olarak üç büyük operatörün %50 daha uygun fiyatına toplu sms satışı yapıyoruz.

Ancak siz birilerinin adına kanunsuz bir şekilde açılmış gsm hatlarından kampanyaya katılarak buna bir yazılım uydurup bunu pazarlarsanız

pekala suç işlemiş olursunuz, burada kanun koyucunun yaptığı uygulama tamamen doğrudur.

Toplu sms ile reklam yapmayı planlayan bir şirket alfanumeric olarak bir başlık tanımlar, belgelerini operatöre verir ve yasal olarak iletişim kurmuş olur.

Öte yandan kanunlara uygun olmayan bir biçimde kimliğinizi vererek siz bir gsm hattı çıkardığınızda, ardınızdan o bayi sizin adınıza bir kaç gsm daha çıkarıp bunu satar ve bu haberiniz olmadan sahibi olduğunuz hatlardan toplu sms gönderilirse bunun neresi yasal dır ?

5809 sayılı kanun da açık yazıldığı üzere iletişim i sadece btk nın lisans verdiği işletmeciler sağlayabilir

bunu sağlarken de kanun nizam ve mevzuata uygun davranmak zorundadır.

100 tl ye 10.000 sms gönderimi size mantıklı geliyor mu ?

RAT btk.gov tr de bulunmaktadır, sonlandırma ücretleri, alt yapı maliyetleri, bağlantı fiyatları ortadadır.

Dolayısı ile bir hizmet veya malı alırken tüketicinin fiyatının makul olmadığını düşündüğünde uzak durması en mantıklı olanıdır.

Bu tıpkı 6 kg bal 100 tl ye yanında saat hediyesi gibi kandırmacanın benzeridir.

Toplu sms kullanıyorsanız gönderen kısmında tanımlanabilir bir başlığın olması mecburidir, bunun dışındaki gönderimler cezai müeyyideye tabidir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Bilişim Uzmanı
    Cenk KURT

Alıntı İsmail Arslan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Başlıklı sms, başlıksızından yanılmıyorsam daha pahalı bir hizmet... Eğer bu doğru ise görünen o ki yapılan düzenleme güç ve imkan sahiplerini koruma amaçlı çıkmış...

Fakat bir de ÇİN diye bir gerçek var!

Ne alaka mı?

Kapitalizmin en büyük korkusu sonradan olma dava sahibi kapitalistlerdir...

Bu da alakasız oldu ise, sözü uzatmaya gerek yok demektir...

Nerede
    Türkiye
    İletiler
    1.574
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Suçu bilmemek her ne kadar berat nedeni olmasa da etkin pişmanlık ve suçu terk etmeniz taban cezanın indiriminde etken olabilir haberi olmayanlar suç duyurusunda bulunmadığı sürece hükmün açıklanması geri bırakılmıyor mu? Bilemiyorum.
    Siz Sayın Avrasya telekom reklam yazı tarzınızla adaşımı haklı çıkarır gibisiniz (yanlış anlamayın suç suçtur bilgilendirmeniz de güzel ama vicdanda vicdandır). Bırakın adam zaten pişman sitesini de kapatmış belki suç işlediğini bile bilmiyor.

- - - Updated - - -

Suçu bilmemek her ne kadar berat nedeni olmasa da etkin pişmanlık ve suçu terk etmeniz taban cezanın indiriminde etken olabilir haberi olmayanlar suç duyurusunda bulunmadığı sürece hükmün açıklanması geri bırakılmıyor mu? Bilemiyorum.
    Siz Sayın Avrasya telekom reklam yazı tarzınızla adaşımı haklı çıkarır gibisiniz (yanlış anlamayın suç suçtur bilgilendirmeniz de güzel ama vicdanda vicdandır). Bırakın adam zaten pişman sitesini de kapatmış belki suç işlediğini bile bilmiyor.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Adaşınızı haklı çıkaran bir konu bulunmuyor öncelikle, suçtan terk ettiğini nereden anladınız bilemedim,

Kendisine ceza uygulanarak erişimi kısıtlanmış olan birisi suçtan terk etmiş sayılmaz.

Biz reklam yapmıyoruz kamuoyunu bilgilendiriyoruz.

Siz bir modem , çokça kaç sahte gsm çıkararak bu işi yapmanın kanuna uygun olduğunu savunur gibisiniz.

Ülke hukuku kesin ve nettir. Toplu sms sadece yetkili ve originatörlü yani başlıklı şekilde yollanabilir bunun dışında başlıksız sms gönderilemez.

kanunu bilmiyorum diyerek adam öldürmek gibi trajikomik bir yanıtınız olmuş, kanunu bilmeden bir işe kalkışılmamalıdır, mantıklı olarak

Alıntı ismail32 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster

- - - Updated - - -

Nerede
    Kayseri
    İletiler
    1.135
    Blog yazıları
    144
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı cenkwolf rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Adaşınızı haklı çıkaran bir konu bulunmuyor öncelikle,
    Somut olayınız ile ilgili hukuksal bir cevap vermedim. Vahşi kapitalizmi yerdim. Kapitalistlere -bedavadan- bir kelime bile bilgi vermenin vicdana koyacağı kanaatindeyim.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı İsmail Arslan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Somut olayınız ile ilgili hukuksal bir cevap vermedim. Vahşi kapitalizmi yerdim. Kapitalistlere -bedavadan- bir kelime bile bilgi vermenin vicdana koyacağı kanaatindeyim.
    Pek anlaşamıyoruz sanırım. Kapitalizm i savunmak veya yermek ayrı bir şey,

Ülke hukuku rekabet kanunlarına uymamak ayrı bir şey.

Yani siz diyorsunuz ki bir kişi gidip sizin üzerinize gsm çıkarıp bunu suç aleti olarak örneğin dolandırıcılıkta kullanabilir.

oysaki yetkili yerden yapılan toplu sms gönderiminde böyle bir şey söz konusu değil, tüm bilgileriniz kayıt altına alınır dolandırıcılık yaparsanızda yetkili mercii tarafından yargılanırsınız.

Oysa kaçak sms te böyle bir şey yok, al gülüm ver gülüm

Siz bir firma dünyalar kadar yatırım yapacak, istihdam sağlayacak ve en önemlisi hukuk a uygun çalışmak isteyenlere bayilik vererek beş kuruş yatırımsız para kazanmasını sağlayacak ve burada kapitalizm i suçlayacaksınız.

Bende şapkanızı önünüze koyup düşünün.

bir tarafta herşeyi nizami yaparak çalışan firma + bayilik sistemi ile kendinden fazla bayisine kazandıran.

öteki tarafta kaçak gsm hattı çıkarıp, yasa dışı bir şekilde sms gönderen vergi vermeyen bir yere bağlı olmayan bir merdivenaltı kuruluşu

söz mantığın olsa gerek...

8 tl ye 10.000 sms al bunu 100 tl ye vergisiz sat

300 tl ye 10.000 sms i mal et onca yatırım yap 480 tl ye vergiler dahil sat

aradaki uçurumu görebiliyormusunuz ? yoksa kapitalizm e mi saldıracaksınız bu konuda kapitalizm ile alakalı bir durum yoktur

adaletsizlik vardır her açıdan bakıldığında

Nerede
    istanbul
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Toplu SMS te kanunlar biraz değişti. Örneğin artık 1 milyon Tl sermayesi olmayan ve TİB ile Cdr kayıt arabağlantısı yapmayan firmalar lisanslarını kaybedecek ve yeni lisans alamayacaklar. Artık bu tip konularda bilgi sahibi olarak işe kalkışılması taraftarıyım. http://www.globalhaberlesme.com web sitesini takip ederek güncel konularda bilgi edinebilirsiniz.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

toplu sms yasaklandı

yasal toplu sms

toplu sms yasağı

sms gönderimi kanun

toplu sms satmak

basliksiz sms evrak

toplu mesaj atmak yasak mı

sms ile ilgili mevzuat

toplu sms reklam gonderimi için nerden izin alınır

toplu sms ile ilgili yasa

toplu sms cezası

toplu sms gönderimi kanunu

toplu sms kanunu

toplu sms göndermek yasal mı

btk toplu smsmesaj cekme kanunuticari sms gondermek yasskmitoplu mesaj cezabaşlıklı sms gönderme yasalmıtoplu mail adresi satışı yasal mımsj atmak yasakmibelediyenin izinsiz mesaj atmasi sucmureklam sms ceza yasası ne zaman 18 istenmeyen sms kanunhttp:www.hukuki.netshowthread.php101926-Toplu-Sms-Gonderimi
Forum