Kooperatifle yapılan bir kat karşılığı inşaat sözleşmesinde konu olan arsa paylı mülkiyete tabi olup, pay sahibi herkes ile anlaşılamıştır.

Kooperatif diğer vatandaşlarda anlaşsın diye arsa üzerinde anlaşma yapan arsa sahiplerinin gecekondularını yıkıyor. Tapu kaydına sadece sözleşme şerhi veriliyor tapu devri yapılmıyor.

Daha sonra aynı kooperatif paylı mülkiyet olduğu gerekçesiyle ve diğer paydaşlarda anlaşma yapmadığı için sözleşmenin feshini istiyor. Fakat bize kooperatif dairesi 10 yıl önce veriliyor.

Yani ortada kismi bir ifa var. Arsa sahibi gecekondunun yıkılmasına izin veriyor, kooperatifte vereceği 3 daireden 1 tanesini veriyor.(Tapular hazır değil)

Aynı arsa üzerinde paydaş olduğumuz ortaklarının bir kısmının arsa tapu devri oluyor. Fakat bizden devrin alacaksa ben bu işten zarar gördüm ve eski yönetim yapmış bana 50000 Tl daha para verin diyor.

Benim asıl sorum aynı şartlar içerisinde olan kişilerle farklı anlaşmalar yapmış bulunmakta bunu dava açarsam kullanabilirmiyim. Hukuk ta böyle bir kavram varmı. Emsal gösterme kavramı.