Açıkçası nereden başlayacağımı bilmiyorum. 1,5 yıldır 20 dairelik bir apartmanda kiracı olarak oturmaktayım.. Geçen 6 aya kadar gürültü vb. sorunlar oluyordu ama çoluk çocuk diye idare etmeye çalışıyorduk eşimle.. Temmuz ayının başında hidroforun bozulduğu gerekçesi ile suyu kestiler.( Kestiler diye belirsiz konuşuyorum çünkü apartmanın yöneticisi kim kapıcısı kim belirsiz. Kapıcı olarak bildiğimiz adam israrla kendisini yönetici olarak tanıtıyor....) Hidroforun tamir olmasını 1 ay bekleyip aşağıdaki kuyu suyundan bidonlarla su taşıdık ve idare etmeye çalıştık. Ancak hidroforun yapılmasının ardından tekrar suyun az geldiğini farkettik.. Tekrar gidip konuşmak istedim.. Ancak hidroforun yapıldığı halde çok ses çıkarttığını ve zemin kat ile birinci kattakilerin rahatsız olmaları gerekçesiyle suların saat 11'de kestiklerini söylediler. Bunu hiçbir şekilde haber vermediklerini gibi bunların kendileri için bir hak olduğunu söylediler..Hatta "saat 11'de herkes uyur kapatırız vb." gibi hakarete kadar giden, terbiyesizleşen laflar etti kapıcı. Açıkçası ev sahibimiz emlakçı ile anlaşmış ve evin işlerine emlakçı baktığı için ona ilettik derdimizi.. Ancak bir sonuç alamadık.... Su sorunu hala devam etse de çok önemsemiyoruz.

Bugünse ,aradan 3 ay geçti, kapıcı olarak kendisini tanıtan kişi (bazen de yönetici) elinde bir formla gelip kimlik bilgilerimizi istediğini söyledi..Muhtarlıktan almasını söyledik ancak muhtarlığın kendisine bu bilgileri vermediğini iletti..Ve israrcı olmasından, hitaplarından rahatsızlık duyunca artistlik yapmayın vs. diye saat 21:30'da kapımızda bağırmaya başladı .Bulunduğum semtin karakolunu arayıp durumu söylediğimde isim soyisimlerinizle birlikte oturduğunuz dairenin numarasını vermeniz yeterlidir dedi devamı halinde şikayetçi olun diye ilave etti.Olay kısaca böyle,şimdi bazı sorularım olacak..

1-Apartman yöneticisinin kim olduğunu bilmiyorum. Bununla ilgili prosedür nedir ?

2-Kapıcı beylik laflarla "yönetici benim" diyor, ancak bina girişindeki panolarda apartman yönetimi olarak imza atılıyor ve aidat makbuzlarında da yönetici ismi bulunmuyor..Kimlik bilgilerimi verdiğim takdirde kime verdiğimi bilmeyeceğim için yöneticinin kimlik bilgilerini bilmeye hakkım var mı ? Çünkü yöneticiler bilindiği gibi kat malikleri tarafından seçiliyor.

3-Suyumu bu şekilde kesmeye, arızayı gidermeyip başka yöntemlere başvurmaya hakları var mı ?

4-Kafasının estiği saatte kapımı çalmaya hakkı var mı? İş veren statüsünde olduğum için(sözleşme gereği) bana artistlik yapmayın diyip acayip hitaplar kullanabilir mi ?

5-Muhtarlığa bildirim yaptığım halde kimlik bilgilerimi istemeye hakkı var mı ? Kimlik bildirim kanununda yardımcı olmak diye muğlak bir ifade var.

6-Ev sahibime (emlakçıma yani) sıkıntımı söylediğimde ve bu şekilde devam ederse evden çıkacağımı söylediğimde siz bilirsiniz demekle yetiniyor, buna karşı alabileceğim önlemler nelerdir

7-Ayrıca kapıcı sadece çöpleri alıyor ve bütün gün apartmanda bulunmuyor başka bir işte çalışıyor bununla ilgili bir yaptırım var mıdır ? Ayrıca aldığım duyumlara göre kendisini "kapıcı olarak" gösteremiyorlarmış bunun sebebi nedir

8-Kapıcının iş sözleşmesini edinme gibi bir hakkım bulunuyor mu ? Sigortasız ve sözleşmesiz çalıştığını düşünüyorum...

9-Tüm bu tacizler ve sorunlar nedeniyle yasal haklarım nelerdir, nereye başvurabilirim.

Cevaplarınız için teşekkür ederim, iyi çalışmalar, kolay gelsin.