+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.

Konu: Malİye bakanliginin 83 no.lu sİrkuleri

Malİye bakanliginin 83 no.lu sİrkuleri Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Malİye bakanliginin 83 no.lu sİrkuleri

Ben Vakıfemeklilikteki üyeliğimi tüm paramı çekerek 2005 yılında (Ben 2007 yılında ayrıldım biliyordum ama, Vakıfemeklilik kayıtlarında 2005 gözüküyor, buda ayrı bir konu.) ayrıldım.
    O zaman benim anaparadan da vergi kesilmişti. Şimdi ise Maliye Bakanlığı-Gelir İdaresi Başkanlığının yayınladığı 04/07/2012 Tarihli "GVK-83/2012-5/Bireysel Emeklilik Sistemi-3" isimli 83 No.lu sirkülerin GEÇİCİ 1.MADDESİNE GÖRE :

"GEÇİCİ MADDE 1- (1) 7/10/2001 tarihinden sonra akdedilmiş bireysel emeklilik ve şahıs sigorta poliçeleri ile ilgili olarak bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce emeklilik ve sigorta şirketleri tarafından yapılan ödemeler üzerinden tevkif edilerek ödenen vergilerin, 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 75 inci maddesine bu Kanunla eklenen dördüncü fıkra hükmüne göre belirlenen menkul sermaye iradı üzerinden bu Kanunun yayımlandığı tarihte yürürlükte olan orana göre hesaplanan tutarı aşan kısmı, bu maddenin yürürlük tarihinden itibaren bir yıl içinde hak sahiplerince tevkifatın yatırıldığı vergi dairelerine başvurulması ve dava açılmaması veya açılmış davalardan vazgeçilmesi şartıyla, 4/1/1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanununun düzeltmeye ilişkin hükümleri uyarınca red ve iade edilir. Bu kapsamda açılan davalardan vazgeçilmesi durumunda, idarece de açılmış davalar sürdürülmez, taraflarca herhangi bir masraf ve vekalet ücreti talep edilemez.

denilmektedir. Bu madde gereğince tarafımdan kesilen vergiyi geri almam gerekmez mi ?

BU amaçla Vakıfemekliliğe belgelerimi almak için başvurduğumda, Vakıfemeklilik Gen. Müd. den gelen bir yazıyı bana göstererek, "Vergi kanunu gereğince 5 yıllık zaman aşımı süresi geçtiğinden benden kesilen verginin iadesinin mümkün olamadığı; en fazla 2007 yılında ayrılanlar için belge vereceklerini..." söyledi ve benden kesilen vergiyi gösterir belge vermediler.

Bu sirküler 2012 yılında çıkmış; Bu sirküleri yayınlayan Gelir İdaresi "5 Yıllık zaman aşımı süresi" ni bilmiyor mu? Buna rağmen bunu yayınlamışlar ve Geçici 1. maddeye göre de 07.10.2001 Tarihini koymuşlar.

Ben, vakıfemekliliğin elamanına bunu söyledim. " .... 5 yıllık zaman aşımı süresi genel bir hüküm olup; Buna rağmen bu kanun çıkmışsa, bunun yorumunu yeniden yapmak, vakıfemekliliğe düşmez. Maliye bilmiyor mu 5 yıllık zaman aşımı olduğunu. O zaman bu kanuna bu geçici maddeyi niye eklemiş. Siz benim belgelerimi verim, bana maliye desin zaman aşımı nedeniyle veremiyoruz diye ; Ben de o zaman Maliye ile mahkemelik olayım, Siz vakıfemeklilik olarak işgüzarlık yapmış oluyorsunuz. ..." dedim.

Bu konuda siz değerli hukuk insanlarının yorumlarını ve benim nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda bilgilerinizi rica ediyorum.

Çalışmalarınızda başarılar dileğiyle.

Hukuki NET Güncel Haber

Malİye bakanliginin 83 no.lu sİrkuleri konulu yargıtay kararı ara
    Malİye bakanliginin 83 no.lu sİrkuleri konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    701
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Malİye bakanliginin 83 no.lu sİrkuleri

7/10/2001 tarihinden sonra akdedilmiş bireysel emeklilik ve şahıs sigorta poliçeleri- dikkat ederseniz burada, bu tarihi ödenecek kesinti tarihi olarak bahsetmiyor. yani bu tarihten önce yapılan sözleşmeler (poliçeler) için ödeme yapılmaz demek isteniyor. bu hususla zamanaşımını karıştırmayınız

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı molyer rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    7/10/2001 tarihinden sonra akdedilmiş bireysel emeklilik ve şahıs sigorta poliçeleri- dikkat ederseniz burada, bu tarihi ödenecek kesinti tarihi olarak bahsetmiyor. yani bu tarihten önce yapılan sözleşmeler (poliçeler) için ödeme yapılmaz demek isteniyor. bu hususla zamanaşımını karıştırmayınız
    Sayın Molyer, Öncelikle cevap verme nezaketiniz için teşekkür ederim.

Yukarıda yazdığım GEÇİCİ MADDE den benim anladığımda tıpkı sizin gibi. Bu nedenle zaman aşımını karıştıran ben değilim, Vakıfemeklilik elamanı VUK.gereğince 5 yıllık zaman aşımına uğradığını, bu sebeple 2007 yılından önceki vergi kesintilerinin ödenmeyeceğini söyledi.

Ayrıca Sözcü Gazetesinin 16.08.2012 Tarihli "Olaylar-Sorunlar-Çözümler" Köşesinde bu konu hakkında bir açıklama vardı. Ben kesip taratarak saklamışım. Buraya ek olarak ek koymayı bilmiyorum. Ancak Gazetede yazılanları aynen aşağıya alıyorum. Özellikle büyük harflerle yazdığım son paragrafı okumanızı istiyorum. Yazı aynen şöyle :

"BİREYSEL EMEKLİLİKTE VERGİ İADESİ 29 AĞUSTOSDA BAŞLIYOR."

Bireysel emeklilik sistemi ve diğer şahıs sigortalarından ayrılanlar; SÖZCÜ de ısrarla düzeltilmesini istediğimiz 'vergi komedisi' sona erdi.
    Bu köşede "Ana paradan vergi kesilmez, getirisinden kesilir, Kesilenler iade edilmelidir" diye yazmıştık.Nihayet dediğimiz gibi oldu: " %15 VERGİLER İADE EDİLECEK"
    Bireysel emeklilik sistemi ve diğer şahıs sigortalarından ayrılanlara ödedikleri ana para ve getirisi iade edilirken her ikisinden de %15 Gelir vergisi kesilmişti.Oysa anaparadan vergi kesilmemesi, kesilenlerinde iade edilmesi gerekiyordu.
    Maliye Bakanlığı-Gelir İdaresi Başkanlığı bir süre önce yayınladığı 83 nolu gelir vergisi sirküleri ile anaparadan kesilen vergilerin 29 Ağustos 2012 tarihinden itibaren iade edileceğini açıkladı.
    BAŞVURU GEREKİYOR : Vergi iadesinin yapılabilmesi için hak sahiplerinin İstanbul Büyük mükellefler vergi dairesine 29 Ağustos 2013 tarihine kadar başvurmaları gerekiyor.
    İstanbul dışında olanlar başvurularını posta yoluyla da gönderebilirler.
    Yargı yoluna başvurmuş olanlar var ise, bunlarında davalarından vazgeçmeleri gerekiyor.

İADE 2007 VE SONRASINDA YAPILAN VERGİ KESİNTİLERİ İÇİN SÖZ KONUSU OLACAK.İLGİLİ YASADA BÖYLE BİR SINIRLAMA OLMADIĞI HALDE , SİRKÜLER İLE 2007 ÖNCESİNİN ÖDENMEYECEK OLMASI HUKUKA AYKIRI. DAVA AÇILMASI YOLUYLA 2007 ÖNCESİ AYRILANLAR DA VERGİ İADELERİNİ ALABİLİRLER. "

Sözcü Gazetesinin yorumu da böyle.

Sizlerin bu konuda (yani; Yasada konmayan bir sınırlamanın, o yasaya dayanarak çıkartılan sirküler ile "2007 den öncekilere ödenmez" şeklinde sınırlama getirmesi konusunda) yorumlarınız ve yol göstermeniz dileğiyle.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    701
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

dediğiniz yerde sınırlama olmaz zaten. sınırlama vergi usul kanununda vardır. vergi usul kanununda zamanaşımı 5 yıldır.

213 sayılı VUK ilgili maddeler
    Düzeltme Yetkisi ve Reddiyat
    Madde 120-Vergi hatalarının düzeltilmesine, ilgili vergi dairesi müdürü karar verir.

Bu hatalar düzeltme fişine dayanılarak düzeltilir. Hatanın mükellef aleyhine yapılmış olması halinde, fazla vergi aynı fişe dayanılarak terkin ve tahsil olunmuş ise mükellefe reddolunur. Düzeltme fişinin bir nüshası, reddedilecek miktarla müracaat edeceği muhasebe ve müracaat süresi zikredilmek suretiyle mükellefe tebliğ edilir. Mükellef tebliğ tarihinden başlıyarak bir yıl içinde parasını geri almak üzere müracaat etmediği takdirde hakkı sakıt olur.

(5035 sayılı Kanunun 2 inci maddesiyle eklenen fıkra; Geçerlilik:01.01.2004, Yürürlük:02.01.2004)Nakden veya mahsuben tahsil edilen ancak fazla veya yersiz olarak tahsil edildiği anlaşılan vergilerde ve kanunları gereğince mükelleflere yapılacak iade ve mahsup işlemlerinde, düzeltmeye dayanak teşkil edecek belgeler ile bu işlemlere ait usul ve esaslar Maliye Bakanlığınca belirlenir.

(5615 sayılı Kanunun 20 nci maddesiyle eklenen fıkra Yürürlük; 04.04.2007)Bu Kanunun 4 üncü maddesinde yazılı vergi dairesinin görev ve yetkilerini haiz olarak faaliyete geçen vergi dairesi başkanlıklarında düzeltme yetkisi vergi dairesi başkanına ait olup, başkan bu yetkisini ilgili grup müdürlerine ve/veya müdürlere devredebilir.

Re'sen Düzeltme
    Madde 121-(2686 sayılı Kanunun 21'inci maddesiyle değişen madde) İdarece tereddüt edilmeyen açık ve mutlak vergi hataları re'sen düzeltilir. Kendi aleyhlerine düzeltme yapılan kimselerin düzeltmeye karşı vergi mahkemesinde dava açma hakları mahfuzdur.

Düzeltmede Zamanaşımı
    Madde 126-114'üncü maddede yazılı zamanaşımı süresi dolduktan sonra meydana çıkarılan vergi hataları düzeltilemez. şu kadar ki, düzeltme zamanaşımı süresi:
    a) Zamanaşımı süresinin son yılı içinde tarh ve tebliğ edilen vergilerde hatanın yapıldığı;

b) (2686 sayılı Kanunun 26'ncı maddesiyle değişen bent) İlan yolu ile tebliğ edilip vergi mahkemesinde dava konusu yapılmaksızın tahakkuk eden vergilerde mükellefe ödeme emrinin tebliğ edildiği;

c) (3239 sayılı Kanunun 11'inci maddesiyle eklenen bent) İhbarname ve ödeme emri ilan yoluyla tebliğ edilen vergilerde 6183 sayılı Kanuna göre hacizin yapıldığı;

Tarihten başlayarak bir yıldan aşağı olamaz.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Molyer,
    Vergi Kanunlarındaki, zaman aşımı ile ilgili maddeleri yazmışsınız, teşekkür ederim.
    Ancak benim durumumda hangi maddeye göre işlem yapılması gerekiyor; Hukukçu olmadığım için bunu anlayamadım.
    Bu maddelerden benim lehime olacak husuları; yani nasıl bir işlem yapılması gerektiğini direkt anlatabilir misiniz?
    Yukarıya alıntısını yazdığım SÖZCÜ gazetesindeki açıklamaya göre; bu konuda çıkarılan yasada zaman aşımı olmamasına rağmen; 83 Nolu sirküler ile 5 yıllık geriye dönük bir zaman aşımı sınırlaması getirilmiş. Ancak mahkemeye verir isek, bu davayı kazanabilir ve bizden haraç gibi haksız yere kesilen fazla vergiyi geri alabilirmişiz. Dediğim gibi, bu durumda hangi maddeye dayanarak, nasıl bir yol izlememiz gerekiyor.
    Şimdiden teşekkürler.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: