+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.

Konu: OSYM ilgili ihlal varmıdır?

OSYM ilgili ihlal varmıdır? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    48
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation OSYM ilgili ihlal varmıdır?

merhaba sayın hukukçu arkadaşlar
    KPSS /Önlisans Sınavı için başvurdum ve yer olarak ters bölgeye çıktı çokta uzak değil ama ulaşımda sıkıntı yaşadım(İstanbul G.O.P) Sınav yeri :YeniBosna Gün:22 Eylül 2012 saat 09:30 başlama saati olan sınava gitmek için 07:00 de çıktım.Arabanın gelmemesiyle bir çok aktarma yaptım ama sınav kapısına geldiğimde saat 09:49 idi (sınava geç kalma süresi 15 dk) olduğuna göre benimki 19 dk geçmiştir.Şimdi diyenler olcak arabayla gitseydin taksi tutsaydın diyenler ama benimde aklım var herhalde diye şimdiden cevap veriyorum.Sınava arabamla gelemiyorum anahtarı çöpe attırıyolar üzerime para alamıyorum onuda attıyolar.Dolayısıyla otobüsle gelmekten başka çarem kalmıyor.Burada içeri salon başkanıyla görüşmek istedim polis arkadaşlar aldırmadılar görüştürmedilerde iletişim hakkımı engelledikleri için telefon edemıyorum(sınava sokmadıkları için almıyorum yanıma) Şimdi bununla ilgili OSYM yazı yazdım olayın oluş şeklini bana cevap yazdılar
    ÖSYM gönderilen yazı:
    22.09.2012 günü saat 09:49 kapıda olabildim sınav yerim uzakta olmasından dolayı. Oysa sabah erken çıkmıştım 07:00 yola çıktım. İETT toplu taşıma ile gelmemdeki sebep(aracımla gelemiyorum ve parada yanıma alamıyorum-kapıda attırıyorlar emanet almadığın için)Sınava geç gelme hakkı 15 DK olduğunu biliyorum hiç sınavlara geç kalmışlığım ve gitmemezliğim yoktur. Kapıdaki polis arkadaşlara okadar rica edip yalvarmama rağmen salon başkanı ile görüştürmediler. Koca 2 yılımı 4 Dk için çöpe atıldı 2 yıl daha mı bekliycem. Bu mağduriyetim ne olacak? Mağduriyetimden dolayı 4 dk sorun eden ve 2 yıl daha beklememi sağlayan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bilerek hakkım yenildi 4 dk için inisiyatif kullanılabilirdi kuralları bilmiyor değilim erkende çıkmıştım yeride biliyordum. Tek kelime ile yazık! Ek sınav yada herhangi bir şekilde bu hakkı kazanamaz mıyım okadarda hazırlandım.
    Notbunlar iddia değildir. Saat konusunda güvenlik kameralarına bakılabilir Tek bendim kapıda kalan
    Ayrıca İETT'den (Adıma kayıtlı-Öğrenci kartım) hangi saatler arasında kaç araç değiştirdiğim saatleriyle birlikte alınabilir.

Gelen Cevap:İLGİ:22.09.2012 TARİH VE 573175 SAYILI BİMER BAŞVURUNUZ.

Merkezimizce yapılan sınavların uygulanmasına esas teşkil eden,ÖSYM Sınav Uygulama Yönergesinde salon başkanının yapması gereken görevler sıralanırken;
    “Sınav başladıktan sonra ilk 15 dakika içinde, sınavın başlangıcına yetişememiş adayları atandıkları salonda
    sınava alıp almama konusu ilgili Salon Başkanının takdirine bırakılmıştır. İlk 15 dakikadan daha geç gelen
    adayları sınav binasına almayınız.” bilgisine yer verilmiştir.
    Ayrıca, başvurunuzda belirttiğiniz gibi, tarafınıza herhangi bir ek sınav hakkı verilebilmesi mümkün olmamakla birlikte yaşadığınız durumla ilgili inceleme yapılabilmesi için başvurunuzun bir örneği ilgili birime iletilmiştir.
    Bilgilerinize rica ederiz.
    ÖSYM BAŞKANLIĞI
    ÖSYM BİLGİ EDİNME BİRİMİ

Nedenler:
    1)anayasal hakkım olan iletişim hakkımı kesmesi(telefon getirememe yardım isteyemediğimden)
    2)Ulaşım olarak arabamla gelemiyorum (anahtarı sokmamaları )
    3) Para üzerime alamıyorum.(Kapıda attırıyorlar geriye nasıl döneceğim ?)
    4)İnsiyatif kullanmamaları 4 Dk için
    bu anayasal hakkımı kullanamadığımı görüşündeyim.
    Not:Konu hakkında lütfen bilgi paylaşın bu konuda çok zarar gördüm 2 yılım çöpe gitti.

buna nazaran arayan yada işlem yapan olmadı hazırlandığım zamanlarda çöpe gitti ve 2 yıl geriye attı 4 dk için bu yapılırmıydı salon başkanı ile görüşseydim belkı böyle olmazdı şimdi ben ne yapabilirim.Anayasal hakkım elimden alındımı alınmadımı yoksa hiçmi yoktu duruma bakılırsa öyle
    Bu konuda yol gösterecek olan hukukçularımızın yorumunu beklıyorum.
    Saygılarımla

Hukuki NET Güncel Haber

OSYM ilgili ihlal varmıdır? konulu yargıtay kararı ara
    OSYM ilgili ihlal varmıdır? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: OSYM ilgili ihlal varmıdır?

Alıntı carso rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    merhaba sayın hukukçu arkadaşlar
    KPSS /Önlisans Sınavı için başvurdum ve yer olarak ters bölgeye çıktı çokta uzak değil ama ulaşımda sıkıntı yaşadım(İstanbul G.O.P) Sınav yeri :YeniBosna Gün:22 Eylül 2012 saat 09:30 başlama saati olan sınava gitmek için 07:00 de çıktım.Arabanın gelmemesiyle bir çok aktarma yaptım ama sınav kapısına geldiğimde saat 09:49 idi (sınava geç kalma süresi 15 dk) olduğuna göre benimki 19 dk geçmiştir.Şimdi diyenler olcak arabayla gitseydin taksi tutsaydın diyenler ama benimde aklım var herhalde diye şimdiden cevap veriyorum.Sınava arabamla gelemiyorum anahtarı çöpe attırıyolar üzerime para alamıyorum onuda attıyolar.Dolayısıyla otobüsle gelmekten başka çarem kalmıyor.Burada içeri salon başkanıyla görüşmek istedim polis arkadaşlar aldırmadılar görüştürmedilerde iletişim hakkımı engelledikleri için telefon edemıyorum(sınava sokmadıkları için almıyorum yanıma) Şimdi bununla ilgili OSYM yazı yazdım olayın oluş şeklini bana cevap yazdılar
    ÖSYM gönderilen yazı:
    22.09.2012 günü saat 09:49 kapıda olabildim sınav yerim uzakta olmasından dolayı. Oysa sabah erken çıkmıştım 07:00 yola çıktım. İETT toplu taşıma ile gelmemdeki sebep(aracımla gelemiyorum ve parada yanıma alamıyorum-kapıda attırıyorlar emanet almadığın için)Sınava geç gelme hakkı 15 DK olduğunu biliyorum hiç sınavlara geç kalmışlığım ve gitmemezliğim yoktur. Kapıdaki polis arkadaşlara okadar rica edip yalvarmama rağmen salon başkanı ile görüştürmediler. Koca 2 yılımı 4 Dk için çöpe atıldı 2 yıl daha mı bekliycem. Bu mağduriyetim ne olacak? Mağduriyetimden dolayı 4 dk sorun eden ve 2 yıl daha beklememi sağlayan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bilerek hakkım yenildi 4 dk için inisiyatif kullanılabilirdi kuralları bilmiyor değilim erkende çıkmıştım yeride biliyordum. Tek kelime ile yazık! Ek sınav yada herhangi bir şekilde bu hakkı kazanamaz mıyım okadarda hazırlandım.
    Notbunlar iddia değildir. Saat konusunda güvenlik kameralarına bakılabilir Tek bendim kapıda kalan
    Ayrıca İETT'den (Adıma kayıtlı-Öğrenci kartım) hangi saatler arasında kaç araç değiştirdiğim saatleriyle birlikte alınabilir.

Gelen Cevap:İLGİ:22.09.2012 TARİH VE 573175 SAYILI BİMER BAŞVURUNUZ.

Merkezimizce yapılan sınavların uygulanmasına esas teşkil eden,ÖSYM Sınav Uygulama Yönergesinde salon başkanının yapması gereken görevler sıralanırken;
    “Sınav başladıktan sonra ilk 15 dakika içinde, sınavın başlangıcına yetişememiş adayları atandıkları salonda
    sınava alıp almama konusu ilgili Salon Başkanının takdirine bırakılmıştır. İlk 15 dakikadan daha geç gelen
    adayları sınav binasına almayınız.” bilgisine yer verilmiştir.
    Ayrıca, başvurunuzda belirttiğiniz gibi, tarafınıza herhangi bir ek sınav hakkı verilebilmesi mümkün olmamakla birlikte yaşadığınız durumla ilgili inceleme yapılabilmesi için başvurunuzun bir örneği ilgili birime iletilmiştir.
    Bilgilerinize rica ederiz.
    ÖSYM BAŞKANLIĞI
    ÖSYM BİLGİ EDİNME BİRİMİ

Nedenler:
    1)anayasal hakkım olan iletişim hakkımı kesmesi(telefon getirememe yardım isteyemediğimden)
    2)Ulaşım olarak arabamla gelemiyorum (anahtarı sokmamaları )
    3) Para üzerime alamıyorum.(Kapıda attırıyorlar geriye nasıl döneceğim ?)
    4)İnsiyatif kullanmamaları 4 Dk için
    bu anayasal hakkımı kullanamadığımı görüşündeyim.
    Not:Konu hakkında lütfen bilgi paylaşın bu konuda çok zarar gördüm 2 yılım çöpe gitti.

buna nazaran arayan yada işlem yapan olmadı hazırlandığım zamanlarda çöpe gitti ve 2 yıl geriye attı 4 dk için bu yapılırmıydı salon başkanı ile görüşseydim belkı böyle olmazdı şimdi ben ne yapabilirim.Anayasal hakkım elimden alındımı alınmadımı yoksa hiçmi yoktu duruma bakılırsa öyle
    Bu konuda yol gösterecek olan hukukçularımızın yorumunu beklıyorum.
    Saygılarımla
    E bize diyecek laf ta bırakmamışsınız ama olmaz ki, böyle de yapılmaz ki
    Arayabilecek, yenmiş bir hakkınız olduğunu düşünmüyorum.
    İletişim özgürlüğünüz de yasaklanmış değil, arabanızla gelmeniz de yasaklanmış değil,o 4 dk için insiyatif kullanma hakkı da olmadığı açıkça belirtilmiş ilgili sınav uygulama yönergesinde.
    Telefon almamak, para bulundurmamak, arabanızla gelmemek, sizin aranan kurallar -uygulama gereği kendi ürettiğiniz çözümler olmuş.
    O gün sınava arabasıyla gelen hiç mi kimse yoktu? Herkes iett araçlarıyla mı geldi? Gelenler orada mahsur mu kaldı , geri dönemediler mi? ELbette döndüler
    Az empatiyle;
    benzer sınav tecrübem varsa ( siz de olduğunu söylemişsiniz) ,
    aracımla gittiğimde anahtar sorunu yaşıyorsam, para -telefon konusunda sorunlar çıktığını biliyorsam, ve bu sınavı gerçekten kendim için başkalarından fazla önemsiyorsam, en başta trafiği de dikkate alarak , otobüsle gideceksem 7 de değil de 6 da yola çıkmayı düşünürdüm.
    Aracımla gitmek daha uygun çözüm gelecektir bana doğal olarak, bu durumda da sabah erken saatte benimle birlikte gelebilecek bir arkadaş-yakınımla yola çıkar, sınav başlama saatinde 19 dk sonra değil, en az 19 dk önce orada olmak için de gereken saatte yola çıkardım sn.carso. Aracımla , anahtarı çöpe atma sorunu olmadan, iletişim özgürlüğü gibi anayasal hakların kısıtlanması gibi konuyla ilgisiz noktalara dallandırıp budaklandırmadan, rahat rahat sınavıma yetişir ve girerdim.
    9:30 daki sınav değil de tren olsaydı, ama sadece 19 dk geç kalmıştım, beni o trene yetiştirmeniz gerekirdi diyebilirmisiniz?
    Kabul etmelisiniz ki, karşıdan bakıldığında , o treni kaçırmışsınız.
    Kimse size kaçırtmamış

İletiler
    48
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    E bize diyecek laf ta bırakmamışsınız ama olmaz ki, böyle de yapılmaz ki
    Arayabilecek, yenmiş bir hakkınız olduğunu düşünmüyorum.
    İletişim özgürlüğünüz de yasaklanmış değil, arabanızla gelmeniz de yasaklanmış değil,o 4 dk için insiyatif kullanma hakkı da olmadığı açıkça belirtilmiş ilgili sınav uygulama yönergesinde.
    Telefon almamak, para bulundurmamak, arabanızla gelmemek, sizin aranan kurallar -uygulama gereği kendi ürettiğiniz çözümler olmuş.
    O gün sınava arabasıyla gelen hiç mi kimse yoktu? Herkes iett araçlarıyla mı geldi? Gelenler orada mahsur mu kaldı , geri dönemediler mi? ELbette döndüler
    Az empatiyle;
    benzer sınav tecrübem varsa ( siz de olduğunu söylemişsiniz) ,
    aracımla gittiğimde anahtar sorunu yaşıyorsam, para -telefon konusunda sorunlar çıktığını biliyorsam, ve bu sınavı gerçekten kendim için başkalarından fazla önemsiyorsam, en başta trafiği de dikkate alarak , otobüsle gideceksem 7 de değil de 6 da yola çıkmayı düşünürdüm.
    Aracımla gitmek daha uygun çözüm gelecektir bana doğal olarak, bu durumda da sabah erken saatte benimle birlikte gelebilecek bir arkadaş-yakınımla yola çıkar, sınav başlama saatinde 19 dk sonra değil, en az 19 dk önce orada olmak için de gereken saatte yola çıkardım sn.carso. Aracımla , anahtarı çöpe atma sorunu olmadan, iletişim özgürlüğü gibi anayasal hakların kısıtlanması gibi konuyla ilgisiz noktalara dallandırıp budaklandırmadan, rahat rahat sınavıma yetişir ve girerdim.
    9:30 daki sınav değil de tren olsaydı, ama sadece 19 dk geç kalmıştım, beni o trene yetiştirmeniz gerekirdi diyebilirmisiniz?
    Kabul etmelisiniz ki, karşıdan bakıldığında , o treni kaçırmışsınız.
    Kimse size kaçırtmamış
    Sayın ekrem bey dikkat ettiysenız kuralları biliyorum dıyede yazmıştım ayrıca zaten erken çıktım 1 saatlık yola 2,5 saat önceden zaten çıkmışım.Ayrıca arabayla gelenler oldu çöp kutusuna atanlar yada birisiyle gelenler oldu benım kımsem yoktu dolayısıylada çöpe atamazdım.Benim esas derdim yetişmede değildi 4 dk insiyatif kullanılmaması tüm sınavlara hep erken gıderım bu seferki böyle oldu OSYM de böle yazmıştım.neyse konu hakkında bilgi topluyorum halen bişey olmayışı benı rahatsız edıyor...

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

...
    Benim esas derdim yetişmede değildi 4 dk insiyatif kullanılmaması ...
    Sn.Necmi;
    İnisiyatif : (isim Fransızca initiative) Bir konu hakkinda karar verilmesi gerektiginde, belirli karar verme kaliplari icinde kalmayip, icinde bulunulan duruma göre, esnek karar verebilme gucu veya yetkisi.
    OSYM, salon başkanına 15dk yı aşan gecikme için insiyatif kullanabilme yetkisi vermemiş. Nasıl kullanılsın insiyatif Müştak bey ?

İletiler
    48
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn.Necmi;
    İnisiyatif : (isim Fransızca initiative) Bir konu hakkinda karar verilmesi gerektiginde, belirli karar verme kaliplari icinde kalmayip, icinde bulunulan duruma göre, esnek karar verebilme gucu veya yetkisi.
    OSYM, salon başkanına 15dk yı aşan gecikme için insiyatif kullanabilme yetkisi vermemiş. Nasıl kullanılsın insiyatif Müştak bey ?
    Bilemem adamlar benı sudan sebeplerle başkan kaymakam vali ile muhatap oluyorum yeri geldiğinde mahkemelik ama ben İNSİYATİF kullandığım halde böyle bilmem anlatabıldımmı üstelik sadece idda ile

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bilgi:
    İnsiyatif (Yanlış)
    İnisiyatif (Doğru)

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bilgi:
    İnsiyatif (Yanlış)
    İnisiyatif (Doğru)
    Zamanında müdahaleniz için teşekkürler sn.eker ,

Sn.carso,
    zamanında sınav salonunda olamamışsınız bunda ne iett nin ne belediyenin, ne osym nin, ne valinin, ne de karşı komşularınızın bir lhmali, engeli, kusuru sözkonusu degil,
    şanssızlık, çok erken yola çıkmanıza rağmen yetişememişsiniz sınav saatine ,
    ha 2,5 saat once yola çıkmanıza engel koymuşsa osym,
    sonuna kadar haklısınız, osym size özel engelleme yapmış diyebiliriz o zaman.

İletiler
    48
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Zamanında müdahaleniz için teşekkürler sn.eker ,

Sn.carso,
    zamanında sınav salonunda olamamışsınız bunda ne iett nin ne belediyenin, ne osym nin, ne valinin, ne de karşı komşularınızın bir lhmali, engeli, kusuru sözkonusu degil,
    şanssızlık, çok erken yola çıkmanıza rağmen yetişememişsiniz sınav saatine ,
    ha 2,5 saat once yola çıkmanıza engel koymuşsa osym,
    sonuna kadar haklısınız, osym size özel engelleme yapmış diyebiliriz o zaman.
    Erdoğan bey ciddi bir konu Ben belediyeyi valilikten bahsederken kendımden örnek verdim belediyede görevliyim en ufak bir hata düzeltilebilecekken ben savcıya ifade veriyorum bilmem anlatabildimmi bu seferde savcıyı sorumlu tutmayın diye yazı yazmayın okumadan !!!!!!!!!!!!!!!

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Erdoğan bey ciddi bir konu Ben belediyeyi valilikten bahsederken kendımden örnek verdim belediyede görevliyim en ufak bir hata düzeltilebilecekken ben savcıya ifade veriyorum bilmem anlatabildimmi bu seferde savcıyı sorumlu tutmayın diye yazı yazmayın okumadan !!!!!!!!!!!!!!!
    Çok iyi anladım demek istediğinizi sn.carso.
    Yazdıklarınızı da sonuna kadar okudum her defasında, sadece sondaki ünlemleri sevemedim.
    Olayın ciddi olduğunu farketmeniz, sizin açınızdan elbette güzel bir gelişme.
    SInava zamanında yetişmek, yetişebilmek için ciddiye almak gerek.(görünen o ki, bir sonraki sınavın başlama saatinden önce orada olmanız gerekliliğini daha fazla önemseyeceksiniz siz de)
    Bol ünlemli bir hatırlatma yazısını kendiniz için de hatırlatmanızı önerebiliyorum sadece ( son kez)
    Bu sefer sınav saatinden önce salonda hazır olmalıyım !!!!!! şeklinde bir de kopya verebilirim nacizane.

( Dip not: Okumadan yazmadım hiç bir zaman, hatta genel olarak soru sahibinin daha önceki sorularına da bakarım, acaba benzer veya bu konuyla ilgisi olabilecek başka soruları da olabilir mi diye. Okudum -yazdım .Sadece şunu hatırlatmak istiyorum; yönetici konumunda olduğum sitede BEN yazamayacaksam, SİZ hiç yazamazsınız.! )

İletiler
    48
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ünlemleri yazılarınızda alaycı sözlerinizden dolayı (yada ben öyle anladım) yazdım.Belediye valilik gibi örneklemeniz herkes tarafından böyle algılanır sadece danıştım bu ayrıca forumda yönetici olmasnız eleştirilemez diye bir kabuğa bürünmemniz gerekir.Neyse selametle iyi günler.

Çok iyi anladım demek istediğinizi sn.carso.
    Yazdıklarınızı da sonuna kadar okudum her defasında, sadece sondaki ünlemleri sevemedim.
    Olayın ciddi olduğunu farketmeniz, sizin açınızdan elbette güzel bir gelişme.
    SInava zamanında yetişmek, yetişebilmek için ciddiye almak gerek.(görünen o ki, bir sonraki sınavın başlama saatinden önce orada olmanız gerekliliğini daha fazla önemseyeceksiniz siz de)
    Bol ünlemli bir hatırlatma yazısını kendiniz için de hatırlatmanızı önerebiliyorum sadece ( son kez)
    Bu sefer sınav saatinden önce salonda hazır olmalıyım !!!!!! şeklinde bir de kopya verebilirim nacizane.

( Dip not: Okumadan yazmadım hiç bir zaman, hatta genel olarak soru sahibinin daha önceki sorularına da bakarım, acaba benzer veya bu konuyla ilgisi olabilecek başka soruları da olabilir mi diye. Okudum -yazdım .Sadece şunu hatırlatmak istiyorum; yönetici konumunda olduğum sitede BEN yazamayacaksam, SİZ hiç yazamazsınız.! )

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ösym sınava geç kalma

Kpss ye geç kalanlar

kpss sınavında geç kalma

kpss sınavına geç kaldım

kpss sınavına geç kalma

kpss sinavini 10 veya 15 saniye gec vermek kpss sinavina gec kaldimkpss geç kaldımkpss sınavı ilk 15 dakika geç kalmakpss kac dk gec girilirKpss ye15 dk geç kalanlarosym sinavlarinda kac dakika gec kalinirkpss ye geç kaldımkpss sinava gec kalmakösym görevine gitmemekösym sınav görevine gitmemeosym sinvlarina kac dk gec kalinabilirosym kpss sinavlarina kac dk gec kalinabilirkpss sinava gec kalma suresiosym kral ihlali yapan iki yil men miosym sinav gorevine gitmemesinaviyerm blgog ilk rehber dersiosym kpss ye gec kalmakosym sinav gorevine gitmemenin sucukpss sınava kaç dakika geç kalmak ne demek
Forum