Hukuki.NET


18/04/2024  Eski forum arşivi bölümü

Hukuksal Tartışmalar
 


YENİ HUKUKİ NET : Hukuk Portalı  |  Anasayfa  |  Hukuk Forumları  |  Hukukçu Blogları  |  Aktif Konular  |  Haberler  |  Hukuk Ansiklopedisi  |  Hukuk Arama  |  Anketler  |  Hukuk Siteleri  |  Hukuk ilanları  |  Dilekçeler ve Hukuk Programları  |  Hukuk Terimleri
|Üye|Aktif Üyeler
Forum:
Forum Kategorileri | Forum Arama | Programlar  |
Hukuk Arama Motoru  | Site Ekle  | Hukuk Güncel Haber  | Mevzuat  | Kanun  | Khk.  | Tüzük  | Yönetmelik  | İçtihat  | Yarışma  | Ne Yeni ?  | Dizin  
 Tüm Forumlar
 Forum Kuralları
Forum Kuralları


Forum Kuralları

Forumlara ileti eklerken aşağıdaki hususlara uyulması önemle rica olunur:

1a. Bazı Forum Kategorilerinin Kullanımı
Değerli kullanıcılar, bazı kategorileri kullanmak için konu ve kişiler bakımından belli sınırlandırmalar mevcuttur:
Hukuki Görüş ve Yorum kategorisi kullanıcıların, hukuki olmak kaydıyla herhangi bir konu hakkındaki yorum ve görüşlerini yazmaları için tahsis edilmiştir. Bu kategoriye soru nitelikli iletilerin yazılması bu kategorinin bütünlüğünü bozacağı için,>Hukuki Görüş ve Yorum kategorisine yazılan soru içerikli iletiler silinecektir.
Hukukçulara Mahsus Forumlar kategorisi sadece izin verilen ve hukukçu sıfatını haiz kullanıcılar için tahsis edilmiştir. Diğer tüm forumlar gerek hukukçulara ve gerekse kullanıcılara açıktır. Genel Forumlar kategorisine sadece güncel ve genel olmak kaydıyla hukuki nitelikli ileti yazılması mümkündür. Genel Forumların oluşturulma amacı konusu hukuk olmayan her türlü konunun kullanıcıların birbiriyle paylaşmasıdır. Bu sebeple hukuki nitelikli iletilerin buraya yazılmaması gereklidir.
Genel Forumlara konusu dışında ileti yazanların iletileri silinecektir.

1b. Forumlara İleti Yazılması, İleti-Kategori İlişkisi
Forumların yeniden düzenlenmesinin ardından, kategori sayısı artmış ve forumlar daha bilimsel hale gelmiştir. Sizlerden gelen iletilerle şekillenen ve yeniden düzenlenmesi için hayli emek harcanan bu forumların kullanımında hepimize birtakım sorumluluklar düşmektedir.
Forumlar belli kategorilerden oluşmaktadır.Bu kategoriler birbiriyle benzeş, aynı temalı konuların bir arada tutulması ve asıl olarakta siz kullanıcıların bu konulara rahatça ulaşabilmeniz amacıyla oluşturulmuştur. Bu sebeple forumlara yazacağınız ileti ile yazdığınız yer(kategori) arasında bir ilgi, bir ilişki olması lazımdır. Bunun için ise yazacağınız iletinin konusu ile forum kategorisinin içeriğinin aynı yönde olması gerekmektedir. Uzun süredir Site Yönetimi'nin gözlemleri, kullanıcıların ileti yazarken ileti-kategori ilişkisine dikkat etmedikleri ve iletilerini bir konu, bir kategori ayrımı yokmuşçasına yazdıkları sonucuna götürmüştür. Bu konuda daha dikkatli olacağınıza inanıyoruz. İletilerini yazarken kategori ayrımına dikkat etmeyen kullanıcıların iletileri, yanıt verilmiş olsa dahi, forum kategorilerinin bütünlüğünü korumak amacıyla silinecektir.

1c. Konu Başlıkları - İletilerin İçerikleri - İmla kuralları
Forumlara yazılan bazı iletilerin başlıklarında bulunan veya tamamen başlık olarak yazılan ; Acil,Yardım, Yardım lütfen, Yardım Pls, Çok Önemli, Zor durumdayım, Bakarmısınız gibi sözcük veya sözcük gruplarını kullanmamanızı rica olunur. Bu konuda birçok kullanıcının da şikayeti vardır. Bu gibi sözcüklerin kullanımının iletilerin cevaplanmasında pek yarar sağlamayacağı çok açıktır. Yazılan her iletinin,her sorunun da kendine göre belli bir aciliyeti ve ehemmiyeti olduğunu düşünürsek, bu kelimeleri kullanmanın bir faydası olmadığı bir gerçektir. Bu tip davranışlar hem kullanıcılardan tepki almaktadır hem de hoş durmamaktadır. Gelen şikayetlerin haklı olduğu görülmüş ve Site Yönetimince, bu tarz başlık içeren iletilerin yanıtlanmış olsa dahi silinmesine karar verilmiştir.
Bir diğer husus da iletilerin içeriğidir. İletilerin içeriğinin hukuk ve ahlak kurallarına uygun olması; alenen tahrik edici kelimeler ve küfür niteliğindeki sözcükler içermemesi, kişi veya kuruluşları hedef almaması gerekmektedir. Aksi şekilde iletileri yazan kullanıcıların iletileri silinecektir.
Ayrıca; iletilerin okunamayacak kadar uzun ve karışık olmamasına ve yine iletilerin yanıtlanması için gerekli temel nitelikteki noktaların yazılmadan geçilmemesine dikkat edilmesi yararınıza olacaktır. Çünkü her iki durumda da iletilerinizin cevaplanması zorlaşmakta ve hatta imkansız hale gelmektedir.

Bir hukuk sitesine yazdığınızın bilinciyle genel İMLA kurallarına, ilk harfinizin Büyük olmasına, tüm harflerin büyük yazılmaması hususlarına ÖZEN göstermelisiniz.

1d. Bir Kullanıcının Aynı Sorun Hakkında Birden Fazla Yeni Konu Açması
Bazı kullanıcıların soruları için birden fazla Yeni Konu açtığı hatta bazılarının bunu bir alışkanlık haline getirdiği tespit edilmiştir. Bu davranış forumlarda konu kirliliğine ve sebep olmaktadır ve bütünlüğe zarar vermektedir. Bir soru, bir sorun hakkında birden fazla konu açmak yerine, açılmış olan konunun altına yanıt ekleme yoluna gidilmesi şüphesiz ki daha yerindedir. Aksi tutum içinde bulunan kullanıcıların iletileri forum bütünlüğünü korumak adına silinecektir.

1e. Avukat Arıyorum tarzında başlıklar uygunsuz olduğu gibi sitemizden avukat tayin edilmesi de mümkün değildir.

1f. İletilerin ileti sahibi tarafından sonradan değiştirilmesi:
Forum veyahut yanıt mahiyetindeki iletileri sonradan düzeltmek mümkündür. Ancak iletilerini tamamen silen veyahut anlaşılamayacak hale getiren üyelerin, üyeliklerine son verilecek, değiştirdiği yazı yedekten yüklenerek yerine konacaktır.

2. Uygunsuz İleti Bildir Linkinin Kullanımı
Yazılan her iletinin altında yer alan Uygunsuz İleti Bildir. linkinin amacı dışında kullanımı dolayısıyla birtakım açıklamalar yapmak gereği duyduk. Uygunsuz İleti Bildir linki; Hukuka ve ahlaka aykırı, alenen tahrik edici sözler ve küfür gibi tasvip edilemeyecek içerikli iletilerin Şikayet Merkezine bildirilmesi için kullanılmalıdır. Bu linkle göndermiş olduğunuz iletilerin önce şikayet niteliği taşıyıp taşımadığı belirlenmektedir.Şikayet niteliği taşımayan iletiler silinmektedir. Kabaca bir oran vermek gerekirse Şikayet Merkezine gelen her 10 iletinin birinin dahi şikayet niteliği taşımadığı için silinmektedir. Uygunsuz İleti Bildir linkini amacı dışında kullanmamanızı rica ederiz. Yeni ileti yazmak için Yeni Konu linkini; bir iletiyi cevaplamak için ise İleti Yanıtla linkini kullanınız.


3. Site Yönetimine KM, E-mail Veya Başka Yollardan Soru Yöneltilmesi
Site Yönetimi almış olduğu kararla; KM, E-mail, Icq gibi birebir iletişim kurulabilecek yollarla kullanıcıların hukuki sorularına kural olarak cevap vermeme yönünde görüş birliğine varmıştır. Kullanıcılardan bu hususa dikkat etmelerini rica ederiz. Bu sınırlamanın sadece hukuki sorular açısından yapılmış olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.


4. Ulaşım
Gerek site kullanımında gerekse forumların kullanımında tereddüte düştüğünüz noktaları, şikayetlerinizi, önerilerinizi KM yoluyla Site Yönetimine bildirebilirsiniz.Site kullanımı ipuçlarına ulaşmak için tıklayınız.
 Image Forums

Avukat hukuk mevzuat kanun içtihat

Avukatlar hukuk mevzuat yasa law legal
Hukuki Net


Wiki Blog Legal News directory Turkish Law in English Mevzuat Hukuk Arama Motoru


© Hukuki NET - Ulusal ve uluslararası Hukuk Sitesi olma özelliğiyle gerek avukat gerek diğer hukukçu arkadaş ve gerekse vatandaşlara ev sahipliği yapan, eğitim ve bilimsel alışveriş yapma amaçlı özel bir " Hukuk Rehberi " dir. İçeriğinde hukuk dallarına göre kategorize edilmiş mevzuat, makale, kanun, hukuk forum, hukuk sözlüğü, hukuk programları ve hukuk siteleri dizini bulunan bir hukuk bilgi bankası sistemidir.
© Hukuki Net internette ve Türk hukukunda bir marka olmakla birlikte ticaret veya iş amaçlı bir site olmayıp, herhangi bir ticari kurum, kuruluş, bilgisayar programı firması vb. tarafından desteklenmemekte, finans kaynağı reklam ve ekseriyetle site yönetimi olan, ücretsiz ve açık kaynak nitelikli bir hukuk sitesidir. Bununla birlikte Sitenin tüm hakları saklı olup, telif hakkı içeren içeriği izinsiz yayınlanamaz, kopyalanamaz.
© Siteden yararlanmakla kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılmaktasınız. © Hukuki NET - Turkish Legal NetWork and Law Resources .

Hukuki NET Managed Dedicated Server Hizmetleri Netdirekt Hosting tarafından karşılanmaktadır.

18/04/2024  Eski forum arşivi bölümü

Hukuksal Tartışmalar