Kategoriler: Gazeteler

Görme engelli avukata, savcı ayrımcılığı!

Kendi adına bir işlem yapmak üzere İstanbul adliyesine giden 63 yaşındaki görme engelli avukat Mümin Özeken’in suç duyurusu dilekçesine, savcı tarafından şahit huzurunda imza atması istendi.

Cumhuriyet Savcısı tarafından yapılan bu ayrımcılığa karşı avukatlar, İstanbul Barosu Engelli Hakları Merkezi öncülüğünde adliyede basın açıklaması yaptı.

ENGELLİ AYRIMCILIĞI

Açıklamada; “63 yaşında, görme engelli bir avukatın, engelliliği dolayısıyla ayrımcılığa uğraması, avukatlık mesleğine başlarken ettiği yeminden ayrı ve aşağıda düşünülerek, hak arama özgürlüğünden yoksun bırakılması engelli ayrımcılığıdır, sağlamcılıktır, Hâkimler Savcılar Kurulu Kanunu bağlamında yaptırıma tabidir ve suç oluşturur.”

“Avukatlık mesleğinin, engelli kişilerce bağımsız biçimde yapılamayacağına ilişkin söylemler, İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi ve anayasamız bağlamında ayrımcılık yasağına aykırıdır.”

KABUL ETMİYORUZ

“Yasalara açıkça aykırı olan, engelli kişinin istemi ve rızası hilafına şahit bulundurma istemini kabul etmiyoruz. Ancak kendimizden emin bir şekilde belirtiyoruz ki bugün, görme engelli bir avukatın aşağılandığına, ayrımcılığa uğradığına şahidiz. Hukuksuzluğa şahidiz. Görme engelli avukatları gerçek bir avukat gibi değerlendirmeme teşebbüsüne şahidiz.” denildi.

HSK’YA ŞİKAYET

İstanbul Barosu Engelli Hakları Merkezi’nden yapılan açıklamada avukat Mümin Özeken’e aşağılayıcı muamelede bulunan Cumhuriyet savcısını HSK’ya şikayet ettikleri ve olayın takipçisi olacakları bildirildi.

ANKARA BAROSU’NDAN DESTEK AÇIKLAMASI

Ankara Barosu’nca İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde suç duyurusu dilekçesine, savcı tarafından şahit huzurunda imza atması istenen görme engelli avukat Mümin Özeken için destek açıklaması yapıldı.

Adliye önünde toplanan Ankara Barosu’ndan bir grup avukata, Görme Engelliler Derneği Genel Başkanı avukat Şerif Ali Mutlu ile üyeler de destek verdi.

Grup adına açıklama yapan Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyesi Avukat Mihriban Şentürk, “Engelli bireylerin anayasadan, yasalardan ve uluslararası sözleşmelerden doğan haklarının karşılanması; devletin, sosyal hukuk devleti olmasının, yurttaşlarının eşitliğini gözetmesi yükümlülüğünün, nihayetinde insan haklarına saygının bir gereğidir. Son olay göstermiştir ki engelli meslektaşlarımız ve yurttaşlarımızın adliye özelinde karşılaştıkları en büyük sorun; hakim, savcı, kalem personeli fark etmeksizin engelli bireylerin ve hakları açısından genel itibarıyla hak temelli bilinç oluşturacak eğitim eksikliğidir” dedi.

Ankara Barosu Engelli Hakları Merkezi Başkanı avukat Merve Bayram da “Engelli Hakları Merkezi olarak yurttaşlarımız ve meslektaşlarımızın ayrımcı tutuma maruz kalmamasını sağlayacak, adalete erişimi herkes için eşit hale getirmek için çalışacağız. Meslektaşımıza yapılan hukuki dayanaktan yoksun ayrımcı davranışı kınıyoruz” diye konuştu.

İstanbul Barosu Engelli Hakları Merkezi’nden yapılan açıklama şöyle;

Orijinal haber kaynağı için; Hukuki Haber

Benzer haberler: