Kategoriler: İnternet Medyası

BES sisteminde yeni dönem 1 temmuzda başlıyor! İçerdeki paralarını alabilecek

Bireysel Emeklilik Sistemi, kapsamından yeni dönem başlıyor. 1 Temmuz tarihinde BES katılımcıları için yeni değişikliler yapılacak.  Yeni düzenleme kapsamında BES üyeleri üyeliklerini bitirmeden hesaplarındaki paranın bir kısmını çekebilecek . BES katılımcıları, eğitim, evlilik, konut alımı ve doğal afet gibi durumlar için sistemden çıkmadan ve hesaplarındaki tutarların yüzde 50'sini çekebilecekler.
1 Temmuzda yürürlüğe girmesi planlanan yeni değişikliklerle birlikte Katılımcılar birikimlerinin yüzde 50’sini devlet katkısı dahil olmak üzere çekme hakkına sahip olacak. BES sisteminden birikimini çekmek isteyen vatandaşlar , paralarını çekebilmek için emeklilik şirketine başvuru yaparak taleplerini iletebilir.
YENİ DÜZENLEME DETAYLARI BELLİ OLDUBES sistemine yatırdığı paranın bir kısmını çekmek için bazı başvuru şartları bulunuyor. Buna göre, birikiminin yüzde 50’sini çekmek isteyen vatandaşlar, en az 5 yıl sistemde kalmış ve aylık asgari ücretin en az 5 katı kadar katkı yapmış olması gerekiyor.
Vatandaşlar birikimi çekmek için konut alımı ve evlilik durumlarında ise başvuru yapabilmek için belirli belgeler göstermesi gerekiyor. Kısmi ödemelerin başvuru süresi ise, emeklilik şirketleri tarafından 3 iş günü içerisinde incelenip sonuçlandıracak.

Orijinal haber kaynağı için; Son Dakika Haberler – Milli Gazete – Milli Gazete

Benzer haberler: