Hukuki NET sitesinde paylaşımda bulunmak, soru sormak ve cevap yazmak için üye olun. Üyelik ücretsizdir.

İdari Mahkemede, Belediyece Onaylanmayan, Zemin Etüdü ile ilgili davam

25-01-2010 13:12:19 madenci1973 #

İdari Mahkemede, Belediyece Onaylanmayan, Zemin Etüdü ile ilgili davam

Selam sevgili arkadaşlar, Önce Durumumu, Sonra Ayıntıları ve son olarakta Sorumu yönelteceğim.Yardımcı olursanız sevinirim...
DURUMUM:
Maden Mühendisi olarak, Serbest Madencilik Müşavirlik Yapan biriyim.Yaptığımız Mühendislik hizmetlerinde, Maden Mühendisleri Odasının yayınlamış olduğu yetkili olduğumuz işlere ve birim fiyatlarına uyarak mesleğimi icra ediyorum
AYRINTILAR:
Problemim şu ki ; Zemin Etüd yapma yetkim,bilgim,belgem olduğu halde, aldığım Zemin Etüd İşlerim, ilk bir tanesi onaylandıktan sonra geri kalanlar Belediyece onaylanmadı.Gerek Odamız tarafından yazılan,gerekse kendi şahsi yazılı izahat ve başvurularım cevapsız bırakıldı.Bunun üzerine 2 aylık süre geçtikten sonra,Ankara Bölge İdari mahkemesine, Belediyece onanmayan 15 adet Zemin Etüd dosyam için dava açtım.
Davama 3. İdari mahkeme de bakıldı(05/08/2008).Sonuç ise 15 adet Zemin Etüd dosyamın ayrı ayrı kişilere ait olmasından, usüle uygun olmadığı idi. Yani, ya ayrı ayrı dosyaları dava etmem isteniyordu yada tek bir dosyayı dava etmem gerekiyordu.Bende bir aylık süre içerisinde, içlerinden bir tane dosyamı seçip tekrar dava açtım,
Davama 10. İdari Mahkeme baktı(18/09/2008). Sonuç ise 3. İdari mahkemenin vermiş olduğu karara istinaden süresi içinde açmış olduğum dava 10. İdari Mahkemesi tarafından gözden kaçırılarak,zaman aşımına karar verildi.
Bu iki davamda da sonuca ulaşamadığımdan, 3. ve 10. İdari mahkeme kararlarını birbirine bağlayan bir dilekçe ile Temyize götürdüm(10/02/2009) şuan Danıştay'da Tekemmülde bekleyen dosyam hala sonuç bekliyor.
SORULARIM:
1)Temyize götürdüğüm Danıştaydaki davam ne zaman sonuçlanır?
2)Davam devam ederken uğramış olduğum iş kaybı ve zararımı, davam lehime sonuçlandığı taktirde hem maddi hem manevi tazminat ile karşılamak istiyorum.Bunun ölçüsü ne olacaktır,zamanı geldiğinde neler yapmalıyım?
11-03-2012 14:29:52 madenci1973 #

Cevap: İdari Mahkemede, Belediyece Onaylanmayan, Zemin Etüdü ile ilgili davam

geciken adalet , adalet değildir...
09-09-2013 14:36:01 madenci1973 #

Cevap: İdari Mahkemede, Belediyece Onaylanmayan, Zemin Etüdü ile ilgili davam

Davamla ilgili yeni gelişmeler olduğu için onları yazma gereği duydum.
Yukarıda, Danıştaya zaman aşımı nedeni ile temyize götürdüğüm davayla ilgili, ne zaman sonuçlanabileceği hususunda soru sormuştum. Zaman aşımı söz konusu olmadığı Danıştay 6. Dairesi tarafından tespit edildiği için davam 3. İdare mahkemesine geri gönderildi. 2012 Yılında Davalı Belediyeden savunması istendi. Davalı Belediyenin 4 madde ile yaptığı tamamen asılsız ve hukuki dayanaklardan uzak cevaplarına ANKARA 3. İdare mahkemesi Y.D talebime red verdi. Bu cevaba kesin delillerimle ve 7 günlük süresi içinde cevap vermeme rağmen,ANKARA 3. İdare mahkemesi tarafından dikkate alınmadı. Bunun üzerine esastan karar verilebilmesi için tekrar dilekçemi süresinde sundum. Ancak ANKARA 3. İdaresi Davalı Belediyenin savunmasındaki bir ayrıntıyı baz alıp, hukuki ve kanuni gerekçelerden eksik olarak aleyhimde karar verdi. 2013 te Bu kararın üzerine davayı Danıştaya Y.D. talepli ve yapılan idari işlemin iptal edilmesi gerektiğiyle ilgili olarak kesin delillerimle açtım.
Yani beni şok eden 3. iDARE MAHKEMESİ nasıl olurda hukuktan uzak bu kadar rahat karar alır anlayamadım. Yani Davalı Belediye savunmasında tarihçesini yazsaymış dahi mahkeme gene aleyhime davayı sonuçlandıracak gözüküyor.Böyle hukuktan uzak bir kararın çıkmasını hiç beklemiyordum.Şimdide bekle görki tekrar Danıştay davamı inceleyecek ve tabiki kesin bir şekilde haklı olduğuma karar verecek ve davayı kazanacam.
AMA NE FAYDA !!! KAYBETTİĞİM ZAMANIMI KİM TELAFİ EDECEK!!! MADDİ MANEVİ KAYBETTİKLERİMİ KİM TELAFİ EDECEK!!!. Karar vericiler haklıdan yana karar vermeliyken, güçlüden yana karar vermeye ne zaman son verecek ??? ADALETE GÜVENİM GÜN BE GÜN AZALIYOR, MALESEF :(...
31-01-2014 02:56:18 madenci1973 #

Cevap: İdari Mahkemede, Belediyece Onaylanmayan, Zemin Etüdü ile ilgili davam

Kalplerde vicdan,iman,inanç, ve merhamet
varsa
ne ala
yoksa
Mazluma sabır, zalime cehennem olsun belaaaaaaaaaa ...
31-01-2014 09:18:01 Erdoğan Kırcalı #

Cevap: İdari Mahkemede, Belediyece Onaylanmayan, Zemin Etüdü ile ilgili davam

İntizar etmenin yeri bir hukuk sitesi değildir herhalde
26-03-2014 14:12:40 madenci1973 #

Cevap: İdari Mahkemede, Belediyece Onaylanmayan, Zemin Etüdü ile ilgili davam

Bakıyorumda siteden Allah için bir vatandas çıkıpta DAVAMLA İLGİLİ bir yorum yapmadı bu güne kadar ? haaa pardon yorum yapıldı, ancak YAPILAN YORUMDA KONUYLA ALAKALI DEĞİL :). işkence yapılan adama ''Sessiz ol ! eğer çok acıyorsa gider hücrende bağırırsın'' demek gibi :) YAAA SABIRRR ...CÜMLEMİZE.
26-03-2014 14:48:22 Av.İsmail Arslan #

Cevap: İdari Mahkemede, Belediyece Onaylanmayan, Zemin Etüdü ile ilgili davam

İdari yargıda tam yargı davası tazminat talebini haizdir. Açtığınız dava bir iptal davası ise, lehinize sonuçlandıktan sonra zararınızın giderimi odaklı bir dava açabilirsiniz. Doğrusu idari yargının istatistiki olarak davacıdan taraf kararları daha fazladır. Siz, davanızı bir avukat desteği ile hazırladı iseniz, birçok hususu zaten davanızda belirtmiş olmalısınız. Örneğin bilirkişi incelemesi... İdarenin işlemlerinizin onaylanmaması konusunda haksız ve yanlı bir tutum içine girmesi hukuken mümkün değildir. İdare, Kanun, yönetmelik, tebliğ, genelge vb. ile bağlı ve bağımlıdır. Yani yapılan her ne ise bir dayanağı olmalı. Siz de uğradığınız haksızlığı o dayanağı anlamada yorumlamada uygulamada yapılan hukuksuzluğu ortaya koyarak izah edeceksiniz. Bazen yönetmelik, tebliğ, yasaya aykırı yapılır. Bunu gördü iseniz, bir hukuka aykırılık iddianız da oldu ise tabi ki iddianızı mahkemede talep edeceksiniz. Mahkemeyi bağlayan yasadır, tebliğ, yönetmelik yasaya uygun olmak zorundadır.

Danıştay safhası ne zaman biter? Bilemeyiz... O, Danıştay'ın ilgili dairesinin iş yükü ile ilgili bir durum.
Kayıplarınız haklı iseniz tazmin edilebilir mi? Evet, süresinde talep ve dava yolu ile bu mümkündür.
26-03-2014 15:57:24 madenci1973 #

Cevap: İdari Mahkemede, Belediyece Onaylanmayan, Zemin Etüdü ile ilgili davam

Sevgili kardeşim Ismail Arslan, konumla ilgilenip zaman ayirdigin ve bilgi paylastigin için çok teşekkür ederim :) sanki dava lehime sonuçlanmş gibi mutlu oldum Allah razı olsun kardeşim. Davada gelince yoruma bile gerek kalmayacak derecede haklıyım, ancak idari mahkeme yanlı karar verdi :( ama danistayda temyizde olan davamda yd savunmadan sonra da bekliyorum bakalım . Bu haklı davam 7 deneme mal oldu :( ama 17 senemede mal olsa hak yerini bulacak inşAllah ... 2013- 8636 6. Daire hayırlısı bakalım . Cevap için tekrar teşekkür ederim :)
26-03-2014 16:34:58 Av.İsmail Arslan #

Cevap: İdari Mahkemede, Belediyece Onaylanmayan, Zemin Etüdü ile ilgili davam

Rica ederim. Bir ekleme yapmak istiyorum: Yürütmeyi durdurma talepleri mahkeme tarafından reddedildiğinde red kararı, haksızlığınıza işaret olarak algılanamaz. Yürütmeyi durdurma kararı ancak açık -muhakemeye ihtiyaç duyulmayacak biçimde) hukuka aykırılık ve telafisi mümkün olmayacak biçimde ağır zarar ve kayıplar söz konusu ise ve bu iki ayrı şart somut olayda birlikte gerçekleşmiş olmak kaydı ile verilebilir.

Danıştay'ın temyiz davalarında kısa bir sürede dönüş beklememenizi öneriyorum. davanız en yakın tarih itibarıyla bir yıldan kısa süremeyecektir. Yürütmeyi durdurma talebinizin imzadan çıkması da ihtimaldir ki 3 ayı bulacaktır. Karamsarlık olsun diye söylemiyorum, umarım daha erken sonuç alırsınız.

Esenlik dilerim.
26-03-2014 17:18:54 madenci1973 #

Cevap: İdari Mahkemede, Belediyece Onaylanmayan, Zemin Etüdü ile ilgili davam

Tekrar cok tesekkur ederek basliyorum kardesim :) zemin etudu yapabilme yetkinligim yasayla ve mahkeme kararlari ile kesinlikle sabit ve nerdeyse hayatimi bu is uzerine kurmustum e tabi ilgili belediye bir tane zemin etudu dosyami onayladiktan sonra 15 adet daha mutahitin isini alip zemin etudlerini yapip belediyeye sundum.Ancak belediye dosyalarimi gormezden geldi hatta belediye avukatina konuyu incelemesini ve eger hukuki bir yetkinligim yoksa bu isi yapmaktan vaz gecebilecegimi soylemistim oda hukuken hakli oldugumu ancak imar mudurunun onay veremeyecegini gerekirse dava acmami soyledi ve surec basladi. Ne oldu| is mahkemeye gecince tipki orumcek agindaki bi sinek gibi paketlendim ve insan hayatindaki en degerli sey olan zamanim ve gencligim elimden alindi. hani kanun YD nin verilebilmesi icin iki seyin gerceklesmesi gerekir diyorya hukuken acik bir ihlal ve telafisi mumkun olmayan zarar / iste bu iki madde gerceklesmis durumda ! eee ozaman 2012 de 3. idare mahkemesi yd kararima red daha sonra esastan taleb'me hic konu ile alakasiz red nasil veriyor ? BU IS YUZUNDEN PIYASA ITIBARIM MAHVOLDU NELER YASAMADIMKI TELAFISI MUMKUN OLMAYAN :( . AMA KARAR VERICILER BIR AY MAASLARINI ALMASINLAR BAKALIM NELER OLUYOR ! AMA BENIM YAPAMADIGIM ISIM KARAR VERICILERIN HAKSIZ KARAR VERIRKEN NE KADAR UMURUNDA ! BU COK GUNAH BI SEY YAA . NASIL RAHAT EDIYOLAR BILEMIYORUM... neyse intizar etmeyim gene yoksa gene uyarilcam :) danistaya hazirladigim temyiz dilekcem cok acik ve net artik 2 yil 3 yil bekliyecem karar ciktiktan sonrada kaybettigim yillarimin tazminatini isteyecem bakalim o zaman neler olacak !!!
™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2021 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.

♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.

Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.

Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı vd.

® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir.

‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.

📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede?
☏ Sitenin 2021 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.

This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.