Hukuki NET sitesinde paylaşımda bulunmak, soru sormak ve cevap yazmak için üye olun. Üyelik ücretsizdir.

Müşterek tapusu olan arsanın bir bölümü satın alındığında alınan bölüm için tapu çıkarılabir mi?

28-10-2009 21:36:51 alan8313 #

Müşterek tapusu olan arsanın bir bölümü satın alındığında alınan bölüm için tapu çıkarılabir mi?

Saygıdeğer hukukçular;
Babadan çocuklara miras kalan bir 10 dönümlük bir tarlanın 750 metrekaresini satın almak istiyoruz. Ancak sahibi ile yaptığımız görüşmede tarlada resmi anlamda bir parselleme yapılmadığını, tarlanın tapusunun 10 dönümün tamamı için tek olduğunu ve ayrıca diğer kardeşlerinin de hissesi olduğunu bu nedenle de satacağı 750 m2 lik bölüm için sadece hisse devri yapabileceğini, ancak ve ancak zaman içinde tarlanın geri kalan kısmı satıldığında kendi adımıza tapu çıkarabileceğimizi ve bunun da hukuken böyle olduğunu söyledi.

Cevap aradığım soru şu: Acaba biz tarlanın 750 m2 lik kısmını satın aldığımızda; mevcut hisseli tapuyu tapu dairesine sunup, bu mevcut tapuda değişiklik yapılarak alacağımız 750 m2 lik bölüm için ayrı bir tapu talep edebilirmiyiz?

Cevap verebiliseniz çok sevinirim. Teşekkürler.
28-10-2009 21:59:38 Şenol Eker #

Cevap: Müşterek tapusu olan arsanın bir bölümü satın alındığında alınan bölüm için tapu çıkarılabir mi?

Alıntı:

alan8313 rumuzlu üyeden alıntı
mevcut hisseli tapuyu tapu dairesine sunup, bu mevcut tapuda değişiklik yapılarak alacağımız 750 m2 lik bölüm için ayrı bir tapu talep edebilirmiyiz?

Bu olaya "ifraz" denir. Bu kelime ile arama yapabilirsiniz.
Ayrıca o bölgede bir imar uygulaması yapılırsa %35'lik kısmının düzenleme ortaklık payı olarak kesilebileceğini (bu %35, çok zaman fiili olarak %45'e kadar çıkabiliyor) unutmayın. Ayrıca imarda TAKS (taban alanı katsayısı) ne olacak belli olmadığından arsa üzerinde ne büyüklükte bir bina yapabileceğinizi kestirmek zor. Örneğin TAKS %20 ve fiili DOPO %40 olursa, bu arsaya yapabileceğiniz en büyük binanın tabanı en çok 135 m2 olabilir.

Sizin yapabileceğiniz en iyi şey, bir harita mühendislik bürosuna gidip bilgi almaktır. Konunuz hukukiden çok teknik çünkü.
28-10-2009 22:31:00 alan8313 #

Cevap: Müşterek tapusu olan arsanın bir bölümü satın alındığında alınan bölüm için tapu çıkarılabir mi?

Sayın senoleker ; yıldırım hızıyle verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.

Bahse konu arazının tapusunu görmedim ancak tahminime göre tapudaki niteliği tarla vasfında olsa gerek ve yine tahminime göre bu arazi imara girdi. Tahminime göre diyorum çünkü şu anda bu araziye uzaktayım. Ancak arazi bir beldenin sınırları içerinde ve yerleşim yerleri ile içiçe konumunda.

Bu arada uyarılarınız oldukça önemli. Çünkü belirttiğiniz konular açısından verilen bedel karşılığında alınan alandan beklenen ölçüde yararlanmak mümkün olmayabilir. Arazinin bir bölümü imar uygulamaları nedeniyle elimizden gidebilir ve ayrıca istediğimiz büyüklükte konut yapamayabiliriz.

Öte yandan, benim esasen öğrenmek istediğim konu şu: Farzedelim ki imar açısında getirilen kısıtlamaların tümünü kabul ettik. Bu durumda Arazi sahibinin elindeki çok hisseli tapu bölünerek, satın alacağımız bölümü için üzerimize ayrı bir tapu çıkarabilirmiyiz.

Tekrar teşekkürler.
28-10-2009 22:54:54 Şenol Eker #

Cevap: Müşterek tapusu olan arsanın bir bölümü satın alındığında alınan bölüm için tapu çıkarılabir mi?

Alıntı:

alan8313 rumuzlu üyeden alıntı
Bu durumda Arazi sahibinin elindeki çok hisseli tapu bölünerek, satın alacağımız bölümü için üzerimize ayrı bir tapu çıkarabilirmiyiz.

Bu işleme "ifraz" denir.
Bir parselin birden çok parçaya bölünüp her birine bağımsız tapular verilmesine "ifraz", birden çok parselin birleştirilerek tek bir parsel yapılmasına "tevhid" denir.
Evet, ifraz yapılabilir, bunun için maliklerin muvafakatı gerekir.
ifraz işlemi için hem resmi kurumlara (belediye, tapu) hem de harita mühendisine para ödemek gerektiğini de hatırlatayım. Maliyetler konusunda hiçbir fikrim yok, bir haritacı size gerekli bilgileri verir.
Arazinin bulunduğu yerdeki bir harita mühendisi ile telefon kontağı kurmayı deneyebilirsiniz belki.
31-10-2009 18:15:24 alan8313 #

Cevap: Müşterek tapusu olan arsanın bir bölümü satın alındığında alınan bölüm için tapu çıkarılabir mi?

Sayın Soneleker;
İlginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.
Sayenizde işi neresinden tutacağımı, işlemlere hangi adımdan başlayacağımı öğrendim, ışık tuttunuz. Sağolun.
Belki süreç içerisinde yeniden bilginize ihtiyaç duyabilirim.
™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.

♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.

Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.

Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı vd.

® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir.

‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.

📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.

This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.