Hukuki NET sitesinde paylaşımda bulunmak, soru sormak ve cevap yazmak için üye olun. Üyelik ücretsizdir.

Kefillik iptali

01-05-2007 20:58:38 naz35 #

Kefillik iptali

Boşanmak üzere olduğum eşimin 2 ayrı bankadan çektiği bireysel kredisine kefil olmuştum. Bankayla kefilliğin nasıl iptal olabileceğini konuştum. Onlar da bana; noterden kefillik iptali için ihratname çekmemi söylediler. Bu ihtarname ile banka, benim kefilliğim yerine, eşimin bulacağı yeni bir kefilin konabileceğini söyledi.Peki, eğer eşim yeni bir kefil bulmaz veya bulamazsa, bu ihtarın hükmü ne olur?.. İleride eşim borcunu ödemez de banka kefil olarak beni bulursa, bu ihtarname beni bu borcu ödemekten kurtarır mı?..
01-05-2007 21:12:01 Av.Tayfun Eyilik #

Re: Kefİllİk İptalİ İÇİn İhtarname

Kefillikten kurtulma konulu forumlar bulunmaktadır lütfen soru sormadan önce araştırma yapınız. özetlemek gerekirse kefillikten kurtulmak istediğinize dair bir ihtarname göndermeniz halinde

1- Banka ile yaptığınız sözleşmenin bir takım hükümleri gereği bu hakkınızdan baştan feragat etmiş olabilirsiniz
2- Böyle olmasa bile en azından ihtarnamenin tebligine kadar olan borçlardan kefil olarak sorumlu olursunuz. Bu tarihten sonraki tarihli kredilerden sorumlu olmayabilirsiniz
3- yeni bir kefil bulunsa dahi 2 maddede durum geçerli olmaya devam eder
4- Bankanın yetkililerince sizi kefalettinizden dolayı ibra edildiğinize dair bir belge vermeleri halinde gerçek anlamda kurtulmuş olursunuz
04-06-2007 09:03:10 naz35 #

Re: Kefİllİk İptalİ İÇİn İhtarname

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim..
04-06-2007 09:03:57 naz35 #

Re: Kefİllİk İptalİ İÇİn İhtarname

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim..Başarılar..
10-11-2008 12:08:31 Kdz.Ereğlili #

Re: Kefillik iptali

Kefillikten kurtulma konusunda banka kredisi(tüketici, ev, araba kredisi, açık hesap kefilliği,..vs) ile çek senet kefilliklerinden kurtulma yolu farklı mıdır?

Bir esnaf arkadaş başka bir esnaf arkadaşa banka kredisinde kefil olmuş. Krediyi alan kaçtı, izi kayıp. Şimdi kefil olan arkadaş bankaya ihtarname çektiğinde kefillikten kurtulması sözkonusu olabilir mi?

Ayrıca arkasına imza atılmış çeklerde var. Bazıları vadesi gelmemiş çekler ve bu çekler piyasada dolaşıyor. Bu çekler içinde ihtarname çektiğinde(ki ihtarname bankaya mı yoksa savcılığa mı çekilecek bilemiyorum) çeklerdeki sorumluluğu ortadan kalkar mı?
23-02-2009 12:18:27 semko75 #

Re: Kefİllİk İptalİ İÇİn İhtarname

Sayın Naz35 ;
Benimde benzer bir durumumdan dolayı kefilliği devretmek talebim var. Ancak bankanın bunu kabul etmediği söylendi. bununla ilgili yasal bir durum varmıdır, size bankadan herhangi bir bilgi verildi ise yardımcı olurmusunuz?
Teşekkürler..
23-02-2009 12:20:19 Erdoğan Kırcalı #

Re: Kefİllİk İptalİ İÇİn İhtarname

Bankanın, kefil değişikliğini kabul etme zorunluluğu yok.
06-03-2009 11:02:21 denizüstü #

Re: Kefillik iptali

Banka ödenme düzensizliği yada farklı bir nedenden krediyi geri çağırma hakkına sahiptir.
02-08-2009 15:19:48 Volkanaktas #

Cevap: Kefillik iptali

Merhaba. Benim sorum da kefillikten kurtulma
3 Yıl önce bir ticari araca kefil oldum. Banka kurumsal kredi vermiş. Arkadaş borcunun tamamını ödedi. Şu anda bankaya bir borcu bulunmamakta. Bundan sonra alacağı kredilerle ilgili eski kefilliğimin devam etmesini istemiyorum. Bankaya bir dilekçe ile başvurmam yeterli olurmu. Noterden ihbarname çekmem şartmı. Ayrıca arkadaşın şu anda maddi durumu iyi değil. Başka bankaya kredi kartı borcu var, karalistede adı var. Ancak diğer bankalardaki işlemleri ile ilgili kefil değilim. Kefil olduğum bankaya borcu yok. İleride sıkıntı yaşamamak için bankaya bir dilekçe ile bildirdim; kredi verilmemesini, kredi verilse bile kefil olmak istemediğimi bildirdim. Verdiğim dilekçe neden yeterli olmasın. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
15-10-2009 12:49:06 radikal26 #

Cevap: Kefillik iptali

eh bu kefillikler bir soruda benim var yanıtlarsanız sevinirim bir arkadaş esnaf kefaletden kredi kullandı kullanırkende ben kefil oldum benle birlikte 2 kişi daha ve arkadaşım borcunun bir taksit ödemiş birdaha ödememiş sonradan çıkan bir yönetmelikle yapılandırma yaptı yapılandırmadada bir taksit ödemiş birdaha ödememiş son olarak bana icradan mal beyanı istediler ve borç 6,850 olmuş,avukatını aradım maaşlı sensin en kolay senden alırz dediler araştırmam sonunda kredi alırkende evini ipotek vermiş ipotekli evi duruken neden bana haciz işlemine gidiliyor eğer ben bu borcu ödersem ipotekli olan evini terimim yanlış olabilir özür dilerim temrit edebilirmiyim temrit edersem eve satış kararı aldırabilirmiyim yada masraflarımla birlikte elinden şu tarihte ödeyecem diye bir senet almam mı daha iyidir aldığım senedi günü gelmeden ne kadar önce işleme başlayabilirimyardımlarınız için şimdiden tşk ler
™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.

♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.

Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.

Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı vd.

® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir.

‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.

📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.

This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.