Hukuki NET sitesinde paylaşımda bulunmak, soru sormak ve cevap yazmak için üye olun. Üyelik ücretsizdir.

Bina merdiven temizlik ücreti ve boş daire

29-10-2020 16:28:04 Sonber #

Bina merdiven temizlik ücreti ve boş daire

Merhabalar sayın hukuki.net üyeleri;

9 daireli bir apartmanda oturuyoruz.Bu 9 dairenin biri kiraya verilemeyecek durumda çünkü yapımı bitmedi.(Bu daire ile ilgili problem yok)

1.Ben bu binanın merdiven temizlik işini yapıyorum ve her daireden aylık bunun karşılığında anlaşılmış bir gelir elde ediyorum.
2.Ancak binada oturan kiracılardan birisi taşındı ve koronavirüs salgını nedeniyle yeniden kiracı bulamadılar.
3.Tüm kiracılar ve ev sahipleri aynı apartmanda oturuyor.
4.Biz de -boş evin masraflarını ve aidatlarını ev sahibi ödemek zorundadır- diye bildiğimizden kiracının boşalttığı evin aylık temizlik ücretini ev sahibinden istedik.
5.Ancak, bize boş ev için bina merdiven ücreti alınamayacağını, bunun apartman siteleri gibi (kapıcı, yönetici, bahçıvan, güvenlik vs.) giderleri ortak olduğu zaman boş evin masraf ve aidatlarını ev sahibinin ödeyeceğini;
6.Ancak bizde ortak apartman giderinin sadece merdiven temizlik masrafı olduğunu, kapıcı, yönetici, bahçıvan, güvenlik vs. masraflarının olmadığını, bu yüzden de aidat olmadığını, ve dolayısıyla boş ev için ücret talep edilemeyeceğini söylediler.

Bu durumda sonuç ne olacaktır?

Yani;
-Boş daire için merdiven temizlik ücretini ev sahibinden talep eden biz mi haklıyız?
-Yoksa bunun aidat olamayacağını, bu yüzden de boş daireye para ödenmeyeceğini söyleyen komşularımız mı haklı?

(Binamızda kapıcı, yönetici, bahçıvan, güvenlik vs yok.Sadece bina merdiveni temizliği var)
29-10-2020 16:48:27 Av.Yusuf Selçuk Ateşkan #

Cevap: Bina merdiven temizlik ücreti ve boş daire

Kat Mülkiyeti Kanunu'nda aidat lafı geçmez, ortak gider avansı olarak toplanacak para der.
Aynı zamanda kat malikleri, kendilerinin kullanmadığı gerekçesiyle giderlere katılmaktan kaçınamaz, der.

Dolayısıyla merdiven temizliğine dolu/boş her daire maliki katılmak zorunda. Birisi oturuyorsa, oturan sorumlu.
29-10-2020 18:04:55 Sonber #

Cevap: Bina merdiven temizlik ücreti ve boş daire

Alıntı:

Av.Yusuf Selçuk Ateşkan rumuzlu üyeden alıntı
Kat Mülkiyeti Kanunu'nda aidat lafı geçmez, ortak gider avansı olarak toplanacak para der.
Aynı zamanda kat malikleri, kendilerinin kullanmadığı gerekçesiyle giderlere katılmaktan kaçınamaz, der.

Dolayısıyla merdiven temizliğine dolu/boş her daire maliki katılmak zorunda. Birisi oturuyorsa, oturan sorumlu.

Teşekkür ederim.

9 daireden bir tanesi kiraya verilemiyor( İnşaat halinde, elektrik ve su yok, ısıtma ve duvar sıvası yok, tuvalet ve banyosu yapılmamış.Sadece tuğlaları sıvalanmış).Ev bizim olduğundan sorun olmuyordu.Eğer başka bir merdiven temizlikçisi gelirse bu kiraya veremediğimiz(çünkü yaptırmadığımız) daire için merdiven temizlik masrafı alınacak mı?

- - - Güncellendi - - -

Bunun dışında,

Komşularımızdan biri boş ev için para istememize sinirlenip(bu komşumuz boş evin sahibi) "Merdivenlerden kapımın önündeki kısımları ben sileceğim, size de para vermeyeceğim" dedi.3 aydır da bu şekilde devam ediyor.Aramızda sözleşme yapılmadığı, sadece sözlü anlaşma ile yapıldığı için "bizim işimize son verdiğini, yeni temizlikçi aradıklarını" söyledi

Biz hukuki olarak boş daireden para istemekte haklıyız.Ancak binada oturan kişiler bundan ötürü bizim işimize son vermek istiyorlar. Bu hakka sahipler mi? Yoksa biz "işi bırakmıyoruz" diyebilir miyiz?

Son olarak;

Bizim boş ev için para isteyerek haksız kazanç elde etmeye çalıştığımızı düşünüyorlar ve bunu sürekli söylüyorlar.Suç uydurma ve iftiradan dolayı hukuki haklarımız nelerdir?
™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2021 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.

♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.

Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.

Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı vd.

® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir.

‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.

📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede?
☏ Sitenin 2021 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.

This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.