Hukuki NET sitesinde paylaşımda bulunmak, soru sormak ve cevap yazmak için üye olun. Üyelik ücretsizdir.

Kişinin, Vekalet Verdiği Akrabasının Yaptığı Sözleşmede Aldatılması Üzerine Avukata Kim Vekalet Verecek?

13-09-2020 21:50:47 vayvayva #

Kişinin, Vekalet Verdiği Akrabasının Yaptığı Sözleşmede Aldatılması Üzerine Avukata Kim Vekalet Verecek?

Merhaba meslektaşlarım,

Bir kişi şehir dışındayken akrabasına (avukat değil) işlerini yürütmesi, kendi adına işler yapması için vekalet veriyor. Bir iş yeri kiracısıyla sözlü olarak anlaşıp kira kontratını yenilemek istiyorlar, vekalet verilen akraba kiracıyla sözleşme yapmaya gidiyor ancak önceki sözleşmeden farksız diye konuştukları için sözleşmeyi okumadan imzalıyor. Sözleşmede önceki sözleşmeden ve konuştuklarından farklı kısımlar var ve bunu vekil akraba da asil de sonradan fark ediyor.

Bu durumda yapılması gereken; hem önceden hatırladığım borçlar hukuku bilgilerinden yararlandığımda hem de yaptığım araştırma sonucu Hile (Aldatma) hükümleri gereği karşı tarafa bir ihtarname çekip sözleşmenin geçersiz olduğunu bildirmek. Fakat bu noktada aklıma takılan sıralı 3 soru var. Öncelikle burada avukata vekalet verecek olan kim olmalı? Sadece vekil (avukat olmayan) akraba vekalet verse yeterli olur mu yoksa asil mi vermeli veya her ikisi de mi? Bu nokta kısmen daha net diyebiliriz yani kanımca asil vekalet gönderse şehir dışından bu ihtarname çekip sözleşmeyi feshetmek için yeterli olacaktır. Ya da vekilden vekalet alınıp (alt vekalet) ihtarname çeksek geçerli olur mu?

Yukarıdaki sorularım bir şekilde halledilebilir diye düşünüyorum ancak ihtarnameden sonra izlenecek yol ne olmalı ve olay dava aşamasına gelirse tam olarak kimden vekalet alınmalı, davacı/lar kim olmalı ve dava türü ne olmalı? Asıl kafama takılan kısım burası. Siz meslektaşlarımın değerli görüşleri ve tavsiyeleri bu noktalara muhakkak ışık tutacaktır. Eksik gördüğünüz yerler varsa da lütfen ekleme yapmaktan geri durmayın. Şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Selamlar.
™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.

♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.

Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.

Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı vd.

® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir.

‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.

📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.

This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.