Hukuki NET sitesinde paylaşımda bulunmak, soru sormak ve cevap yazmak için üye olun. Üyelik ücretsizdir.

Devlet Memurluğu Madde 48 (İlişik Kesilme Durumları)

09-07-2020 08:09:12 Cirrus #

Devlet Memurluğu Madde 48 (İlişik Kesilme Durumları)

Değerli hukukçular merhaba,

Devlet Memurluğu Kanunu Madde 48'e göre sizlere sorum olacaktı. Şöyle ki,

Bu maddede, "kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkum olmamak" ibaresi yer almaktadır.

Bu ibareye göre şöyle bir örnek verecek olursak; Ali aynı zaman dilimi içerisinde ahmete; hakaret, kasten yaralama, tehdit gibi suçlar işlesin bu durumda da ceza yargılaması sonunda örneğin hakaretten 4 ay, tehditten 5 ay ve yaralamadan 6 ay ceza aldığını varsayalım. Bu durumda, toplam ceza 15 ay olacak ve bu şekilde bakacak olursak memuriyete engel bir durum teşkil edecektir. Eğer ki her suç özelinde ayrı ayrı bakacak olursak her biri 1 yılın altında olduğu için engel teşkil etmeyecektir.

Sorum ise şudur; aynı zaman dilimi içerisinde farklı suçlar memuriyet açısından toplanır mı yoksa her biri ayrı ayrı mı değerlendirilir. HAGB almadığını varsayarsak bu durumda iki sonuç çıkacaktır, biri hapis cezasının ertelenmesi bir diğeri ise suçun infaz edilmesi yani hapis. Bu iki durum açısından da suçların toplanarak mı değerlendirileceği yoksa ayrı ayrı mı değerlendirileceği hususunda fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. DMK'nın cümlesi net olmasına rağmen toplam 15 ay suç alan biri ayrı ayrı infaz edilse bile sonuç olarak 1 yıl 3 ay içeride olacaktır. Bu durum memuriyete engel olmaz mı her bir suç 1 yılın altında olduğu için?

Değerli zamanınızı ayırıpta sorularımı okuyan ve yanıtlayan hukukçularıma ve arkadaşlarıma şimdiden çok teşekkür ederim.
23-08-2020 00:45:16 Av.Umur Yıldırım #

Cevap: Devlet Memurluğu Madde 48 (İlişik Kesilme Durumları)

Engel olacaktır. Kanunun amacına uygun yorumlamak gerekli. Lafzi yorum yapıyorsunuz.
™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.

♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.

Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.

Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı vd.

® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir.

‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.

📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.

This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.