İmza Olmadan İcra ?

13-01-2020 18:51:05 batuhan54 #

İmza Olmadan İcra ?

Merhabalar,

Annemin üstüne olan bir icra yüzünden (yaklaşık 4binTL) maaşımın 4'te biri haciz edilmekte. Söz konusu borçta hiçbir imzam olmamasına rağmen maaşıma haciz koymaları yasal mıdır ? Nasıl itiraz edip durdurabilirim ?

Ek bilgiler:

-Annemin imza attığı dönemde ben daha lise öğrencisiydim ve hiçbir şekilde kefil olmadım imza atmadım.

-Ailemden ayrı yaşıyorum, ikamet adresim farklı.

-Birkaç aydır ödüyorum geri ödemesini alabilir miyim ?

-7 aydır çalışmaktayım, 3. aydan beri maaşıma haciz getirmiş durumdalar.

-İmzada sahtecilik yaptıkları kesin.

-İcrayı durdurmak için vermem gereken belgeler nelerdir ?

-İkamet adresime veya önceki adreslerime tabligat gelmedi.

Şimdiden çok teşekkürler, iyi günler.
14-01-2020 12:58:06 cskhellcsk #

Cevap: İmza Olmadan İcra ?

Anneniz vefat etti sanirim anneniz vefat ettigi icin mirasciniz siz oldugndan anneniz oldugunde reddi miras yapmadigniz icin annenizin borclarida size gecmistirr.. Oyyzden yasaldir
14-01-2020 13:10:41 batuhan54 #

Cevap: İmza Olmadan İcra ?

Merhaba, annem sağ fakat çalışmıyor. Babam çalışıyor ama ona gelen bir icra yok.
14-01-2020 14:32:51 Şenol Eker #

Cevap: İmza Olmadan İcra ?

e-devletten adınıza açılmış icra var mı? baktınız mı? Bunun tebligatı size yapılmadı mı? Üç aydır neden itiraz etmediniz?
14-01-2020 14:38:31 Erdoğan Kırcalı #

Cevap: İmza Olmadan İcra ?

İmzada sahtecilik olması gerekmiyor ,
hatta ülkemizde biri hakkında bir icra takibi başlatmak için mutlaka kişinin borçlu olması da gerekmiyor. Bir isim seçersiniz, o kişinin kimlik bilgilerini, adres bilgilerini vererek icra dairesinden ilamsız icra takibi başlatırsınız. icra dairesinden gelen ödeme emrine süresi içinde itiraz etmezse , kişi o borcu kabullenmiş sayılır ve sonrasında 10 yıl boyunca dilediğiniz her hangi bir anda maaş haczi- banka hesabına haciz, ev eşyası haczaraç haczi gibi yollarla belirttiğiniz rakamı faiziyle tahsil edebilirsiniz.

Maaşınıza uygulanmakta olan haciz işlemi varsa , icra dairesinden öncesinde mutlaka size bir ödeme emri gönderilmiştir. Gene muhtemelen o ödeme emri sistemde kayıtlı bir başka adresinize gönderilmiş ama siz artık o adreste olmadığınız için o mahalle muhtarına teslim edilmiştir, bu nedenle de sizin bilginiz olmamıştır.
Bu saatten sonra yapabilecek olduğunuz menfi tesbit davası açarak haczin durdurulmasını talep etmek olabilir. Bu noktada da , eğer bu talebinizin uygun olmadığı kararı çıkarsa, 20% oranında karşı tarafın bu gecikmeden kaynaklanan zararı için ek tezminat ve dava masrafları ödemek zorunda kalabilirsiniz.
14-01-2020 15:17:10 batuhan54 #

Cevap: İmza Olmadan İcra ?

İlk başta mahkemeye başvuracaktım aldığım bilgiye göre icra mahkemesine gidip dosyanın peşine düşmem gerekliydi ilki mahkeme bana uzak ve yeteri kadar izin günüm yoktu, ailem bana bir kısmını ödemeye başladı sıkıntı etmedim ama maddi sıkıntıları oldu ve ödemeyi alamadım ben sıkıştım. Ben bu kesintiyi sadece maaşımı aldığım gün gördüm öncesinde bir uyarı tebligat vs. gelmedi kesinlikle ama muhtara gelmesi bile yetiyormuş sanırım güzel sistem...

Edevletten baktığımda hakkımda bir dava dosyası yok. İcra dosyasında borçlu görülüyorum sadece.