Kaskonun süreci gereksiz uzatması nedeniyle ödenen mtv

09-10-2019 11:21:41 necdetcaliskan #

Kaskonun süreci gereksiz uzatması nedeniyle ödenen mtv

Merhaba saygıdeğer hukuk çalışanları.
Muğla da öğretmenlik yapmaktayım. 12.09.2018 tarihinde başımızdan bir kaza geçti. Gerekli prosedürler yapılıp kasko ya başvuruldu. Araç perte ayrıldı. Fakat kasko şirketi önce gereksiz yere süreci uzattı ve ödemeyeceğim dedi. 4 ay sonra düşük teklifle ödemek istedi kabul etmedik. Sonra tekrar ödemeyeceğim dedi ve Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurduk. 20.09.2019 da kasko şirketi haksız bulundu ve Sigorta Tahkim in kararına istinaden 25.12.2018 tarihinde temerrüte düştüğü varsayılarak 25.12.2018 den itibaren yasal faiziyle birlikte ödememizi yaptı. Olay sonuçlandı.

Şimdi bu olayla ilgili 2 sorum olacak
1. Ben olay kasko şirketinin asılsız iddialarından dolayı uzadığı için 2019 yılı ocak ve temmuz mtv lerini ödemek zorunda kaldım. Yaklaşık 3bin TL kullanmadığım serviste yatan aracın mtv sini ödedim. Bunları kasko şirketinden Sigorta Tahkim yada mahkeme yoluyle talep edebilirmiyim.

2. Bir seneyi aşan süre sonunda yasal faiziyle birlikte paramızı aldık fakat bu 1 sene içinde 3 ve 5 yaşındaki çocuklarım kreşe çoğu zaman gidemedi, özel aracımız ser iste yattığından yürüyerek gittik heryerde hastalıklar oldu, rezillikler oldu. Eşimle kaza sebebiyle araçsız kaldık diye defalarca kavga ettik en son 2019 şubat ayında eşim mart ayında ben psikoloğa gitmeye ve antideprasan ilaçlar kullanmaya başladık ve halen kullanmaktayız. Daha da önemlisi kasko şirketi Sigorta Tahkim in karar yazısında da açıkça belirttiği üzere bizi şoför değişikliğiyle suçlayarak dolandırıcı ithamında bulundu, öğretmen olduğum ve küçük bir belde de yaşadığımdan bu olay beni küçük düşürdü. Tüm bu olaylardan ve mağduriyetlerden dolayı kasko şirketine maddi ya da manevi tazminat davası açma hakkımız var mıdır. Açarsak sizin değerli görüşlerinize göre nasıl sonuçlanır.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
10-10-2019 01:25:05 nina #

Cevap: Kaskonun süreci gereksiz uzatması nedeniyle ödenen mtv

Sigortaci temerrude dusmus ve odeme yapmamis. Temerrut acikca kabul de edildigine gore bu suredeki makul zararlari sigortacidan talep edebilirsiniz. Temerrude dustuklerini hatirlatarak bu MTV zararinizin tazminini talep edin.

Diger anlattiginiz olaylarda, yasadiginiz sikintilarla, Sigortacinin hukuksuz eylemi arasinda illiyet bagi kurabilirseniz, yani bu sikintilarin sigortacinin eylemi sonucunda oldugunu somut olarak ortaya koyarsaniz tazminat talep edebilirsiniz. Sahsi dusuncem, yapamazsiniz. Ama eger kendinize veya avukatiniza guveniyorsaniz bu konuda da elbette talepte bulunabilirsiniz.
10-10-2019 10:24:12 necdetcaliskan #

Cevap: Kaskonun süreci gereksiz uzatması nedeniyle ödenen mtv

Cevabınız için teşekkür ederim. En geç Aralık 25 de ödemeleri gerektiği halde ödememeleri ve 1 sene arabasız kalmam boş yere başlı başına somut delil değil mi bu konu da. Ayrıca yazdıkları Red yazısında da şoför değişikliği şüphesi var demeleri ve bunun asılsız olduğunun ispatlı kararı beni küçük düşürmüş olmuyor mu. Olaydan 6 ay sonra hem benim hem eşimin psikolog yardımıyla ilaç kullanmamız ve komşularımızın da şahitlik yapabileceği üzere paramızı bir türlü alamadığımız için sürekli çocuklarımızın önünde kavga halinde olup aile bütünlüğü üzün sıkıntıya girmesi yeterli değilmidir?

Bu konu da bana yardımcı olabilecek hukukçu arkadaşlarım var mı acaba?
10-10-2019 11:57:17 Devrim Sinan Karavelioğlu #

Cevap: Kaskonun süreci gereksiz uzatması nedeniyle ödenen mtv

Sayın nina size çok güzel bir cevap vermiş.

Bununla birlikte ben, bir avukatla MTV yanında diğer konularda da tazminat alabilme ihtimalinizi yüksek görüyorum sayın hocam.