Hukuki NET sitesinde paylaşımda bulunmak, soru sormak ve cevap yazmak için üye olun. Üyelik ücretsizdir.

İşKur'un Ödediği Parayı Talep Etmesi

08-08-2019 14:11:00 pekiyi #

İşKur'un Ödediği Parayı Talep Etmesi

Arkadaşlar soru, maddi durumu hiç iyi olmayan, bir kaç yıl işkur'un TYP programına katılan, köyde yaşayan abimi cidden çok sıkıntıya sokan bir konuyla ilgili.Yardımcı olabilirseniz çok büyük iyilik yapmış olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Konu Şöyle:Abim henüz emekli değilken İşkurun TYP programı kapsamında köyde 6 ay orman işinde çalıştı.
İş kurda işe başlamadan önce yaşından dolayı, ziraat bankasından kredi yoluyla, emekli olmak için başvuruda bulundu. İşkur ile ormanda işe başladığında henüz resmi olarak emekli değildi.Zaten emekli olanlar çalışamıyor bildiğiniz gibi.

Bir süre sonra emeklilik dilekçesine istinaden ziraat kredisi ile emekli oldu.Abim orman işinde çalışmaya devam ederken,emekli olduğunu bayağı geç öğrendi.Tabi emekli olduğunu biz uzun süre sonra öğrendik.Emekli olduğunda işkurda çalışmaya devam etti.Çünkü zaten çok az bir süresi kalmıştı.Böyle bir durumda orman işletmesine başvuru yapılması gerektiğini bilemeyiz.Çünkü bildiğimiz şu:işkura başlarken emekli olmamak lazım.İş devam ederken emekli olunursa ilgili kuruma haber verilmesi gerektiğini asla bilemeyiz.Abimin yada bizim,bu durumu işkur vasıtasıyla çalıştığı orman işletmesine bilgi verme gibi bir konu hiç ama hiç aklımıza gelmedi.İş devam ederken orman işletmesinden de hiç bir uyarı,ikaz bilgilendirme yada işi sona erdirme gibi bir durum olmadı.Böyle bir durumu kurumun tespit ederek ilgili çalışanın işine son vermesi gerekmez mi?

Her neyse 6 aylık iş bittikten yaklaşık 8-9 ay sonra ilgili orman işletmesi, abimi kuruma çağırıp işkura 8000 lira borcu olduğunu iletmiş.Eğer bu borcu ödemezse devletin mahkeme yolu ile alacağını söylemişler.Tabi ormanda çalışan köylü abim orman işletmesindeki ilgili müdüre,söyleyebildiği aklımda kalan cümlesi:"Müdürüm siz bu bilgisayarın başında bunu 7-8 ay sonra öğrenebildiğinize göre ben köylü orman işçisi nereden,nasıl bilebilir bunun suç olduğunu"


Bu durumda eksiği,suçu olan orman işletmesi mi,işkur mu yoksa abim mi? Abim bu parayı bir şekilde ödemek zorunda mı? Mahkeme yoluyla bu ödemeyi yapmak zorunda kalır mı? Avukat ile bu sorunu çözebilir miyiz?

Bu konuyu nasıl çözebiliriz.Gerçekten abimin bu parayı ödeme gibi bir şansı yok.6 ay çalışarak aldığı asgari ücreti bir kenara koyamadı ki zaten.Bu arada emeklilikten aldığı devede kulak (çünkü çoğu krediye gidiyor zaten)

İNANIN ÇOK DUACINIZ OLACAĞIZ...KATKILARINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ ŞİMDİDEN...
08-08-2019 15:44:44 Erdoğan Kırcalı #

Cevap: İşKur'un Ödediği Parayı Talep Etmesi

Alıntı:

işe başladığında henüz resmi olarak emekli değildi.Zaten emekli olanlar çalışamıyor bildiğiniz gibi.
Abiniz emekli olanın bu program kapsamında çalışamayacağını biliyordu o zaman doğru mu?

Alıntı:

u durumda eksiği,suçu olan orman işletmesi mi,işkur mu yoksa abim mi?
Eksiği olan Abiniz, emekli olduğunu kuruma bildirmesi gerekirdi.
Alıntı:

Abim bu parayı bir şekilde ödemek zorunda mı?
Evet.
Alıntı:

Mahkeme yoluyla bu ödemeyi yapmak zorunda kalır mı?
Kesinlikle ödemek zorunda kalır.
Alıntı:

Avukat ile bu sorunu çözebilir miyiz?
Hiç şansınız yok.

Alıntı:

Bu konuyu nasıl çözebiliriz.Gerçekten abimin bu parayı ödeme gibi bir şansı yok.6 ay çalışarak aldığı asgari ücreti bir kenara koyamadı ki zaten.Bu arada emeklilikten aldığı devede kulak (çünkü çoğu krediye gidiyor zaten)
Abinizin kendi hatası nedeniyle yaşadığı bu sıkıntıyı aşabilmenizin tek yolu, borcu ödemek maalesef.
™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.

♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.

Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.

Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı vd.

® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir.

‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.

📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.

This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.