Hukuki NET sitesinde paylaşımda bulunmak, soru sormak ve cevap yazmak için üye olun. Üyelik ücretsizdir.

Annem babamdan kalan tasinmazdaki hakkini fecir edebilirmi

23-04-2019 00:51:16 Murat24 #

Annem babamdan kalan tasinmazdaki hakkini fecir edebilirmi

2013 senesinde vefat eden babamdan toplamda 213 metrekare bir arsa kaldı veraset ilamına gore annem ve üç kardeş mirasçı olarak belirlendi annem bakımı karşılığında hissesini bana devretmek istiyor annem diğer kardeşlerime haber vermeksizin kendi hissesini vasiyet,satış yada bağışlamak yoluyla bana birakabilirmi yada bıraktığı takdirde diğer kardeşlerim bu pay satışı vasiyet yada bağışa itiraz erebilirlerdi izlememiz gereken en hukuki yol nedir yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tesekkurler
23-04-2019 04:23:48 Erdoğan Kırcalı #

Cevap: Annem babamdan kalan tasinmazdaki hakkini fecir edebilirmi

Alıntı:

Murat24 rumuzlu üyeden alıntı
... izlememiz gereken en hukuki yol nedir

Anneniz bir vasiyet düzenleyerek, kardeşlerinizin saklı paylarına özen gösterecek şekilde hissesinin kalan kısmını siz bağışlayabilir
23-04-2019 17:50:26 Murat24 #

Cevap: Annem babamdan kalan tasinmazdaki hakkini fecir edebilirmi

Anladığım kadarıyla saklı payı hicbir şekilde devre dışı bırakamıyoruz peki bir konuda daha yardımınızı istemek durumundayım bu durumda nasıl bir vasiyet name hazırlamamız doğru olur yani babamdan kalan arsa 213 metre kare yani kişi başı 53 metre kareye tekabül ediyor 53 metre karelik arsada kardeşlerimin saklı payı ne kadar olacaktır tsk
23-04-2019 20:46:14 Şenol Eker #

Cevap: Annem babamdan kalan tasinmazdaki hakkini fecir edebilirmi

Tam yarısıdır.
Şu anda 1/4 annenizin, 3/4 hisse de sizlerindir.
Annenizin 1/4 olan hissesi, normalde her birinize 1/12 olarak kalacaktır.
Saklı pay ise bunun yarısıdır.
Yani anneniz hissesini 1/24 bir kardeşinize, 1/24 diğer kardeşinize ve 3/24 size olmak üzere paylaştırırsa saklı paya riayet etmiş olur.
Sonuçta diğer kardeşlerin toplam hisseleri 1/24+1/4=7/24, sizin hisseniz ise 10/24 olacaktır.
Pay karmaşık gelsiyse, 213 metrekare üzerinden kardeşlerinize yaklaşık 62'şer, size ise yaklaşık 89 metrekare kalmış olacaktır.
Bunun dışında başkasına satış gösterip bir şey edip bir şey yapıp etrafından dolaşma çabaları kesine yakın ihtimalle sonuçsuz kalacaktır.
23-04-2019 21:09:23 Murat24 #

Cevap: Annem babamdan kalan tasinmazdaki hakkini fecir edebilirmi

Peki annem kendi payini bana yada üçüncü bir şahısa yasal olarak satma hakkı varmıdır varsa hangi yolu kullanmamız gereklidir
23-04-2019 22:06:38 Şenol Eker #

Cevap: Annem babamdan kalan tasinmazdaki hakkini fecir edebilirmi

Satabilir tabii ama söylediğim gibi, bunlar sonuçsuz kalır. İptal edilir.
Sizin o hisseyi alacak paranız var mı? Varsa onu annenize vereceksiniz, Anneniz o parayı ne yapacak? Size geri vermediğini ispatlamanız gerekebilir. Başkasına satılırsa, o kişi tekrar size satacak mı?
24-04-2019 20:59:01 Murat24 #

Cevap: Annem babamdan kalan tasinmazdaki hakkini fecir edebilirmi

Diyelimki annem bana hissesini 50bin tl karşılığında satıp tekrar 50bin tl lik bir arsa alımı olsa annemin adına yinede itiraz edebilirlermi tsk

- - - Updated - - -

Diyelimki annem bana hissesini ellibin tl karşılığında satıp tekrar ellibin tl lik bir arsa alımı olsa annemin adına yinede itiraz edebilirlermi tsk
24-04-2019 21:47:52 Erdoğan Kırcalı #

Cevap: Annem babamdan kalan tasinmazdaki hakkini fecir edebilirmi

Ben aynı duruma maruz kalsam, böyle bir durumda da sizin o hisseyi alabilecek maddi imkana sahip olduğunuzu ıspatlamanızı isterim.
24-04-2019 21:51:24 Murat24 #

Cevap: Annem babamdan kalan tasinmazdaki hakkini fecir edebilirmi

Alabilecek durumum var

- - - Updated - - -

Alabilecek durumum var buna rağmen itiraz edebilirlermi
25-04-2019 05:18:32 Erdoğan Kırcalı #

Cevap: Annem babamdan kalan tasinmazdaki hakkini fecir edebilirmi

Elbette edebilirler. ancak anneniz hayatta iken bir itiraz hakları bulunmamakta, annenizin vefatından sonra hak sahibi olarak mirastan mal kaçırma iddiası ile dava açarak satışın iptalini veya saklı paylarının teslimini talep edebilirler.
™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.

♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.

Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.

Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı vd.

® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir.

‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.

📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.

This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.