Yaralamalı Trafik Kazası

30-10-2018 23:04:32 sorguc #

Yaralamalı Trafik Kazası

Merhaba;

Mayıs ayı içerisinde, bir motorsikletin aracımla seyir halinde iken arkadan aracıma çarpmasıyla yaralamalı bir trafik kazasına karıştım, seyir halinde olduğum yolda belirlenen hız kurallarına uyarak hareket etmekte iken, taşıt giremez tabelasının bulunduğu sokak tarafında yol kenarına aracımı park etmek için yavaşlayıp sinyalimi verip dönüş esnasında arkadan gelen motorsiklet arkadan çarptı, çarpma sonu ayağından yaralandı, kaza sonrası gelen trafik ekibinin tuttuğu kaza tutanağında 47/1C maddesi gereğince bana kusur yazıldı, karşı taraf içinse 52/1C maddesi gereğince kusurlu olduğu yazıldı.

Ayrıca motorsikleti kullanan kişinin ehliyeti olmadığı kullandığı aracın kendisine ait olmadığı aracın sigortası olmadığı, muayenesi olmadığı tespit edilmiştir, ayrıca motorsiklet kullanırken kendini koruyacak herhangi bir koruyucu teknik ekipman bulunmuyordu, yaralanan kişi ifadesinde benden şikayetçi olduğunu beyan etmiştir, ben karşı taraftan hiç bir hak talep etmedim, şikayetçi olmadım, aracımın zararını kendim karşıladım.

Bu kazada, kusur oranları nedir, hangi taraf kusurludur, karşı taraf ehliyetsiz muayene ve sigortası olmayan ayrıca kendine ait olmayan bir araçla bana arkadan çarpma sonucu yaralanmıştır, benden bir hak talep etme durumu olabilirmi, böyle bir talebi olursa zorunlu trafik sigortam karşılarmı.

Daha sonra bana Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan 28-06-2018 tarihinde karşı taraftan şikayetçi olmamam nedeniyle kovuşturmaya yer olmadığına dair bir yazı geldi.

30-10-2018 tarihinde ise taksirle yaralama suçundan dolayı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tarafıma uzlaşmacı atandığına dair bilgilendirme mesajı geldi.

Muhtemelen karşı taraf benden şikayetçi olduğu için, tarafıma taksirle yaralama suçundan dava açılacak, karşı taraf benden tazminat talebinde bulunacak, böyle bir talepde bulunursa trafik sigortam bunu karşılarmı ya da uzlamacı ile nasıl bir yol izlemeliyim, konu ile ilgili değerli bilgilerinizi paylaşmanıız rica eder, saygılar sunarım.
30-10-2018 23:43:53 Devrim Sinan Karavelioğlu #

Cevap: Yaralamalı Trafik Kazası

Çarpma sonucu ayağından yaralandı demişsiniz. Ne dececede yaralandı? Örneğin kemik kırılması vb? Alacağınız ceza en az 1500 TL adli para cezasıdır. Eğer ayağında kırık oluştuysa cezanın alt sınırı 2250 TL den az olmaz. Bu ceza adli sicil kaydınıza işlenir.

Karşı tarafın sürücü belgesiz, sigortasız olmasının, aracın bir başkasına ait olması vb gibi durumların ceza yargılamasında bir etkisi olmayacaktır.

Bu davadan beraat etmeniz tamemen kusursuz olmanıza bağlı. Kusurun çoğu karşı tarafta olsa bile yukarıda yazdığım ceza ile karşılaşacaksınız.

Sigortanız karşı tarafın yaralanmasından kaynaklanan maddi zararını öder. Manevi tazminat sigorta kapsamı dışındadır.

Ceza davasının ardından veya ceza davasının sonucunu beklemeden karşı taraf maddi manevi tazminat davası da açabilir.

Bir miktar tazminat ödeyerek uzlaşmak akılcı bir çözüm olabilir. Eğer olmadık bir miktar talep edilirse de adaletin kestiği parmak acımaz deyip davanın ya da davaların sonucuna razı olacaksınız. Geçmiş olsun.
30-10-2018 23:51:04 sorguc #

Cevap: Yaralamalı Trafik Kazası

Kemik kırılması nedeniyle ayağına platin takılmış
31-10-2018 00:00:41 Devrim Sinan Karavelioğlu #

Cevap: Yaralamalı Trafik Kazası

Alıntı:

sorguc rumuzlu üyeden alıntı
Kemik kırılması nedeniyle ayağına platin takılmış

Bu oldukça ciddi bir durum. Muhtemelen avukat tutup ciddi bir miktar tazminat da isteyecekler. Bence siz de bir avukat tutmalısınız.
31-10-2018 09:22:48 Şenol Eker #

Cevap: Yaralamalı Trafik Kazası

Toplumda oldukça çok kişi tarafından yanlış bilinen bir durum var. Bir örnekle açıklamak isterim.
Örneğin trafikte giderken önünüzdeki aracın durduğunu fark etmediniz ve ona arkadan çarptınız. Sizin her şeyiniz kurallara uygun. Ama karşı tarafın arabası çalıntı, sürücüsü ayakta duramayacak kadar sarhoş, ehliyeti de yok, arabanın sigortası ve muayenesi de yok.
Karşı taraf araba hırsızlığından, sarhoş ilken araç kullanmaktan, ehliyetsiz araç sürmekten v.s. bir sürü ceza alacaktır.
Ama tüm bu olanlar, sizin bu çarpma olayında %100 kusurlu olduğunuz gerçeğini değiştirmeyecektir.
Hem kendi aracınızı kendiniz yaptıracaksınız hem de karşı tarafın aracı sizin trafik sigortanızdan tamir edilecek.
Yani karşı tarafın bir sürü kusuru olması size zerrece fayda sağlamayacak.
31-10-2018 12:55:33 sorguc #

Cevap: Yaralamalı Trafik Kazası

Bugün uzlaşma bürosuna gittim görüşme yaptım, ben uzlaşma yapabileceğimi söyledim yalnız karşı taraf uzlaşmayı kabul etmeyedebilir denildi, karşı taraf ben uzlaşmayı kabul etsemde onun etmemesi durumunda sonuç ne olarak her türlü bu durumda ceza alacağım alacağım ceza ne olacaktır.
31-10-2018 16:19:54 Devrim Sinan Karavelioğlu #

Cevap: Yaralamalı Trafik Kazası

Karşı taraf kabul etmezse uzlaşma sonuçsuz kalır ve dava açılır. Alacağınız muhtemel cezaları daha önce yazdım zaten. Anlattığınızı kadarı ile olayda motosiklet sürücüsününün eli sizden güçlü durumda. Doğal olarak bir miktar maddi, manevi tazminat karşılığında uzlaşmayı kabul edebilir. Ama bunun miktarının ne olabileceğini uzman biri hesaplamalıdır.
31-10-2018 18:06:13 sorguc #

Cevap: Yaralamalı Trafik Kazası

Savcılıktan dosyayı talep ettim fotokopilerini aldım, 3.81 promil alkollü olduğu ve trafik güvenliğini tehlikeye soktuğu yazıyor bu davadan ayırma kararı verilmiş, danışmış olduğum bilirkişi, dava açıldığında bilirkişi atanır alkollü olduğu için bu kusurda göz önüne alınabilir diye bilgi veriyor, söylediğiniz gibi yazmış olduğunuz cezaların yine verileceğini aynı şekilde söylüyor, ayrıca trafik sigortasının maddi olarak hasarını ve yaralanma durumunundan doğan zararlarını karşılacağını söylüyor.
02-11-2018 00:17:19 sorguc #

Cevap: Yaralamalı Trafik Kazası

Karşı tarafla uzlaşmak için, mağduriyetini gidermek ver zararını karşılanması için, trafik sigortama ihbarda bulunup bu durumu bildirerek sigortadan tazminat almasını sağlayabilirmyim.
02-11-2018 12:53:49 Devrim Sinan Karavelioğlu #

Cevap: Yaralamalı Trafik Kazası

Kazanın Mayıs ayında olduğunu belirtmişsiniz. Şu ana kadar sigortalar nezdinde çoktan dosyaların açılmış olması gerekir. Siz veya karşı taraf kaza ile ilgili sigortalara bildirimde bulunmadınız mı? Sigortalara dosyaların ne durumda olduğunu sorup öğrenebilirsiniz. Anlattığınız kadarıyla sigortaların ödeyeceği tazminatları size rücu edebilmesini gerektiren şartlar yok.

Kazanın oluşumuda karşı tarafın alkollü olmasının önemi yoktur. Önemli olan kusur oranlarıdır. Şu kadar ki; kazanın oluşumunda karşı tarafın alkollü olmasının etkisi ispatlanabildiği oranda alabileceği tazminat da azalacaktır. Zira borçlar hukukunda kimse kendi kusuru nedeni ile başkasından tazminat talep edemez.

Ben böyle bir davanın altından tek başınıza çıkabileceğinizi düşünmüyorum. Bir avukat tutmanızı şiddetle tasiye ederim.