Sigorta tarafindan gönderilen ceza

11-10-2018 18:15:57 cektrykss #

Sigorta tarafindan gönderilen ceza

Selamun aleykum. konuyu dogru yere mi açtım bilmiyorum onun için özür dilerim siz değerli büyüklerime bir sorum olcak;
2016 senesinde babamın aracıyla göbekten dönerken bisikletli biriyle çarpısması sonucu kaza meydana geldi, bisikletli kişi kısa bir süre hastanede yattı , babam alkollü oldugu için ehliyeti alındı ve 1 sene ehliyetine el konulup ceza ödedik mobese de 2 tarafta %50 suçlu çıktı. karsı taraf yaşlı birisi. 2017 senesinde kamu davası açıldı mahkeme karsı tarafa red verdi 5 ay önce ise karsı taraftan maddi tazminat açıldı ondanda bi ceza bi sonuc cıkmadı babam infaz cezası aldı ve 1 hafta önce sigortadan 15 bin tl para karsı tarafa ödenip olup 2bin tl faiziyle 17 bin tl 1hafta içersinde sigorta şirketine ödenmesini istiyolar aksi takdirde icralık olcamız yazıyor. avukat yoluyla itiraz ettik, ödeyecek durumumuzda yok sonuç ne olur yardımlarınızı bekliyorum..
11-10-2018 18:30:21 karavelioglu #

Cevap: Sigorta tarafindan gönderilen ceza

Alıntı:

cektrykss rumuzlu üyeden alıntı
2017 senesinde kamu davası açıldı mahkeme karsı tarafa red verdi 5 ay önce ise karsı taraftan maddi tazminat açıldı ondanda bi ceza bi sonuc cıkmadı.

Bu kısımlar anlaşılır değil:

"Kamu davası açıldı, mankeme karşı tarafa ret verdi" demekle ne anlatmak istiyorsunuz?

Karşı taraf tazminat davası açtı da bu dava mı reddedildi?
11-10-2018 19:18:52 cektrykss #

Cevap: Sigorta tarafindan gönderilen ceza

Evet Hocam.. kaza'dan sonra karşı taraf dava açtı, mahkeme karşı tarafa red verdi aradan 1 sene sonra tekrar maddi tazminat davası açtılar ondanda bi sonuç çıkmamasına ragmen, sigorta şirketi karşı tarafa ödediği parayı bizden istiyor..
11-10-2018 23:04:08 karavelioglu #

Cevap: Sigorta tarafindan gönderilen ceza

Tamam şimdi anladım. Sigorta şirketleri sigortalısının ödediği prim karşılığında zarar gören üçüncü şahıslara ödeme yaparlar. Yani babanızın trafik sigortası bisiklet sürücüsüne bir ödeme yapmış. Normal şartlarda yaptığı bu ödemeyi sizden isteyemez.

Ancak babanız burada alkollüymüş. Bu nedenle babanızın kusur oranına göre sigortanın bisiklet sürücüsü için yaptığı masrafları babanıza rücu etmesi yani ondan istemesi tamamen normal ve hukuka uygun.

Hukuken yapabileceğiniz bir şey yok.