Eski sevgilim hakaret ediyor

13-03-2018 18:38:31 YanlızKadın #

Eski sevgilim hakaret ediyor

Eski sevgilim birlikte olduğumuz zaman aldığı hediyeleri ve aldığı arabayı benden geriye istiyor ve beni dolandırıcılıkla suçluyor.bana bir sürü hakaret ve tehdit dolu mesajlar gönderdi bende karakola şikayette bulundum.ne yapabilirim arabamı geriye alabilir mi elinde bana para verdiğine dair bir evrak yok
13-03-2018 18:54:06 adaletistiyorum55 #

Cevap: Eski sevgilim hakaret ediyor

Hakaretlerinden dolayı TCK 125-131 e göre ceza alması muhtemeldir.Elinde para verdiğine dair bir evrak olsa dahi, bu paranın size borç olarak verildiğini göstermediği sürece ( örneğin; havale veya eft yaptığı esnada açıklama kısmına .... şahsına ... tutarında borç veriyorum ) arabayı da hediyeleri de geri alması mümkün değildir...

Size isnat ettiği dolandırıcılık suçuna gelecek olursak da, anlattığınız olayda böyle bir suç unsuru yoktur.
13-03-2018 21:37:34 YanlızKadın #

Cevap: Eski sevgilim hakaret ediyor

Mahkemede araba almak için para verdiğini söylemelimiyim nasıl ifade vermem gerekiyor
14-03-2018 10:32:05 Av.Yusuf Selçuk Ateşkan #

Cevap: Eski sevgilim hakaret ediyor

Araba, "alışılmışın dışında bir hediye" olduğu için eski sevgiliniz bunu sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre geri isteyebilir. Dava açtığı takdirde faiz ve vekalet ücreti ile de karşı karşıya kalırsınız.

Nişanın bozulması halinde dahi aşağıdaki gibi bir kanun maddesi mevcut. Sevgililik ilişkisinin sona ermesi halinde daha önce verilen alışılmışın dışında hediyeler için sebepsiz zenginleşme hükümlerinin uygulandığı pek çok yargı kararı var.

"Nişanlılık evlenme dışındaki bir sebeple sona ererse, nişanlıların birbirlerine veya ana ve babanın ya da onlar gibi davrananların, diğer nişanlıya vermiş oldukları alışılmışın dışındaki hediyeler, verenler tarafından geri istenebilir.
Hediye aynen veya mislen geri verilemiyorsa, sebepsiz zenginleşme hükümleri uygulanır."

Para verdiğini, araba aldığını ispatlayamaz diye düşünmeyin. Bu konuda tecrübeli bir avukat için bunun pek çok farklı değişik ispat yolu var.