Senete Sahte İmza

13-02-2018 05:17:54 kazimnet07 #

Senete Sahte İmza

Merhaba değerli hukuki.net üyeleri.

internette bir çok araştırma yaptım fakat buradakiler kadar kesin ve güzel cevaplar bulamadım umarım sorunum konusunda bana yardımcı olabilirsiniz. Forumda baktım ancak bu konuda bir cevap bulamadım. kısa bir süre önce tanıştığım arkadaşımın arkadaşına 2bin tl borç vermiştim. bana senet verdi karşılığında ancak daha sonra öğrendimki verdiği senete yazısı silinen kalemle imza atmış beni kandırmış. şimdi borcunu ödemiyor. nasıl bir yol izleyebilirim imzayı kontrol ettim gerçekten senetten uçmuş bu konuyla ilgili bana yardımcı olabilir misiniz?
13-02-2018 13:51:29 Av.Yusuf Selçuk Ateşkan #

Cevap: Senete Sahte İmza

“Kaybolan Mürekkep” olarak tanımlanan madde ile yazılmış olan yazılar zamanla solarak gözle görülemeyecek hale gelseler dahi Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi Adli Belge İnceleme Laboratuvarında uygun adli belge inceleme ekipmanları kullanılarak yazılmış olan yazı ve imzaya ait bulgular tespit edilmekte ve görünür hale getirilmeleri mümkün olabilmektedir.
07-06-2018 23:54:48 Nesta42 #

Cevap: Senete Sahte İmza

Benimde bir sorum olacaktı
Bir arkadaşım benim adıma bir senet düzenleyip ticari iş yaptığı firmaya ciro edip vermiş o firma şimdi senet ödenmeyince icra takibi başlattı ben yasal süre olan 5 gün içinde imzaya itiraz davası açtım 1- icra takibi dururmu 2- Mahkeme lehime sonuclanırsa bu firmaya tazminat davası acabilirmiyim şimdiden teşekkürler
08-06-2018 13:44:36 Cortexiphan #

Cevap: Senete Sahte İmza

1- Senet kambiyo senedi vasfına haiz ise (5 günlük itiraz süresi sunulduğuna göre haiz olması lazım) itiraz ile icra durmaz.

2-Borçlu olmadığınız halde haksız haciz yapılırsa karşı tarafa manevi tazminat davası açabilirsiniz.