Hukuki NET sitesinde paylaşımda bulunmak, soru sormak ve cevap yazmak için üye olun. Üyelik ücretsizdir.

Nişan hediyelerinin iadesi davası zamanaşımı süresi ne kadar

25-12-2017 23:45:25 Laz06 #

Nişan hediyelerinin iadesi davası zamanaşımı süresi ne kadar

Merhabalar öncelikle kolay gelsin diyorum 2015 yılında nişan sonlandı daha sonra ise altınlar v.s gibi malzemeleri teslim etmediler daha sonra ise sattığını beyan eden msj attı sonra ise borcumu odeyecem diye msjlar atti taki 2017 subat ayına kadar son msjinda borcumu odeyecem msji atti daha sonra ise mart ayında ise mahkeme başvuru yaptım ilk durusmada karşı taraf zaman aşımından dava reddi talep etti 2 durusmada ise bende bana attığı msji hakime verdim karsi taraf zaman talep etti 1 ay sonrasina gun verildi.maddi sorunum olduğu için işlerimi kendim takip ediyorum rica etsem zaman aşımı ile ilgili yargitay karari varmıdır olumlu sonuçlanan çünkü karşı taraf taahhüt ediyor borcu ödeyeceğini.
Rica etsem bana bir kac tane emsal karar soylermisiniz zamanaşımı ile ilgi teşekkür ederim.
26-12-2017 00:16:15 litigation #

Cevap: aile mahkemesi alacak davası

Yeni Medeni Kanun’un 123. maddesine göre nişanlılığın sona ermesinden doğan dava hakkı sona ermenin üzerinden bir yıl geçince zamanaşımına uğrar. Bu nedenle nişanın bozulması nedeniyle açılacak her türlü dava için (eşyaların,takıların iadesi, tazminat vs) bir sene geçtikten sonra zamanaşımı iddiası nedeniyle davanız reddolabilir. Bu arada cep telefonu mesajlarında borcu ödeyeceğim diyor ama ne kadar borcu olduğu, ne zaman ödeyeceği ve ne borcu olduğu belirsiz olduğundan işinize yaramayabilir.

Örnek bir yargıtay kararı...

T.C. YARGITAY
3.Hukuk Dairesi
Esas: 2002/2522
Karar: 2002/2896
Karar Tarihi: 26.03.2002
ÖZET: Nişanlanmaktan kaynaklanan davalar, nişanın bozulduğu tarihten itibaren bir sene sonra sakıt olur.
(4721 S. K. m. 123) (743 S. K. m. 87)
Dava dilekçesinde 1.592.000.000 lira değerindeki eşyaların aynen olmadığında bedelinin faiz ve masraflarla birlikte davalı taraftan tahsili istenilmiştir. Mahkemece davanın kısmen kabulü ile 1.416.890.000 liranın tahsili cihetine gidilmiş, hüküm davalı tarafından temyiz edilmiştir.
YARGITAY KARARI
Temyiz isteminin süresi içinde olduğu anlaşıldıktan sonra dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği düşünüldü.
Davada, nişan hediyelerinin aynen iadesi, olmadığı takdirde 1.592.000.000 liranın tahsili talep edilmektedir.
Davalı vekili, cevap dilekçesinde, nişanın bozulmasından 1 yıl geçtikten sonra davanın açıldığını belirterek zamanaşımı def'inde bulunmuştur.
Mahkemece, (zamanaşımı def'i üzerinde durulmadan) davanın kısmen kabulü ile 1.416.890.000 liranın tahsiline karar verilmiştir.
743 sayılı Medeni Kanunun 87.maddesinde; "Nişanlanmaktan kaynaklanan davalar, nişanın bozulduğu tarihten itibaren bir sene sonra sakıt olur" denilmektedir.
Duruşmada dinlenen tanıklar ise; nişanın ne zaman bozulduğuna ilişkin kesin ve net bir şekilde ifade vermemişler, tahmine dayalı beyanda bulunmuşlardır.
Bu durumda, mahkemece yapılacak iş; taraflardan delillerini sormak suretiyle nişanın ne zaman bozulduğunu kesin olarak saptadıktan sonra, Medeni kanunun 87.maddesi de dikkate alınmak suretiyle bir karar verilmesi gerekirken, davalının zaman aşımı def'i üzerinde durulmadan yazılı şekilde karar verilmesi doğru görülmemiştir.
Ayrıca, asıl mesleği Yazı İşleri Müdürü olan bilirkişinin uzmanlığından söz edilemeyeceğinden yetersiz bilirkişi raporuna dayanılarak karar verilmesi doğru değildir.
Bu itibarla yukarıda açıklanan esaslar gözönünde tutulmaksızın yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsiz, temyiz itirazları bu nedenlerle yerinde olduğundan kabulü ile hükmün HUMK.nun 428.maddesi gereğince BOZULMASINA ve peşin alınan temyiz harcının istek halinde temyiz edene iadesine, 26.03.2002 gününde oybirliği ile karar verildi.
26-12-2017 00:29:42 Laz06 #

Cevap: aile mahkemesi alacak davası

Hocam msjlarinda detay vardır ve msjinda ödeyeceğini tahhut etmis dava suan alacak davası olarak görülüyor ama emsal kararla elimi kuvvetlendirmek istiyorum çünkü duruşma anında karşı taraf msjlari unutmuş olacak ki herkesin gozleri önünde sustular ve araya avukati girdi ve zaman talep etti
26-12-2017 12:57:18 Laz06 #

Cevap: Nişan hediyelerinin iadesi davası zamanaşımı süresi ne kadar

Bu konu hakkinda başka emsal kararlar varmıdır alacaklı kişi için.
26-12-2017 14:00:52 Av.Yusuf Selçuk Ateşkan #

Cevap: Nişan hediyelerinin iadesi davası zamanaşımı süresi ne kadar

Kanunda açık hüküm varken, ayrıca emsal karar aramaya gerek yok.
743 sayılı Medeni Kanun'un 87. maddesine karşılık gelen 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 123. maddesinde de "Nişanlılığın sona ermesinden doğan dava hakları, sona ermenin üzerinden bir yıl geçmekle zamanaşımına uğrar." ifadesine yer verilmiştir.

Dolayısıyla lehinize bir emsal karar olmadığı gibi, davanız zamanaşımı nedeniyle reddedilecektir.
™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.

♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.

Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.

Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı vd.

® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir.

‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.

📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.

This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.