Hukuki NET sitesinde paylaşımda bulunmak, soru sormak ve cevap yazmak için üye olun. Üyelik ücretsizdir.

Zoraki vardiya değişimi sebebi ve 25/II-H ile işten çıkarılmak

07-03-2016 20:25:25 erdix #

Zoraki vardiya değişimi sebebi ve 25/II-H ile işten çıkarılmak

Merhaba,

Öncelikle durumum biraz acil ve konusunda uzman birileri tarafından cevaplanırsa cok mutlu olurum,aylardır kafamı karıştıran bir konu ve yarın mahkemem var.
4.5 yıl kesintisiz çalıştığım bir otel'de ( 3 vardiya, 07:00-15:00 / 15:00-23:00 / 23:00 - 07:00 olacak şekilde,23:00-07:00 vardiyası sabit gececi ) sabah ve aksam vardiyalarında calısmada bulundum. Konuyu özetlemem gerekirse gece vardiyasında sabit bir gececimiz ve bunun dısında da 3 normal resepsiyonist olmak üzere 4 ön büro çalışanıydık. 4.5 yıllık süreç sonunda aynı il sınırları içerisinde farklı bir lokasyonda ki otele alınmama dair bir karar verilmiş ve mesai bitimimde insan kaynakları tarafından bu tebliğ tarafıma ulaştı '' .... da ki görevinizden ... tarihi itibari ile .... lokasyonda ki otelimizde çalışmanıza karar verilmiş olup (aynı özlük hakları ve aynı görev ile) mesai başlangıç saatiniz olan 23:00'de çalışma yerinide bulunmamanız durumunda iş sözleşmeniz ve iş kanunundan doğan hakların kullanılacagını belirtiriz.'' ancak önüme konan kağıtta bunlar yazarken bir kelime oyunuda vardı bunu sonradan farkettim,bu tebliğ yapılırken bana artık sabit gecede ... otelimizde calısacaksın denildi. Evli,çocuklu bir insan olarak sabit gecede calısamayacagımı,cocugumun kreşe,eşiminde sabah 8 aksam 8 saatlerinde calısmaya gittiğini belirttim ve bu durumu kabul etmedigimi belirterek bu tebliğe şerh koştum. Kafamı burada kurcalayan şey sözlü olarak sabit gece dediler ancak tebliğde bu yazmıyordu. En nihayetinde kabul etmediğim için,biraz da araştırma yaparak 6 gün içinde işçi kabul etmiyorsa işçiyi bağlamaz maddesi gereği eski iş yerime 3 gün boyunca gitmeye devam ettim,ertesi gün işe geldiğimde (1. gün) çalışmam engellendi ve diğer otelde de tutanak tutuldugunu devamsızlıktan atılacagımı farkettim,bu nedenle de noter kanalı ile ihtarname çektim. 3.gün mesai saati 17:30 sıralarında doldugunda insan kaynaklarına çağırıldım ve iş akdim 25/2 h bendi gereğince fesh edildi denildi ve tarafıma sunuldu,bunu da kabul etmedigimi ve tüm haklarım saklı kalmak kaydıyla davada kullanacagıma dair şerh düştükten sonra imzaladım. Otellerin hepsinde sabit gece vardiyası çalışanı bulunmakta ve bu vardiya dısında dönüşümlü sabah-aksam vardiyaları bulunmakta,yani beni istifaya zorlamak amacı ile köklü bir değişiklikle gece vardiyasına sabitlemeye çalışıyor olmaları zoruma gitti. Neticesinde davalık olduk ve yarın davam var,birlikte çalıstıgım mesai arkadaşlarımdan birisi sabit gececi ve şahitlik edecek,kendisinin bordrosunda GECE RESEPSİYONİSTİ benim bordromda ise RESEPSİYONİST olarak görünmekteyiz. İş sözleşmem de ise işçi işveren veya vekilince görevinin veya görev yerinin değiştirililebileceğini peşinen kabul eder,bu değişiklikler esas değişiklik olarak kabul edilemez diye bir bölüm var.

Yukarıda yazan ve 4.5 yıl sonunda yönetim bazı idari kararlar alındı artık ... otelde sabit gececisiniz,aynı özlük hakları ile diye bir kararı getirip önüme dayatarak aynı gün sigorta kaydımı daha yanıt almadan diğer otele taşıyıp yarın aksamdan itibaren buradasınız imzalayın diye bir karar ile böyle bir duruma düşürüldüm.

Birincisi her ne kadar otellerin bazılarında olsada kanunen sabit gece vardiyası normal mi,ikincisi iş ilanlarını da bulup dosyamıza koyduk,sabit gececi olarak tebliğ de yazmasa bile mesai başlangıç saatim ve bu otelin verdiği sabit gececi resepsiyonist aranıyor şeklinde ilanlar ve noter kanalıyla gönderdiğim ihtarname de sabit gececilik konusunu kabul etmediğimi beyan etmiştim. Cevap dilekçelerinde bu konuya değinmemiş sadece verilen görevi yerine getirmediğim hakkında defalarca atıfta bulunmuslar.

1 Şahit ve yaşadığım bu hususlar var,sizce ne olabilir,bu davada şansım var mı,herşeyden önce iş veren şahit bulma konusunda daha şanslı iken ben tek şahit ve bu belgelerle dava kazanabilir miyim,2 aydır bu olaylar neticesinde hem işsizim,hem cıkarıldıgım madde yüzünden işsizlik maaşı alamıyorum,hem de düşünmekten allak bullak oldum. Farklı lokasyon farklı vardiya,hadi lokasyon tamam 3 gün dil döktüm normal bir vardiyada olur diye ama şimdi yalan beyan ve şahitle onlar mı daha şanslı bilemiyorum.

Kısaca bana yardımı dokunacak açıklama yapabilecek birileri var mı...

Saygılarımla.
08-03-2016 11:24:52 erdix #

Cevap: Zoraki vardiya değişimi sebebi ve 25/II-H ile işten çıkarılmak

Duruşma bu sabah görüldü,2 hafta süre tanındı şahitleri bildirmek için,dava haziran ayında görülecek.
Hala yanıt bekliyorum lütfen birileri yol göstersin...
08-03-2016 11:28:16 Erdoğan Kırcalı #

Cevap: Zoraki vardiya değişimi sebebi ve 25/II-H ile işten çıkarılmak

Görünen o ki iş sözleşmenizle işverene bu hakkı vermiş durumdasınız.
Daha fazla hak kaybına uğramamak için bir avukatla yüzyüze görüşmenizde ve davanızın takibin avukatınızla gerçekleştirmenizde sizin açınızdan fayda var.
08-03-2016 12:23:23 erdix #

Cevap: Zoraki vardiya değişimi sebebi ve 25/II-H ile işten çıkarılmak

Şöyle bir durum var,işe alış sürecinde gececiler sadece gececi olarak işe alınıyor,yani ben gece vardiyasında çalışmak üzere işe alınmadım,4.5 yıl boyunca da gece çalışan arkadaşın 1 günlük haftalık izni dısında kimse gececilik yapmadı,oteller açıldıgından beri durum bundan ibaret,beni başka bir şubeye alıp almamaları değil mesele,esasen vardiyamın normalden geceye alınması.
Ben en uzun süre calısan kişiyim o otelde,benden sonra ki kişilerin kıdemleri bile dolmamıs vaziyetteydi,istifaya zorlamak icin en tecrübeli en iyi idare eden kişiyi ve tek evli kişiyi neden bir anda geceye sabitleyip bunda inat etsinler bu bir.
İkincisi de kanun burada esaslı değişikliği kendisi belirler,sözleşmede böyle bir madde bulunması bunun kanuna uygun oldugu anlamına mı geliyor,yani otel kendi kendine ben istersem sizi paspascı yaparım bu esaslı değişiklik olarak kabul edilemez gibi bir madde koymuş,burada işe alış sürecinde de bu maddenin anlamını farklı değerlendirmek mümkün.

Özetle benim vardiyamın 4.5 yıl sonra durduk yere geceye sabitlenecek olması hayatın olağan akısına aykırı bir durum değil mi.
™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.

♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.

Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.

Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı vd.

® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir.

‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.

📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.

This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.