Anket Sonuçlarını Göster: Anayasa Değişikliği Referandum Anketi

Oylayanlar
278. Bu ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor.
  • Evet

93 33,45%
  • Hayır

174 62,59%
  • Kararsız

11 3,96%
Kilitli Konu
6 / 22 Sayfa İlkİlk 12345678910111213141516 ... SonSon
51 den 60´e kadar toplam 215 ileti bulundu.

Konu: Referandum Anketi

Referandum Anketi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    kaosteorisi Misafir

Tanımlı Cevap: Referandum Anketi

sayın Diaz,öncelikle ben hiçbir vatandaşımın oyunu küçümsemem.Ancak şunu belirtmek gerekir ki benim vatandaşımın oyunu küçümseyeneler bizler değil bugün bize emanet etmekten korktuğunuz o koltuklarda oturan ve halkı bilinçlendirmek amacıyla yaptıkları mitinglerde bile paketten bir madde bile bahsetmeye üşenen ve halkının 30 gün kala bie hala bizlere yahu biz neyi oyluyoruz dediği ve bu siyasiler gittiğimiz mitinglerde niye hiç bahsetmiyorlar dedikleri siyasilerdir.İktidar muhalefet ayırmıyorum ama eğer vatandaşımız neye oy verdiğini bilmiyorsa( ki ne kadar teknik olursa olsun bilmesi gerekir ) işte ben o zaman vatandaşımın verdiği oyun onun kendi kanaatlerinin bir ürünü olduğunu değil bilinçsizliğinin bir ürünü olduğunu söylerim.Bizler hiçbir vatandaşın oyunu küçümsemeyiz ama sizin gibi vatandaşımızda tam olarak neye oy vereceğini bilmiyor.Yoksa evet veya hayır şeklindeki kanaatleri bir ihsas-ı rey içinde burada sunmak hiç hoş değildir.Biz sadece eleştiri yapıyoruz.Ayrıca bende 1982 anayasasının ruhu itibariyle militarist bir zeminde hazırlandığının ve değiştirilmesinden tarafım.ancak bir değişiklik yapılacakasa yine bu anayasanın çizdiği yetki ve sınırlar içinde yapılmalıdır ve daha kötüye gidilmemelidir.Eğer aksini iddia ediyorsanız 1987 den bu yana 16 kez değişiklik yapan annne babalarımızın dedelerimizin subjektif iradelerini göz ardı etmiş oluruz sonuçta yapılan bu değişiklikler seçilen iradelerce meşru bir zeminde gerçekleştirildi.Her ne kadar anayasanın ruhunu tam olarak ortadan kaldırmasa da....

Hukuki NET Güncel Haber

Referandum Anketi konulu yargıtay kararı ara
    Referandum Anketi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap

Nerede
    SAMSUN
    İletiler
    1.322
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı bartelmi diaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sevgili arkadaşlar bir referanduma hayır elbette diyebilirsiniz.Ancak kendinize göre cahil nitelediğiniz insanların oy kullanması ağırınıza gidiyorsa ben de şunu iddia ediyorum o zaman.Hakkarili arzuhalci beyefendi de ,sonyakadan beyefendi de ,kaosteorisi beyefendi de benden benim gözümde bilinçsiz cahil insanlar ve referandum da oy kullanmaları beni rahatsız eder.ülkenin kaderi bunların eline bırakılamaz.Bakalım bu da sizi rahatsız edecek mi.Sizleri neden hayır diyorsunuz diye değil kendinizi neye dayanarak kendi oyunuzla cahil kastettiğiniz insanın oyunu bir tutmuyorsunuz diye ayıplıyorum.Hakkarili beyefendi öyle bir söz söyledi ki bu sitedeki avukat ve hukukçu arkadaşlarımız neler derdi acaba çok merak ediyorum.Ve siz resmen alkış tuttunuz bu sözlere.O cahil dediğiniz kesim sizin görüşünüzü paylaşsaydı bu ayrımı yapacak mıydınız.Ama neyse çok gerildim daha fazla konuşturmayınız beni
    Evet diyeceklerinde çoğu bu iletiyi paylaşır eminim.ADMİN konuyu açıpta yazdığı iletide,şahsıma aldığım paykonuyu uzatmamak.Şunuda belirteyim evet diyeceklerde hayır diyeceklere cahil diyor en azından konuştuğumuz ortamlarda.Profosörler cahilse acaba biz artık kör cahilmiyiz.Bu evet diyenlerin cahillik kriteri ne.? Hatırlatmak isterim chp 3 maddeyi çıkarın mecliste destek verelim demişti.Bu konuda aydınlanamadım,chp li vekilin tv tartışmasında savundukları beni tahmin etmedi.İzah edebilen varsa yazsında aydınlanalım.Ayrıca bu millete Anayasa lazım değil,Babayasa lazım kanaatimce bizi kesmez.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    22
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Bu şekilde ne evet, Nede hayır. Bazı önüme giden maddeler var bazılarıda hiç hoşuma gitmiyor şimdi bir iki madde hoşuma gidiyor diyede hoşuma gitmeyecek olan maddeler için evet demekte istemiyorum. o Yüzden hayır diyeceğim.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hakkınız var fakat keşke kabul edilen ve tartışma mevzusu olmayan diğer maddeler el birliği ile geçseydi de o maddeler için referanduma ihtiyaç olmasaydı ve sadece o tartışılan maddeler referanduma gitseydi.
    Tartışmasız kabul edilen maddeler sayesinde diğerleri de arada kaynayacak gibi görünüyor.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    51
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Hayır!!!-->Gerekçe 1)
    ---Kanunun Uygulama Alanı---
    ***Zaman bakımından uygulama***
    MADDE 7. - (1) İşlendiği zaman yürürlükte bulunan kanuna göre suç sayılmayan bir fiilden dolayı kimseye ceza verilemez ve güvenlik tedbiri uygulanamaz. İşlendikten sonra yürürlüğe giren kanuna göre suç sayılmayan bir fiilden dolayı da kimse cezalandırılamaz ve hakkında güvenlik tedbiri uygulanamaz. Böyle bir ceza veya güvenlik tedbiri hükmolunmuşsa infazı ve kanunî neticeleri kendiliğinden kalkar.
    (2) Suçun işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanun ile sonradan yürürlüğe giren kanunların hükümleri farklı ise, failin lehine olan kanun uygulanır ve infaz olunur.
    (3) Güvenlik tedbirleri hakkında, infaz rejimi yönünden hüküm zamanında yürürlükte bulunan kanun uygulanır.
    (4) Geçici veya süreli kanunların, yürürlükte bulundukları süre içinde işlenmiş olan suçlar hakkında uygulanmasına devam edilir.
    Şimdi bu ne demek diye insanın aklına gelmekte...Şöyle ki AKP iddiası üzerine bu anayasa değişikliğiyle 12 EYLÜL DARBECİLERİ'ne yargı yolunu açacak.AKP bunu Anayasamızın Geçici 15.maddesini kaldırarak yapacağını iddia etmektedir;ancak Türk Ceza Kanunu "Madde7/2" nin sözünden de özünden de anlaşılacağı üzere böyle birşeyin olması mümkün değildir!!!Bunu basite indirgenmiş bir örnekle açıklayayım.Örnek:1990 yılında "tokat atma" nın suç olmadığını farzedelim.2010 yılında çıkartılan kanunla "tokat atma" suç kabul edilse bile yeni çıkan kanun hükmü 1990 yılında tokat atan şahsiyetlere uy-gu-la-na-maz.(Düşünsenize böyle bişey olsa o suçu işleyen kişi çıkıpta demez mi bu kanun o zaman yoktu bu nasıl adalet diye :D ).Uygulandığı takdirde Ceza Hukukunun temel ilkelerinden olan "yeni çıkartılan kanun hükmü geriye yürümez(yani geçmişe etkili olamaz)" ilkesi çiğnenmiş olup asıl hukuksuzluğun temeli orada atılmış olur.Bu demek değildir ki darbecileri savunuyorum.Ancak şunun da görülmesini isterim ki bu anayasa paketi çoğu yerde tabir edildiği üzere şekerli bir haptır ve umarım ki milletimiz bu şekerli hapı yutmayacaktır(Kandırmacayla oylarımızı isteyen bu şahsiyetlerin oyununa gelmeyelim,LÜTFEN!!!)...SAYGILARIMLA...
    Türk Ceza Kanunu,Kaynak:http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5237.html

Hayır!!!-->Gerekçe 2)Bilindiği üzere Anayasa paketindeki maddelerin sonuncusunda maddelerin teker teker değil de bütünüyle oylamaya tabi tutulacağı belirtilmiştir.(((MADDE 26 –Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer ve halkoyuna sunulması halinde tümüyle oylanır.)))Maddelerin tek tek oylanmasında ne gibi bir sakınca olabilir ki?Ben bunun altında malesef ki artniyet görmekteyim.Maddeleri halkın önüne bütünüyle sunmak hiçte demokratik bir tavır değildir.Şöyle ki ben bir maddeyi samimi ve de doğru bularak o maddeye evet diyebilme veya da yanlış,samimiyetsiz bularak hayır diyebilme hakkına sahip olabilmeliyim diye düşünüyorum.Ancak görüldüğü üzere iktidar koyduğu bu maddeyle,paketteki maddeleri tek tek oylama imkanını ortadan kaldırmıştır ve bana göre samimiyetsizce bir yaklaşımdır.
    Bazı kesimler maddelerin tek tek oylamaya sunulmasının mümkün olmayışında bütünüyle oylama maddesinin konulduğunu belirtse de bunu da araştırmalarım sonucu çürütmüş bulunmaktayım.Örnek metin kopyalıyorum internette birçok kaynaktan araştırabilirsiniz:ABD’de 4 Kasım 2008’de düzenlenen başkanlık seçimleriyle eşzamanlı düzenlenen referandumlarda 37 farklı eyalette halka toplam 174 yasa değişikliğine ilişkin sorular yöneltildi. ABD çapında halk kendilerini ilgilendiren 104 soruya “evet” diyerek yasa değişikliğini kabul ederken, 70 soruya “hayır” yanıtı verildi. Bu da referandumlarla halka sorulan yasa değişikliklerinin yüzde 60’ının kabul edildiği, yüzde 40’ının reddedildiği anlamına geliyor. Referandumlarda yasa değişiklikleri konusunda halka sorulan konulardan bazıları şunlar: Kürtaj, kök hücre çalışmaları, ötanazi, avcılık, kumarhane açılması, enerji politikası, göç, esrar kullanımı, vergilendirme, yetkililerin görev süreleri...

Sonuç olarak iktidarın 12 Eylül Darbecileri'ni yargılayarak cezalandıracağını halka medyaya vs. lanse ettirerek halktan oy toplamaya çalışması ve aslında bunu Gerekçe 1'de belirttiğim üzere yapamayacak olması ve de Gerekçe 2'de belirttiğim üzere yine maddelerin tek tek oylamasına imkan vermeyerek demokrasiden yoksun,samimiyetsiz girişimlerinin olmasından ötürü Hayır! oyu kullanacağım...

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı adaletsavascısı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    yine maddelerin tek tek oylamasına imkan vermeyerek demokrasiden yoksun,samimiyetsiz girişimlerinin olmasından ötürü Hayır! oyu kullanacağım...
    Sayın adaletsavaşçısı son derece önemli bir noktaya parmak basmış ve özetle demiş ki;

Bizde de ABD'de olduğu gibi tüm maddeler tek tek oylanmalıydı.

Doğru söze ne denir ancak unuttuğu önemli bir nokta var;

Biliyorsunuz son birkaç gündür kamuoyunda bir tartışmadır sürüp gidiyor. Referandumda kullanılacak mühürlerde "Evet" yazmasın, "Tercih" yazsın, yazmasın vs.

Bu tartışma da nereden çıktı? Mühürde ne yazarsa yazsın evet oyu verecek olan beyaz bölüme, hayır diyecek olan da kahverengi bölüme basar mühürü olur biter.

Ancak kazın ayağı öyle değil işte!

Halkın büyük bir bölümü o kadar kazma, balta, körcahil, sürü, koyun, çoban ki, mühürde "evet" yazarsa şaşırırlar. Bunu bizi idare edenler de iyi biliyor ve haklı olarak bu tartışmayı başlatıyor.

Siz de bütün maddeleri tek tek oylayalım diyorsunuz! Olacak bir şey söyleyin sayın adaletsavaşçısı

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    51
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Hakkarili Arzuhalci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın adaletsavaşçısı son derece önemli bir noktaya parmak basmış ve özetle demiş ki;

Bizde de ABD'de olduğu gibi tüm maddeler tek tek oylanmalıydı.

Doğru söze ne denir ancak unuttuğu önemli bir nokta var;

Biliyorsunuz son birkaç gündür kamuoyunda bir tartışmadır sürüp gidiyor. Referandumda kullanılacak mühürlerde "Evet" yazmasın, "Tercih" yazsın, yazmasın vs.

Bu tartışma da nereden çıktı? Mühürde ne yazarsa yazsın evet oyu verecek olan beyaz bölüme, hayır diyecek olan da kahverengi bölüme basar mühürü olur biter.

Ancak kazın ayağı öyle değil işte!

Halkın büyük bir bölümü o kadar kazma, balta, körcahil, sürü, koyun, çoban ki, mühürde "evet" yazarsa şaşırırlar. Bunu bizi idare edenler de iyi biliyor ve haklı olarak bu tartışmayı başlatıyor.

Siz de bütün maddeleri tek tek oylayalım diyorsunuz! Olacak bir şey söyleyin sayın adaletsavaşçısı
    Sayın Hakkarili Arzuhalci'nin de belirttiği gibi kamuoyunda tartışılagelen mühürde evet mi yazsın tercih mi yazsın konusu da önemlidir.Ancak şu noktada size katılmıyorum.İnsanlık halidir,dalgınlıkla şaşırabilir bir kimse.Yani cahil olmayan bir kimse de mühürde evet yazması durumunda dalgınlıkla şaşırabilir.Bu çok basit konunun fazla uzatılmadan mühürlere evet yerine tercih,oy vs. kavramlar yazılarak düzeltilmesi gerekmektedir.

Nerede
    Turkiye
    İletiler
    1.350
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı bartelmi diaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Benim bir arzuhalciyle oyum bir olamaz.Hey allahım ne günlere kaldık ya.Beyefendi şu yazdığınız hakaret dolu yazınızı site yöneticileri nasıl görmüyor anlamıyorum.Yıllarca o balta ,kazma,cahil dediğiniz insanların ödediği vergilerle maaş aldınız bu devletten.Lütfen kendinizi onlardan üstün gördüğünüz insanlara hakaret etmekten vazgeçin.Çokbilmişliğinizi kendinize saklayın.Hakaret etmekten vazgeçin ki sizi kendinden alçakta gören insanlar karşınıza çıkınca hakaret yemeyesiniz.
    Hem oy isterler hem de seçmenleri aynen Sn. Hakkarili Arzuhalci'nin dediği gibi görürler, yalan mı?

Derslerini de geç de olsa sandık başında alırlar ama nedense hep öyle görürler...

Onlara göre Halk=Koyun..

Nerede
    Turkiye
    İletiler
    1.350
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

En kötüden bir iyi bulmaya çalışarak- bu oylamada - Sn. Bahçeli 'nin deyimiyle "eski ülkücüler"in yanında yer alacağım. Bu da demek değildir ki eski ülkücülerin her dediğine katılıyorum veya onların her dediğine "evet" diyeceğim. Benimkisi , 21. yüzyılda yapılan o acımasızca işkencelere / ölümlere/ yargısız infazlara / faili meçhullere HAYIR dır. 100 yaşına da gelmiş olsalar yargılansınlar istiyorum. Yargılansınlar ki o kara sayfa AKLANSIN. Aklansın ki bir daha öylesi vahşetler yaşatılmasın vatandaşıma.

Sonrasında mı?

Elbet bir otuz yıl daha geçer !!!

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Anayasa Mahkemesi'nin yapısı değişiyor. Üyeler 12 yıl için seçilecek. Bir üye iki defa seçilemeyecek. Mahkeme, 19 üyeden oluşacak. 3 üye Meclis, 16 üye Cumhurbaşkanı tarafından seçilecek. ( Geriye ne kaldı!!?)

Başbakanliğa bağlı vakıf Gaziantep'te dağıtıma başladı.... 11.08.2010 Hava sıcaklığının zaman zaman 45 dereceye ulaştığı Gaziantep'te kenar semtlerde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı vatandaşlara kömür dağıtımına başladı

Halkın vergileriyle yayın yapan TRT ise " Evet "çi kanal haline geldi. Hükümet yanlısı medya temsilcilerini her gün TRT'nin bir kanalına çıkarılıp referandumda " evet " denilmesi için propaganda yapıyor.
    Yüksek Seçim Kurulu (YSK), TRT'yi uyardı. Ancak bu da bir şeyi değiştirmedi. Referandum sürecinde televizyonların tarafsız yapması gerektiğini hatırlatan YSK, " TRT'nin seçim dönemi içerisinde yapılacak yayınlarda belirlenen ilkelere ve seçim hukukunun anayasamızda ifadesini bulan objektiflik, eşitlik, serbestlik ve dürüstlük kavramları da gözetilerek daha dikkatli davranılması ve kanunlara uygun yayın yapılması gerekmektedir " dedi. TRT mevcut yayınlarını sürdürürse, YSK, savcılığasuç duyurusunda bulunacak. Kararda şu uyarılar yapıldı:
    - Radyo ve televizyon kuruluşları, seçim takviminin başladıgı 31 Mayıs 2010'dan itibaren tek yönlü, taraf tutan yayınlar yapamazlar. Bu kuruluşlar anayasa degisikliginin leh ve aleyhindeki görüşler arasında fırsat eşitligi sağlamak zorundadır.

AKP, 8 yıldır milletvekili dokunulmazlığı konusunda bir düzenleme yapmaya yanaşmadı, programındaki bu taahhüde karşın konuyu anayasa değişikliği paketine de almadı.
    Anayasa değişikliği paketinde kamu çalışanlarına “toplu sözleşme” hakkı öngörüldü, ancak toplu pazarlığın en önemli kaldıracı olan “grev hakkı” programdaki taahhüde karşın memurlara tanınmadı.

Anayasa’nın 51. maddesinde de değişiklik yapılıyor. Bu çerçevede; 51. maddenin, “Aynı zamanda ve aynı işkolunda birden fazla üye olunamaz” şeklindeki 4. fıkrası metinden çıkarılarak, aynı işkolunda çalışanlara birden fazla sendikalı olma hakkı getiriliyor.
    (İş yerlerinde kaos çıkarmaya ve sendikaları karalama yarayan madde!)
    mehmet emin sezen Notu:
    Bu düzende çal, çırp ,soy bölücülük yap, hırsız ol nasıl mantıksa söyleyivermiyorlar iş oraya gelince beyne giden kan duruyor herşeyleri unutuyorlar sahte demokratlar sıkıyorsa yazsınlar SADECE KÜRSÜ DOKUNULMAZLIĞI iSTİYORUZ Ne dersiniz
    Resmi evrakta sahtecilik yapanlar çok meçlis boş kalır diye korkuyorlar her halde (ülkemiz şartlarında dokunulmazlık olması gerekli olan birşey)

Bu yazdığım örnekteki olayı bizzat çalışırken yaşadım VE,VEYA ibaresi çok şeyi deyiştiriyor.
    Peki bizler bu Anayasa deyişikliğinin içindeki bu ve buna benzer şeyleri anlayabilirmiyiz? Hukuk'un neresindeyiz neyi oylayacağız...

Kamu görevlilerinin aylık ve ücretleri, Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğünün (6) sıra Nolu Genel Tebliğinde belirtilen esas ve usuller çerçevesinde bankalar vasıtasıyla ödenebilmektedir. Bu amaçla kamu kurum ve kuruluşları ile bankalar arasında aylık ve ücret ödeme protokolleri yapılmakta, bu protokoller uyarınca verilecek bankacılık hizmetlerinin yanı sıra "promosyon" adı altında ayni ve/veya nakdi ek mali imkânlar da sağlanabilmektedir.
    http://www.dpud.org/dpud-dosyalari/b...le-dagitilacak
    Örnek kararı okuyabilirsiniz:

Kilitli Konu
6 / 22 Sayfa İlkİlk 12345678910111213141516 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

9 10 2014 genel af vereceklermi

content

Forum